BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Matolcsy: hiba lenne, ha az MNB erős vagy gyenge forintra törekedne

Orbán Viktor felszólalásával indult a Parlament első ülése az önkormányzati választás után. A miniszterelnök szerint az ország egységét mutatta a tegnap esti eredmény, de ennél tovább is ment, teljes foglalkoztatottságot és a munka folytatását ígérte. Ma szavazás nem lesz, nemzetközi szerződések mellett egy energetikai törvénymódosítást tárgyalnak meg.

Októberben is győzött az ország, méghozzá fölényesen - értékelte Orbán Viktor a választási eredményt a Parlamentben. Szerinte azért lehet ezt mondani, mert soha nem tapasztalt az egység, márpedig egy ország csak akkor emelkedhet fel, ha egységes. Az egység erejét azonban jól kell felhasználni, ez a kormány felelőssége - mondta.

Már 2010-ben is világossá tette a kormány, hogy van egy komoly terve, ami a teljes foglalkoztatottság - állította a miniszterelnök. Szerinte korábban a cinizmus, a széthúzás és a közgazdasági divat miatt nem lehetett erről beszélni.

Ideje, hogy magunk mögött hagyjuk az ideológiák és az izmusok korszakát - folytatta Orbán.

A győzelem nem a vége, hanem a folytatása a munkának. Mint ígérte, a következő feladat elkerülni, hogy a munkahely és a család közt választania kelljen bárkinek - ígérte.

Honnan akarnak elvenni? - kérdezte Schiffer András. Az LMP frakcióvezetője hosszasan sorolta, mi mindentől vettek el forrást az elmúlt években, mint mondta, inkább erről kéne beszélni ideológiai eszmefuttatások helyett. Ha a külföldi munkavállalást és a közmunkát nem számolnák bele, 10 százalékos lenne a munkanélküliség.

Magyarországon a Jobbik lett az ellenzék - értékelt Vona Gábor. A baloldal széthullott, Gyurcsány Ferenc megásta a baloldal sírját - mondta.

Bár a kormány az elmúlt négy évben kiüresítette az önkormányzatiságot, a településeknek kell kezelniük a társadalmi krízist - értékelt Tóbiás József MSZP-elnök. Lehet mondtani, hogy erős a nemzet, de a valódi erő azon mutatkozik meg, hogy milyen a leggyengébb. Őket, a gyengéket kell védeniük az önkormányzatoknak - folytatta.

Budapesten egy jól működő világot sikerült felépíteni - értékelt Harrach Péter (KDNP). Ezzel szemben a baloldal széttöredezett és ideologizált, a Jobbiknak pedig nem lesz könnyű ezt a pozíciót őriznie - mondta.

A Fidesz-KDNP jelöltjeinek többsége győzött, a megyei közgyűlésekben, a legtöbb megyei jogú városban és Budapesten is nagy a fölény - mondta Rogán Antal. Ám ebből szerinte elsősorban a baloldalnak kell tanulnia. A kulcsszó pedig a rezsicsökkentés és a bankok elszámoltatása - tette hozzá, majd újabb perceken keresztül szidta a baloldalt.

A közmunkát igenis érdemi munkának tekintjük, ahogy a külföldi cégeknek végzett munkát is - válaszolt a miniszterelnök. A nehéz helyzetű emberek szerinte csak a kormánytól remélhetik, hogy javul a sorsuk.

A közmunkások mintegy fele része volt a közmunkaprogramnak az elmúlt tíz évben is - mondta egy későbbi napirend előtti felszólalásában Lázár János. Minden önkormányzatnak el kell készítenie a gazdasági programját a következő hónapokban - mondta a miniszter. Ezt nem politikai, hanem gazdasági szempontból fogják minősíteni - ígérte.

A képviselők döntöttek arról, hogy tárgyalás nélkül lezártnak tekintik az előző ciklusban beadott, még nem tárgyalt beszámolókat. A nap hátralévő részében szokásos módon, az interpellációkkal és az azonnali kérdésekkel, majd a kérdésekkel folytatják a munkát a képviselők. Ezek után nemzetközi szerződéseket, valamint egy energetikai törvénymódosítást tárgyalnak meg.

Mondjon nekem egyetlen egyetemi akadémiai feladatot, ami nem kerül pénzbe, vagyis nem a kancellár alá tartozik - fordult Hiller István (MSZP) interpellációjában Rétvári Bencéhez. Az államtitkár azt mondta: ki-ki a saját pénzével kapcsolatban legyen nagyvonalú, de az egyetemeken fontos az átlátható gazdálkodás. Ráadásul szerinte a rektorok nem voltak annyira kritikusak, mint az ellenzék, inkább pár évnyi tapasztalat után kéne megnézni, hogyan működik a rendszer. Az egyetemek gazdálkodása sokszor volt problémás szerinte. A puding próbája az evés - mondta. Hiller szerint ez utóbbi lehet, hogy így van, de mire ehetnék a pudingot, a kormány már megint újat fog kavarni.

Bajban vannak a magyar kisvállalkozások, márpedig akkor az egész ország bajban van - kezdte interpellációját az LMP-s Szél Bernadett. Eközben ha a multikról van szó, a kormány szórja a közpénzt - folytatta. Szijjártó szerint a nagyobb beruházások segítik a kiscégeket is, például az autóipar mellett is dolgozhatnak kkv-k beszállítóként.

Miért vásárolt az MNB kastélyszállót és luxusingatlant - kérdezte az MSZP-s Burány Sándor az MNB elnökét. A szerződést ráadásul Trócsányi László ügyvédi irodája készítette, jobb országokban ilyenkor a miniszter távozik - tette hozzá. Ezen kívül 200 milliárd forintból tanítanák Matolcsy közgazdasági nézeteit. Mégis, hogy képzelik? - kérdezte.

Matolcsy György azt válaszolta: az MNB működését a jegybanktörvény szabályozza, ez világosan kimondja, hogy az MNB önállóan, függetlenül működik, "egyetlen horgonya van", a középtávú inflációs cél. "Amit ön említ, szerencsére nem így van" - mondta az MSZP-s képviselőnek, a jegybank pénzteremtésből származó jegybanki pénzből gazdálkodik. A jegybank vállalta alapokmányában, hogy egyetlen évben sem lesz vesztesége - mondta Matolcsy. Ingatlant vett a jegybank, és nem vállalatot - tette hozzá.

A válasz különös, legalább annyira, mint az ön közgazdasági nézetei - válaszolta Burány. A nyereség szerinte a forint gyengítéséből származik, ehelyett a forint védelmével kéne törődnie az MNB-nek - állította. Matolcsy azzal vágott vissza: a jegybanknak nincs árfolyamcélja vagy kamatcélja, csakis a középtávú inflációs célkövetés. Mint mondta, hiba lenne, ha az MNB arra törekedne, hogy erős vagy gyenge legyen a forint.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.