Mozgalmas hónapok vannak mögöttünk - kezdte Orbán Viktor napirend előtti felszólalását. Minden más előtt az árvízi helyzetről számolt be - nem erre számítottunk legfontosabb témaként, igaz, a tavalyi árvíz után már nem lehet csodálkozni azon, hogy Orbán erről beszél. "Nincs akkora áradás, amelyet ne tudnánk elhárítani, ha összefog az ország" - mondta.
Ezután jöhetett a már várt téma: Orbán a devizahitelesek mentésére és a banki elszámoltatásra tért át. Végre rendet teszünk a bankok és az emberek viszonyában - ígérte a kormányfő. "Hosszú-hosszú évek óta élünk az egyfelől-másfelől, a minden relatív, a mindkét félnek van igaza világában" - mondta. "Hosszú idő óta ott van a fejünkben az a gondolat, hogy a cél a szabadság, és ha a szabadság van, minden megvan. A nyugati világ válsága ráébresztett minket, hogy ez nem így van" - állította Orbán. "Olyan még nem volt, hogy egyszer csak valóra váljon az, amiről eddig csak romantikus vagy utópisztikus regényekben olvastunk" - mondta a banki elszámoltatásról.
A rezsicsökkentés harmadik üteme is elkezdődött - folytatta. A cél az szerinte, hogy a magyar családok fizessék a legkevesebbet rezsire. Sőt, a GDP-növekedést is ennek a javára írta. Tovább sorolta a jó gazdasági mutatókat - de még az államadósságról is, amely képtelen csökkenni, megígérte, hogy hamarosan elviselhetőbb lesz.
Ezután tért ki az ukrán válságra. Mint mondta, növelni fogjuk a védelmi kiadásainkat, többet fogunk fordítani a honvédelemre. Magyar katonákat küldünk a baltikumi hadgyakorlatokra, és a pápai repülőteret is megnövelik.
A múlt héten aláírt partnerségi megállapodás új korszakot nyit Magyarország és az Európai Unió viszonyában - mondta Orbán Viktor. Megismételte múlt heti szavait: enélkül a támogatás nélkül bajban volna a magyar gazdaság. Ezzel a rendszerváltás utáni legnagyobb gazdaságfejlesztési program indul be Magyarországon - ígérte. Igaz, szerinte annyit kapunk Brüsszelből, mint amennyit a multik kivisznek
A foglalkoztatás nem azért bővül, mert valódi munkahelyek jönnek létre a versenyszférában - reagált Schiffer András. Az LMP frakcióvezetője szerint annyi történt, hogy a szociális juttatásokat átcserélték a közmunkára, az 5 főnél többet foglalkoztató versenypiaci cégeknél nem nőtt a foglalkoztatottság. Választani kell: egy összeszerelő országot akarunk, vagy egy megújulú Magyarországot - folytatta. Vona Gábor (Jobbik) arról beszélt: a kormány a devizahiteles-mentést direkt időzítette a választásra. Ő külön kitért az ukrán helyzetre is, szerinte nem kéne belesodródnunk mások háborújába. Tóbiás József (MSZP) pedig hűtlen kezeléssel vádolta a kormányt, és már-már Dózsa-féle parasztfelkelést vizionált.
Nem csak a devizahitelesek számítanak - válaszolt Orbán. Mint mondta, a banki elszámoltatás többről szól, mint a devizahitelesekről. Nem szeretnénk mi többet, mint tisztán látni, mert nem szeretjük a kétszínűséget, amikor valaki civilnek mondja magát, miközben fizetett politikai aktivista - mondta Orbán a civil szervezetekről. Hányszor fenekelje el még az MSZP-t a magyar nép, hogy megértsék, érdemes változtatniuk? - fordult végül a szocialisták felé a miniszterelnök. Rogán Antal később napirend előtt azt mondta: "azért is lépnünk kell, mert a bankok már megkezdték időhúzó taktikájukat, jogorvoslatot kértek.”
Ki a hunyó: Tarlós István vagy Lázár János? Ezt kérdezte a jobbikos Staudt Gábor. Fónagy János azt válaszolta: két erős egyéniségről van szó, elintézik a vitájukat ők maguk.
A kormány gazdaságilag szinte teljes mértékben orosz függésbe taszította az országot - mondta interpellációjában az LMP-s Szél Bernadett. Szerinte a nemzeti önbecsülésünket sérti, amit a kormány csinál. "Oroszországgal nem keressük a konfliktust" - idézte Lázár János választában Barack Obamát, igaz, az amerikai elnök ezt úgy értette a NATO-csúcson mondott beszédében, hogy ha Oroszország nem támadja a szomszédait, mi sem fogunk visszatámadni. De azt is látni kell szerinte, hogy ha nem jön gáz és áram keletről, akkor az ország működésképtelenné válik.
