19:00
Vége a választásnak, lezárták az urnákat. Az eredményekről iés a reakciókról tt olvashat bővebben.
18:04
Itt az utolsó részvételi adat is: délután fél hatig 39,82 százalék ment el szavazni. Ez majdnem két százalékponttal alacsonyabb részvétel, mint négy évvel ezelőtt.
A legaktívabbak a nógrádiak, ott a megyének már majdnem a fele, 48,03 százalék szavazott. Hajdú-Biharban a legalacsonyabb a részvétel, ott 35,62 százalékos a részvételi arány. Budapesten eddig 37,34 százalék ment el szavazni.
17:50
Az utolsó részvételi adatokra még várni kell. Délután 3 után már nem két óra telik el a következő adatszolgáltatásig, hanem fél 6-kor, másfél órával az urnazárás előtt kezdték el összesíteni az adatokat. Vagyis várhatóan hat óra és negyed hét közt ismerhetjük meg az utolsó számokat.
17:49
Jogsértést tapasztaltak az önkormányzati választáson a Fidesz-KDNP képviselő- és polgármesterjelöltjei a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Kótajban - közölte a kormánypárt helyi polgármesterjelöltje vasárnap az MTI-vel.
Mussó József azt mondta: tudomásuk szerint egyesek szervezetten vittek el választókat szavazni az egyik szavazókörbe, az ott lévő szavazófülkékbe azonban nem mehettek be, a szavazólapokat a bizottság szeme láttára töltötték ki. Állítása szerint az érintett szavazókat ezután a szavazóhelyiséggel szemközti üzlethelyiségbe vitték, ahol rögzítették, hogy ki szavazott már, egy másik helyen pedig megvendégelték őket.
A kormánypárti polgármesterjelölt hozzátette, a szavazatszámláló bizottság Fidesz-KDNP által delegált tagjai jegyzőkönyvet szerettek volna felvenni a szabálytalan szavazásról, de ezt a bizottság többi tagja megtagadta. Mussó József közlése szerint emellett az egyik szavazókört jogszabályellenesen alakították ki, mivel egy helyiségben folyik a nemzetiségi és a helyi önkormányzati választás.
A visszaélések miatt feljelentést tettek a rendőrségen - tette hozzá a polgármesterjelölt.
Fülöp Gergely, a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Rendőr-főkapitányság sajtószóvivőjeazt közölte, ismeretlen tettes ellen tettek feljelentést, ezt követően a rendőrség megkezdte az adatgyűjtést.
Kocsis József, Kótaj jegyzője azt mondta, a helyi választási irodához nem érkezett kifogás.
16:50
Rosszul lett a szavazatszámláló bizottság egyik tagja a Fejér megyei Lovasberény 3-as számú szavazókörében vasárnap, kórházba vitték.
A közlemény szerint a rendkívüli esemény a bizottság munkáját nem befolyásolja. Hozzátették: telefonon értesítették az egyik póttagot, hogy jöjjön az érintett szavazókörbe, és lássa el bizottsági feladatát.
15:46
A választásra jogosultak 45,37 százaléka, 109 338 szavazó járult az urnákhoz a vasárnapi nemzetiségi önkormányzati választásokon 15 óráig.
A fővárosban a szavazók 42,53 százaléka, 7866 választópolgár adta le szavazatát 15 óráig.
A megyék közül a részvételi arány 15 órakor Szabolcs-Szatmár-Beregben volt a legmagasabb, 49,37 százalék, ami 11 729 szavazót jelent. A legalacsonyabb részvételi arány Győr-Moson-Sopron megyében volt: 36,57 százalék, 1994 szavazó.
15:34
30,11 százalékos a választási részvétel délután háromig - közölte az NVI. Ez kisebb szám, mint ahol négy éve ilyenkor tartottunk: akkor 15 óráig 31,47 százalék voksolt.
Változatlanul Észak-Magyarországon szavaznak a legtöbben, Nógrád vezeti az országos összesítést 36,52 százalékos részvétellel. Nógrádon kívül még három megye van, ahol már legalább egyharmad szavazott: Szabolcs-Szatmár-Bereg, Borsod-Abaúj-Zemplén és Heves. Budapest 29,09 százaléknál jár. A legkisebb Hajdú-Biharban a részvétel, 27,25 százalékos, de ezt alig haladja meg Bács-Kiskun, Győr-Moson-Sopron és Komárom-Esztergom is.
15:15
A társasházak hirdetőtábláira helytelen címet és helytelen szavazóhelyiséget tartalmazó plakátokat raktak ki azokban a körzetekben, amelyekben az országgyűlési és európai parlamenti választáson a Fidesz jól, vagy kiemelkedően szerepelt - állítja a Fidesz VII. kerületi szervezete.
13:30
Kijöttek az 1 órás adatok: a szavazási idő feléig a választásra jogosultak 23,53 százaléka voksolt. Ez szinte pontosan ugyanannyi, mint négy éve, akkor 23,68 százalékos volt az adat.
A legtöbben a három észak-magyarországi megyében szavaztak, Nógrádban 28,57, Borsodban 26,66, Hevesben 27,15 százalékos a részvétel, az országban ez a három legmagasabb arány. Lassan, de biztosan aktivizálódnak a pestiek is: a fővárosban, ahol reggel óta mindig az ország legalacsonyabb részvételi aránya volt, most már 23,16 százaléknál járnak, ennél 9 megyében is alacsonyabb most a mutató. A legkevesebben eddig Győr-Moson-Sopron megyében szavaztak, ott 20,91 százalékon állnak délután 1-kor.
