Simán nyert a Fidesz Budapesten, ahogy az ország legtöbb részében is. Tarlós István közel 80 ezer szavazatot vert Bokros Lajosra, a szavazatok 49 százalékát elnyerve - a Moma jelöltje 36 százalékon végzett. A jobbikos Staudt Gábor 7, az LMP-s Csárdi Antal 5,68, a liberális Bodnár Zoltán 2 százalékot kapott. Ami a kerületeket illeti: a 23-ból 17-ben a Fidesz nyert, az MSZP-é Angyalföld és Kispest, a DK-é Rákospalota, a PM-é Zugló, a helyi civileké pedig Soroksár.
Úgy néz ki, hogy sikerült - köszöntötte Tarlós István újraválasztott főpolgármester a Fidesz eredményváró rendezvényén megjelent tömeget. A főpolgármester azt mondta, a választás eredménye azt jelenti, tovább tudnak menni a megkezdett úton. Tarlós gratulált a megválasztott kerületi polgármestereknek, és hangsúlyozta: a kormánnyal egy irányba mennek, együtt fognak dolgozni mindannyian. A városban rendet teremtettek, hangsúlyozta a főpolgármester eddigi eredményeit sorolva, majd visszatérve a győztesek beszédéhez azt közölte: "úgy látszik, mégsem annyira liberális ez a város". Majd azzal zárt, hogy "nem lesz könnyű a munkánk, de mindig számíthatnak ránk".
Az összesítés szerint a 1872 kisebb településen lesz független jelölt, míg a Fidesz 506 városvezetőt ad. Az MSZP önállóan 18, a DK 3, az Együtt-PM pedig egy polgármestert ad, a baloldali pártok összesen - különböző szövetségekben - mintegy harminc településen adhat vezetőt. A Fidesz győzelme sima lett a szorosnak várt Miskolcon is, ahogy a legnagyobb települések többségét is behúzták.
A testületek összetételében is hasonló az arány: 8318 független önkormányzati képviselő kapott mandátumot (ebből 6385 tízezernél kisebb lakosságarányú településen). A Fidesz összesen mintegy 2500 egyéni képviselőt ad, míg a Jobbik 377-et, az MSZP önállóan 166-ot, a DK 44-et, az Együtt önállóan tizet, míg a különöző összefogások és szövetségek még mintegy 100-150 képviselői helyet jelentenek.
Három a magyar igazság, megvan a harmadik - mondta Orbán Viktor. A kormányfő gratulált minden győztesnek, és miután a 23 polgármesteri székből több mint 17-et megszereztek, hangsúlyozta: több mint kétharmaduk van Budapesten. Szerinte a választás eredménye, hogy Magyarország győzött, erős ország, mert minden választáson az összefogással sikerült győzniük, a békétlenség és a cinizmus veszített. A győzelem - mondta a kormányfő - számukra jogot jelent ahhoz, hogy még többet dolgozhassanak. "Naggyá fogjuk tenni Magyarországot" - adott programot a következő négy évre.
A Fidesz kétharmada nem tart örökké: elkezdünk felkészülni arra, hogy 2018-tól kormányozzuk az országot – közölte a választást értékelő beszédében a Jobbik elnöke. Vona Gábor kiemelte: a mostani önkormányzati választásnak kettős tétje volt. Az egyik az, kik irányítják a következő időszakban a településeket, kik lesznek a képviselőtestületek tagjai. Ebben a tekintetben Vona szerint a Jobbik jelentős áttörést ért el: a megyei közgyűléseknél 19 megyéből 17-ben a második helyen végzett a párt, és az eddigi 3 polgármesteri helyet megsokszorozták.
A választás másik tétje Vona szerint az volt, hogy a soron következő választásokon ki lesz a Fidesz kihívója. A magyar belpolitika színtere leegyszerűsödött: a baloldal széthullott, a jobboldal kétharmadával szemben pedig egyedül a Jobbik maradt meg valódi erőként.
A legnagyobb város, ahol a Jobbik nyert, Ózd. Az ottani győztes Janiczak Dávid 27 éves, három esztendeje diplomázott az egri Eszterházy Károly Főiskolán, beszéli az angol, a lengyel és a német nyelvet. 2009-től tagja a Jobbiknak, két éve pedig a helyi szervezet vezetője.
A Jobbik azonban így is csak kilenc településen adhat polgármestert. A megyei közgyűlésekben azonban látványosan feljöttek a második helyre: csak Csongrádban és Hevesben lett második az MSZP. Budapest viszont továbbra is bevehetetlen a Jobbik számára, a 10 százalék is elérhetetlen álom a fővárosban nekik.
Ami a szocialista pártot illeti, ott nem lehet nagy az öröm. Szegeden ugyan meggyőző előnnyel nyert Botka László, Salgótarjánban mindössze 50 szavazat különbséggel Dóra Ottó, és Gyöngyösön is sikerült megelőzni a szinte egymás mellett álló Fideszt és Jobbikot, de a nagyobb városokban ennyi, amit a baloldal fel tud mutatni.
A reméltnél kisebb lépést tettünk előre – így értékelte a választásokat Gyurcsány Ferenc, a Demokratikus Koalíció elnöke. A politikus kérdésre válaszolva elismerte: korábban arra számított, hogy a baloldali pártok által támogatott polgármesterjelöltek 7-8 fővárosi kerületben győznek.
Kiemelte, hogy a megyei közgyűlési eredmények alapján Magyarországon négy országos párt van, a Fidesz, a Jobbik, az MSZP és a DK, amivel nem csak országos reprezentációjú párttá váltak, de három közgyűlés kivételével valamennyi megyében ott lesznek.
Tóbiás József, az MSZP elnöke minden korábbinál élesebben határolódott el a baloldali összefogástól. A politikus a választást értékelve arról beszélt a párt központjában, hogy „lezárult az alkuk korszaka”. Közölte: az MSZP vezetése döntött arról, hogy nem kíván a jövőben részt venni az elitek játékában, nem kötnek több rossz alkut, kifelé nyitnak az emberek, a nép felé. Úgy fogalmazott, nem fogadják el „az orbáni hatalmi” nemzeti együttműködés rendszerét, sem azt a Gyurcsány Ferenc által képviselt hatalmi, vezérelvű politikát, amely bezárta a baloldalt az elmúlt négy évben, lehetetlenné tette, hogy értékazonos, baloldali, modern, nemzeti elkötelezettségű politikát folytasson.
Bírálta az összefogást Horváth Csaba is, aki négy évvel ezelőtt Tarlós Istvánnal szemben indult a főpolgármesterségért, most pedig a II. kerület MSZP-s polgármesterjelöltje volt. Közölte: az Együtt–PM szövetségnek és Szigetvári Viktornak, a szövetség társelnökének el kell gondolkoznia azon, hogy megbukott a fővárosi választási stratégiájuk. Horváth Csaba azt mondta, három-négy hónappal ezelőtt 13-14 kerületben számított ellenzéki győzelemre.
A nap meglepetése Békéscsabán igazi született: Szarvas Péter független jelölt veheti át a parlamentbe távozó eddigi polgármester, Vantara Gyula helyét. A választást 41,83 százalékkal megnyerő Szarvast, aki tavalyi elmozdításáig a régió Volán-társaságait tömörítő céget vezette. Érdekes, hogy mögé állt a Jobbik is, ami saját elmondása szerint őt is meglepte.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.