BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A családi gazdaságoknak nagyobb szerepe lehet az éhezés leküzdésében

A világ 570 millió farmgazdaságának 90 százalékát családok működtetik, így meghatározó szerepük van a fenntartható élelmezésbiztonság megteremtésében és a krónikus éhezés elleni harcban – állapítja meg a ma közzétett ENSZ-jelentés.

A világon előállított élelmiszermennyiség közel 80 százalékát családi gazdaságok termelik. Az ő munkájuk és erőfeszítéseik "elemi jelentőséggel bírnak az éhezés leküzdésében", amely több mint 800 millió embert fenyeget – írja José Graziano da Silva, a FAO főtitkára, a Szervezet új, 2014-es State of Food and Agriculture (SOFA –az élelmezés és a mezőgazdaság helyzetéről szóló éves elemzés) jelentésében.

A családi gazdaságok a világ mezőgazdasági erőforrásainak 75 százalékát kezelik, így kulcsszerepük van az ökológiai egyensúly és a fenntartható természeti erőforrás-gazdálkodás szempontjából is. Egyúttal a természeti erőforrások pusztulásának és a klímaváltozásnak is ők a legnagyobb veszélyeztetettjei.

Miközben a családi gazdaságok által művelt földterületek szép terméshozamokat mutatnak, addig sok kisgazdálkodó képtelen elegendőt termelni a családja megélhetéséhez.

A családi gazdálkodás napjainkban három kihívással szembesül: a terméshozamok növelése a világélelmezés biztonsága és táplálkozás javítása érdekében; környezeti fenntarthatóság bolygónk védelme és saját termelési erőforrásaik megóvása érdekében; továbbá a termelékenység és diverzifikáció fokozása saját szegénységük leküzdése érdekében. A SOFA jelentés szerint ezek a problémák csak innovációval oldhatóak meg.

A jelentés arra buzdítja a közszférát, hogy a gazdálkodókkal, civil szervezetekkel és az üzleti szférával együttműködve fejlessze a mezőgazdasági innovációs rendszereket.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.