Egy tollat mutatott fel brüsszeli sajtótájékoztatóján Petro Porosenko ukrán elnök. Azt a tollat, amelyikkel pénteken aláírta a társulási szerződést az Európai Unió vezetőivel. És ugyanazt a tollat, amelyikkel az országa nyugati elköteleződését jelző egyezményt már elődjének, Viktor Janukovicsnak kellett volna aláírnia tavaly novemberben, ám az utolsó pillanatban ő visszakozott, elindítva azt a tüntetéssorozatot, amely végül bukását hozta el.
A mostani ukrán vezetés sincs könnyebb helyzetben, mint az oroszbarát Janukovics: a váltás óta eltelt időben Moszkva tettekkel is bizonyította, mindenre kész érdekei biztosítására Ukrajnában. Az sem javít a helyzeten, hogy Ukrajnán kívül két másik szovjet utódállam, Grúzia és Moldova vezetői is szignálták a társulási szerződést, Porosenko pedig közölte: ez a nap a legfontosabb Ukrajna történetében a függetlenség 1991-es kikiáltása óta, és országa célja, hogy benyújtsa csatlakozási kérelmét az EU felé.
Moszkva válasza sem váratott magára sokáig: Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője az aláírást követően azt közölte, hogy Oroszország lépéseket tesz gazdasága védelmére, ha a megállapodások hátrányosan érintik. Vlagyimir Putyin orosz államfő korábban arról beszélt, hogy egy sor ukrán termék számára megszűnik a vámmentesség a FÁK szabadkereskedelmi övezetében.
Jóllehet az ukrán elnök azt üzente Moszkvának, hogy a megállapodás nem érinti negatívan Oroszországot, valójában nem lenne újdonság, ha újabb gazdasági szankciókat vezetnének be. Moszkva nemrég jelezte, hogy a decemberben Janukovicsnak beígért kötvényvásárlási programot leállították, illetve a földgáz árát is visszaemelték az akkor kialkudott árról az eredetire.
Porosenko ugyanakkor beszélt az elvileg tegnap este lejáró kelet-ukrajnai tűzszünet meghosszabbításáról is. Pontosabban felolvasta a csúcs Ukrajnával foglalkozó határozatának egy részét, amelyik szerint 27-e helyett 30-ára, vagyis hétfőre várják el a harcoló felektől a fegyvernyugvást, a túszok – köztük az EBESZ megfigyelőinek – szabadon engedését, az ukrán rendfenntartók jogainak visszaállítását az elfoglalt határátkelőknél, illetve széleskörű tárgyalást Porosenko korábban beterjesztett béketervéről.
Az államfő azt is kiemelte sajtótájékoztatóján: ennek része a hatalom decentralizációja – vagyis az ottani orosz többség befolyásának kiterjesztése és jogaik elismerése. Fontosnak tartotta ugyanakkor a tervnek azt a részét is, hogy újrainduljon a gazdasági aktivitás, és a kelet-ukrajnai cégek visszaszerezzék korábbi piacaikat, beleértve az orosz vevőket is.
A halasztás egyben azt is jelenti, hogy az uniós vezetők most nem döntöttek az Oroszország elleni szankciók szélesítéséről. Ha azonban Moszkva továbbra sem lép, ez akár július elején elképzelhető. Ehhez a tagországok döntésére van szükség, így nem kizárt, hogy a következő héten újabb találkozót hívnak össze.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.