Két törvényjavaslat került volna ma a Parlament elé, legalábbis az eredeti napirendi tervezet szerint. A napirendet aztán kiegészítették: ma tárgyalnak a fővárosi választási rendszer átalakításáról.
Mivel kormányunk még mindig nincsen, az interpellációs kört ezúttal is kihagyták a képviselők. Elsőként a házszabályi rendelkezéseket tárgyalták újra - sőt, erről ma délután már szavaztak is. Néhány részletszabályozási kérdés mellett egy fontos eleme van ennek a tervezetnek: az ülést vezető elnök is szavazhatna. Mivel a Fidesz épp egy mandátummal van a kétharmad fölött, ez azt is jelentheti, hogy mindenképp meglesz az alkotmányozó többségük a szavazásoknál, ha minden képviselőjük bent ül. A vitában Schiffer András arról beszélt: egyszerűbb lett volna, ha beírják a törvénybe, hogy a Fidesz sokat nyert, de nem eleget. Az előterjesztők nevében Balla György azt mondta: megtehették volna azt is, hogy minden fontos szavazást a ciklusban ellenzéki alelnökre bízzanak, de nem ezt tették.
Az MSZP - és részben Rogán is - Budapestről beszélt. Az új törvényjavaslat, amelyet ma adtak be, átírná a fővárosi választás szabályait: Rogán szerint az olcsóbbá tenné a rendszer működését, ha a kerületi polgármesterek ülnének nagy többségben a fővárosi közgyűlésben, ráadásul szerinte az is jó, ha közvetlenül szavazhatunk a képviselőinkre az önkormányzatban is. Az MSZP-s Harangozó Tamás arról beszélt: ez az önkormányzatiságot súlyosan csorbítja, és végzetesen felaprózná Budapestet.Több olyan szabályt is módosítanak ma, amelyek a minisztériumok átrendezéséhez és így az egyes tárcák feladatköreihez kapcsolódnak. A kilenc minisztérium felsorolásáról szóló törvényt már a múlt héten elfogadták, a miniszterek névsoráról még nem döntöttek - a mostani javaslatban a kettő közti szintről volt szó.
A szavazások után megkezdték a fővárosi rendszer átalakításának vitáját. Az új rendszerben a 23 kerületi polgármester fog bent ülni a közgyűlésben a közvetlenül választott főpolgármester és 9 kompenzációs listáról bejutott képviselő mellett. Németh Szilárd az előterjesztők nevében arról beszélt, hogy olcsóbb ez a megoldás. Azt is elmondta: a mostani rendszerben a listás jelölésbe a választópolgároknak semmilyen beleszólása nincs, ráadásul olyan jelöltek is felkerülhetnek a listára, akik személyesen és közvetlenül semmilyen formában nem mérették meg magukat a választók előtt, így a közgyűlés nem pártdelegáltakból fog állni. (Apró finomság, hogy Németh a Parlamentbe listáról került be, miután személyesen és közvetlenül úgy döntöttek a csepeli és soroksári választók, hogy nem őt küldenék az Országgyűlésbe.) Gulyás Gergely a Fidesz vezérszónokaként azt mondta: módosító javaslatot nyújt be, amellyel a fővárosi kerületek lakosságszáma alapján arányosítanának. Így a töredékszavazatok a listán arányosan jelennek meg - igaz, a 9 hely arányos elosztása csak részben segít azon, hogy a 23 kerületi polgármesteri posztnál még így is súlyos lesz az aránytalanság, a legnagyobb Újbuda egy választópolgárának hetedannyit fog érni a voksa, mint a legkisebb Soroksár egy szavazójának. Bárándy Gergely, az MSZP vezérszónoka Némethhez fordult: a listáról bejutottak közül fizetett pártkádernek tartja-e saját magát, Orbán Viktorral és Kövér Lászlóval együtt? Mint mondta, szerinte a rendszer egyetlen fontos eleme az, hogy a Fidesz a mostani, döntetlen közeli fővárosi állásnál is simán hozná a kétharmados többséget az új közgyűlésben. Kunhalmi Ágnes - aki az összes addigi felszólalóhoz hasonlóan szintén listáról jutott be - arról beszélt: Budapest működésképtelenségéhez vezetne a rendszer. Rétvári Bence a KDNP-ből azt mondta: a kerületi polgármesterek bekerülése a legitimációt növelné. Az MSZP bűne volt, hogy Demszky Gábort húsz éven át a főváros élén tartotta - tette hozzá, lendületesen átugorva azt a tényt, hogy Demszkyt közvetlenül választották meg a budapestiek, minden alkalommal jó pár más jelölttel szemben. A jobbikos Magyar Zoltán hosszasan sorolta, miért lehet alkotmányellenes a javaslat. Nem csupán az arányosság rendszere sérül, hanem a Fidesz a saját elveivel is szembemegy, amikor azt mondják, hogy mégsincs baj ilyenkor az álláshalmozással. Schiffer András pedig azt mondta: pár hónappal a választás előtt megváltoztatni a szabályokat olyan, mint ha a FIFA hirtelen tíz nappal a foci-vb előtt megváltoztatná a foci játékszabályait.
Az MSZP - és részben Rogán is - Budapestről beszélt. Az új törvényjavaslat, amelyet ma adtak be, átírná a fővárosi választás szabályait: Rogán szerint az olcsóbbá tenné a rendszer működését, ha a kerületi polgármesterek ülnének nagy többségben a fővárosi közgyűlésben, ráadásul szerinte az is jó, ha közvetlenül szavazhatunk a képviselőinkre az önkormányzatban is. Az MSZP-s Harangozó Tamás arról beszélt: ez az önkormányzatiságot súlyosan csorbítja, és végzetesen felaprózná Budapestet. -->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.