A kormány kész tárgyalni a netadóról - mondta Varga Mihály napirend előtt a Parlamentben. Igaz, csak azt mondta el, amit már eddig is tudni lehetett: 700 forintos felső határral képzelik el ezt az adónemet, arra pedig külön figyelnének, hogy a szolgáltatók ne terheljék át az adót a fogyasztókra. A nemzetgazdasági miniszter ezután az adócsalásokról beszélt, igaz, újdonságot nem mondott rövid felszólalásában, mindössze megismételte mindazt, amit múlt héten sajtótájékozatón már elmondott.
A NAV 2013 decembere óta büntetőeljárást folytat élelmiszeriparban érintett, bűnszervezetben elkövetett bűncselekmények miatt. Az elkövetők évek óta működtettek egy 12 hazai gazdasági társaságból álló bűnszervezetet. Ezek élelmiszereket hoztak külföldi országból, a kár meghaladta a kétmilliárd forintot - mondta a miniszter. Sikerül azonosítani a bűnszervezet vezetőjét is, nyolcan már vizsgálati fogságban ülnek, négyen pedig előzetes letartóztatásban van. A NAV 800 millió forint értékű vagyonlefoglalást rendelt el.
Ha a NAV elnöke nem tisztázza magát, akkor az egész adóhatóság illegitim lesz - mondta napirend előttijében az MSZP-s Lukács Zoltán. Az internetadót szerinte nem toldozni-foltozni kéne, hanem egyszerűen visszavonni a javaslatot, mert az nem normális és nem európai.
Bűnözőknek nem fizetünk adót - idézte fel a szocialista képviselő a tegnapi tüntetés egyik transzparensét. Lázár János azt válaszolta erre: a bűnözők nem fizetnek adót. Szerinte lehet, hogy a NAV-elnök azért nem válaszolt az RTL Klub kérdésére a repülőtéren, mert nem érintett. A magyar kormány jogsegélyt kér az amerikai kormánytól, hogy tisztázzák az ügyet - jelentette be. Arra azonban jó szövetségesként nincs lehetősége az amerikai kormánynak szerinte, hogy állít valamit, és a bizonyítékot nem tárja a magyar nyilvánosság elé (pedig valójában az amerikai törvény épp ezt mondja ki).
A KDNP-s Rubovszky György tette az egyetlen kitérőt napirend előtt, amikor a Mindenszentek napjáról beszélt. Utána a jobbikos Farkas Gergely már arról szólt: “az európai uniós zászló is előkerült, ami azt is felveti, hogy euroatlanti nyomásra szerveződött ez a tüntetés”. Varga Mihály erre a felszólalásra válaszul mondta azt: a kormány üzenete egyértelmű, a munka helyett a fogyasztást terhelő adókra van szükség. Mint mondta, a távközlési adó bevált, de mostanra átrendeződött a fogyasztás, ezért változtatni kell az adórendszeren. (Valójában tavaly jóval több távközlési adó folyt be, mint korábban.)
Az LMP-s Szél Bernadett arról beszélt: ha a kormány azt mondja, szívesen fogad minden segítséget, hogy ne kelljen az amerikaiakra támaszkodni, akkor az LMP szívesen segít. Majd hosszasan sorolta a volt adóellenőr, Horváth András vádjait a NAV-nál zajló korrupciógyanúról, a földek Fidesz-közeli vállalkozókhoz adásáról, a trafikügyekről. Lázár János azt válaszolta erre: “azt nem gondolhatja komolyan, hogy Kishantos miatt kitilthatnak valakit az Egyesült Államokból. azt nem gondolhatja komolyan, hogy egy kétezer fős falu trafikügye miatt kitilthatnak valakit az Egyesült Államokból. (…) Nekem az a gyanúm, hogy az Amerikai Egyesült Államok egy olyan esetről tudhat, amely felvetheti a súlyos bűncselekmény gyanúját.” A miniszter szerint a NAV minden eddiginél hatékonyabb. "Lehet, hogy éppen ez volt a baj, hogy be kellett fizetni az adót?” - kérdezte. Azt pedig kifejezetten ízléstelennek tartja, hogy a sajtó azt nézi, mit csinál egy kormánytisztviselő a szabadnapján. Végül Rogán Antal azt kérdezte napirend előttijében: milyen politikusok állhatnak a tüntetés szervezői mögött, hogy volt pénzük a technikára?
Ma régi-új képviselőt avattott a Parlament: az MSZP-s Gőgös Zoltán ült be a szegedi polgármesterré újraválasztott, emiatt a képviselői helyéről lemondani kényszerülő Botka László helyére. A szocialisták agrárpolitikusa 2002-től az idei választásig már három ciklust lehúzott a parlamentben, júliustól az MSZP elnökhelyetteseként is dolgozik.