Dönteni kell, hogy az agresszív Oroszország vagy a nyugati szövetségeseink közül választanak - mondta a független Szelényi Zsuzsanna is interpellációjában. Lázár neki azt mondta: nem a parlament a legalkalmasabb fórum arra, hogy megoldják a 400-500 éves problémát, hogy hova álljunk nyugat és kelet között.
Még a kormányfő napirend előtti felszólalása előtt két közelmúltban elhunyt képviselőről, a szocialista Kiss Péterről és a korábban az MDF színeiben politizáló Szűcs Istvánról emlékeztek meg. Kiss Péter helyére időközi választást írnak majd ki Újpesten. Korábban lemondott mandátumáról a fideszes Rácz Róbert, mivel a hajdú-bihari kormányhivatal vezetőjévé nevezték ki. Helyére Révész Máriusz került, aki ma le is tette parlamenti esküjét.
A képviselők a mai interpellációs időszakot megelőzően döntöttek a szocialista Hiszékeny Dezső mentelmi jogának felfüggesztéséről, amelyet az ügyészség kezdeményezett vesztegetés és más bűncselekmények elkövetésének megalapozott gyanúja miatt a XIII. kerületi MSZP-s képviselő ellen egy használaton kívüli üzlethelyiség átjátszása miatt. Hiszékeny elmondta: szerinte koncepciós eljárás folyik, lejáratási kísérlet egy újabb baloldali képviselő ellen a választás előtt. A leírtaknak és az elmondottaknak a fele sem igaz - állította. "Az önök döntése után kezdődhet a műsor. Önöknek a páholyból, nekem a küzdőtérről" - fordult a kormányoldalhoz. A többség úgy döntött, hogy a képviselő mentelmi jogát felfüggesztik.
Az azonnali kérdéseket és kérdéseket követően több nemzetközi szerződés kihirdetését tárgyalhatja a Ház. Az Egyesült Arab Emírségekkel egy légiközlekedési megállapodás fog kötni a magyar állam, míg Szlovákiával egy útépítési megállapodás lesz.
Ma este kezdik a vitát az elektronikus útdíjről szóló törvény módosításáról is. Ezek alapján mintegy kétmilliárd forint bírság alól mentesülhetnek a fuvarozó vállalkozások, miután a kormány törvénymódosítást kezdeményez azon e-útdíj bírságok elengedéséről, amelyeket a bevezetési időszakban még gyakorlatlan felhasználók téves bevallás miatt fizettek. Azok számítanak majd jóhiszemű fuvarozóknak, akik az úthasználati jogosultságukat utólag, de legfeljebb a használat észlelését követő nyolc órán belül váltották meg, vagy az előre meghatározott útvonalról funkcionálisan párhuzamos, adott esetben olcsóbban igénybe vehető szakaszra tértek le. Az "amnesztia" azokat érinti, akik az e-útdíj bevezetése, azaz 2013. július 1. és ez év március 31. között kaptak bírságot a jelzett szabálytalanságokért. Az ismétlődően elhibázott díjfizetés alkalmanként akár 165 ezer forintos bírság kiszabásához vezethetett. A probléma a fuvarozók egy kisebb csoportját, mintegy 100-120 vállalkozást érint.
Ki a hunyó: Tarlós István vagy Lázár János? Ezt kérdezte a jobbikos Staudt Gábor. Fónagy János azt válaszolta: két erős egyéniségről van szó, elintézik a vitájukat ők maguk.
A kormány gazdaságilag szinte teljes mértékben orosz függésbe taszította az országot - mondta interpellációjában az LMP-s Szél Bernadett. Szerinte a nemzeti önbecsülésünket sérti, amit a kormány csinál. "Oroszországgal nem keressük a konfliktust" - idézte Lázár János választában Barack Obamát, igaz, az amerikai elnök ezt úgy értette a NATO-csúcson mondott beszédében, hogy ha Oroszország nem támadja a szomszédait, mi sem fogunk visszatámadni. De azt is látni kell szerinte, hogy ha nem jön gáz és áram keletről, akkor az ország működésképtelenné válik.
Dönteni kell, hogy az agresszív Oroszország vagy a nyugati szövetségeseink közül választanak - mondta a független Szelényi Zsuzsanna is interpellációjában. Lázár neki azt mondta: nem a parlament a legalkalmasabb fórum arra, hogy megoldják a 400-500 éves problémát, hogy hova álljunk nyugat és kelet között. -->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.