Lázár: megtiszteltetés, ha az ember ellen tüntetnek
Felszólítom a kormányt, hogy ne csak módosítsa, hanem vonja vissza az internetadót, vonja vissza a korrupció okát, a 27 százalékos áfát. Ha ezt nem teszik meg, olyan állampolgári engedetlenséggel fognak találkozni, hogy abba buknak bele - mondta interpellációjában az MSZP-s Heringes Anita. Lázár János azt mondta erre: megtiszteltetésnek érezte, amikor ellene tüntettek, legalább "figyeltek arra, amit az ember csinál". "A kormány alaposan mérlegelte azokat a szempontokat, amik elhangoztak" - mondta arról a módosítóról, amit amúgy már a tüntetés előtt napokkal megígértek. "A kormány minden tüntetés kapcsán mérlegeli az ott elhangzottakat" - tette hozzá. Az MSZP másik interpellációját félbeszakította az ülést vezető Lezsák Sándor, amikor Korózs Lajos a szociális temetés helyett arról kérdezett volna, hogy kik a kitiltottak, majd a következő MSZP-stől is megvolta a szót, amikor ezt a témát hozta fel. (A levezető elnök ezt valóban megteheti, hivatalosan az előre megadott témában kötelező interpellálni.)
És ha Orbán nem tud SMS-t küldeni?
A szintén jobbikos Novák Előd azonnali kérdésében arról beszélt: Orbán Viktor Kubatov Gábor egy kiszivárogtatott beszéde szerint épphogy megtanult sms-t küldeni, akkor miért szól bele az internet adóztatásába? Semjén Zsolt azt válaszolta neki: “attól, hogy valaki nem tud énekelni, még lehet egy nagyszerű zenekritikus, (…) attól, hogy egy miniszterelnök sms-el vagy nem sms-el, attól még tudhat nagyszerű gazdasági törvényeket alkotni.”
További izgalmak majd holnap
A szokásos módon interpellációkkal, azonnali kérdésekkel, valamint kérdésekkel eltelt hétfő kora délutánt egy összegző vita követi: a mezőgazdasági termelést érintő természeti kockázatok kezeléséről szóló törvénymódosításhoz beadott bizottsági javaslatokat tárgyalják meg. Ezután tárgysorozatba vételi javaslatokkal folytatják: az MSZP az EU és a NATO értékei mellett kiállásról, a Jobbik pedig a Déli Áramlat magyar építését vizsgáló bizottságról szeretne vitát - jó eséllyel egyikről sem lesz.
Ezután két törvényjavaslatról szavaznak. Előbb a már korábban megvitatott, természeti kockázatokat kezelő törvény, majd az e-útdíj törvényének módosításáról voksolnak. Utána pedig a Hungarikum Bizottságba delegálhatják Lezsák Sándort és Simicskó Istvánt.
A hétfő késő délutánt nemzetközi megállapodások vitájával folytatták. Először a magyar-lengyel adatcsere-egyezményről tárgyaltak, majd a magyar-osztrák határellenőrzési együttműködési megállapodásról. Ezután jöhetett az Európa Tanács korrupcióról szóló bűnügyi egyezményének, majd a nemzetközi vasúti árufuvarozási megállapodásnak, végül a magyar-szerb személyszállítási és árufuvarozási egyezménynek a vitája.
Az Európa Tanács korrupcióellenes lépésekkel kapcsolatos jegyzőkönyvének módosításának kihirdetéséről Kontrát Károly elmondta: Magyarország elkötelezett a korrupció megelőzésében. A módosítást azért szükséges, mert a magyar bírák vesztegetésének büntetéséről eltérő szabályok rendelkeztek, ezért nem lehetett kihirdetni, de ez az akadály elhárult.
Tilki Attila közölte, a Fidesz támogatja a javaslatot. Bárándy Gergely (MSZP) szintén támogatásáról biztosította az előterjesztőket, megjegyezte ugyanakkor, hogy az akadály a kihirdetés elől már 2002-ben elhárult, ezért nem érti, miért csak most döntenek. Staudt Gábor (Jobbik) szintén azt kifogásolta, hogy későn érkezett a parlament elé a javaslat, mert a feltételek több éve adottak.
Schiffer András, az LMP frakcióvezetője az amerikai kitiltási üggyel kapcsolatban jelezte: a köztulajdonban álló gazdasági társaságok is fertőzöttek, ezért törvénymódosítás szükséges. Hozzátette: üdvözlik a ratifikálást.
A keddi nap ennél sokkal pezsgőbb lehet. Elsőképp a büntetések, intézkedések, kényszerintézkedések, és a szabálysértési eljárás törvényének módosítását vitatják meg. Ezután jöhet a most beadott nagy adócsomag vitája - erre a terv szerint hat órát szánhatnak rá. Végül az Állami Számvevőszék 2013-as gazdálkodásáról szóló jelentést tárgyalhatják meg.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.