12:50
A választásra jogosultak 24,26 százaléka, 58 456 szavazó járult az urnákhoz a vasárnapi nemzetiségi önkormányzati választásokon délelőtt 11 óráig a Nemzeti Választási Iroda adatai szerint. Ez közel nyolc százalékponttal magasabb arány, mint az önkormányzati választásé.
A fővárosban a nemzetiségi szavazók 20,66 százaléka, 3822 választópolgár adta le szavazatát 11 óráig.
A megyék közül a részvételi arány 11 órakor Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében volt a legmagasabb, 27,51 százalék, ami 6535 szavazót jelent. A legalacsonyabb részvételi arány Győr-Moson-Sopron megyében volt: 19,27 százalék, 1.051 szavazó.
A nyolc évvel ezelőtti nemzetiségi önkormányzati választáson a választásra jogosultak 22,54 százaléka voksolt 11 óráig, négy évvel ezelőtt pedig 22,91 százaléka.
12:20
Akkora tömeg torlódott fel Tiszaburán, hogy a szavazóhelyiség bejárati ajtajának üveg ajtaját kitörték. A szavazatszámlálók kihívták a rendőrséget.
Problémát jelentettek Tiszakesziről is, ahol a szavazófülkében kilenc szavazólapot talált a bizottság egyik tagja. Ezeket külön borítékba helyezték.
12:16
"Nagyon be vagyok mozgatva. Ha mindenkit úgy mozgattak, mint engem, akkor nagy baj nem lehet." Ezt válaszolta Orbán Viktor arra a kérdésre, mennyire lehet sikeres pártja mozgósítása.
12:01
Elvesztette az eszméletét egy idős férfi a Pest megyei Alsónémedi 1-es számú szavazókörében, a férfihez mentőt hívtak, a voksolni érkezők az udvaron várakoznak - közölte a helyi választási iroda vezetője az MTI-vel.
Percze Tünde tájékoztatása szerint a férfi egyedüli szavazóként tartózkodott a helyiségben, amikor délelőtt 11 óra előtt rosszul lett. Azonnal mentőt hívtak hozzá, a voksolást pedig átmeneti időre felfüggesztették. A mentők nem sokkal később kórházba vitték a beteget.
Az udvaron várakozóknak székeket és vizet vittek ki, amint lehet, folytatják a szavazást - mondta a választási iroda vezetője.
11:40
Délelőtt 11 óráig a választásra jogosultak 16,50 százaléka szavazott - közölte az NVI. Négy éve ilyenkor 16,31 százalékos volt a részvétel.
Nógrádban és Hevesben már majdnem 20 százalékos a részvételi arány, egész pontosan 19,87 százalék mindkét megyében az arány. Budapest változatlanul az utolsó, de már kisebb hátránnyal, a fővárosiak 14,47 százaléka voksolt eddig.
11:00
Rosszul lett a választási bizottság elnöke Jászapátiban - közölte az NVI. Az elnök tíz perccel a voksolás kezdése előtt elhagyta a szavazóhelyiséget, a feladatait az elnökhelyettes látja el ezután.
Zavar volt Aszódon is, ahol "a szavazás megkezdését az első választópolgár megzavarta". A választási iroda úgy tájékoztatott, hogy a szavazatszámlálók elnöke "a választópolgárt megnyugtatta".
10:20
A rendőrség még vizsgálja, történt-e bűncselekmény Potyondon, ahol a korábbi jelentés szerint betörtek a polgármesteri hivatalban lévő szavazóhelyiségbe - közölte a Győr-Moson-Sopron megyei főkapitányság szóvivője.
Kocsis Tünde elmondta: a hivatal külső ajtaján a rendőrök nem találták feszegetés, rongálás nyomát. A voksolásra kijelölt hely előtere le volt ugyan zárva pecsétes szalaggal, de a kulcs nem volt ráfordítva, az üres urnát rejtő szoba ajtajában pedig ott volt a kulcs.
10:05
A kormánypártok az önkormányzati és nemzetiségi választáson a listás szavazást minden megyében megnyerhetik, a megyei jogú városok túlnyomó többségében ők adják majd a polgármestert, és a főpolgármesteri poszt is a Fidesz-KDNP-nél marad – áll az Ipsos elemzésében. A baloldali ellenzéknek több fővárosi kerület juthat, mint 2010-ben, így az akkori háromnál több polgármesterük lehet. Esélyük van néhány vidéki városban, még a Dunántúlon is. Ilyen ellenzéki település lehet például Szeged, valamint néhány iparváros: Salgótarján, Tatabánya, Dunaújváros, Kazincbarcika, Komló és Dorog. Miskolcon a Fidesz, a Jobbik és baloldali összegfogás is esélyes.
A megyeházák egészen biztosan narancsba borulnak, mivel minden megyei listát a Fidesz-KDNP nyerheti meg. Az is feltehető, hogy a megyei közgyűlésekben a Jobbik megelőzi az MSZP-t, kivéve talán Pest megyét. A megyei jogú városok közül 18-ban szinte biztosan a Fidesz adja majd a polgármestert.
Az Ipsos szerint a teljes népességen belül a Fidesz támogatottsága 35 százalékos, az MSZP 12, a Jobbik 11, míg az LMP, a DK és az Együtt-PM 3-3 százalékon áll.
A Nézőpont Intézet szerint a fővárosban Tarlós István, a Fidesz-KDNP jelöltje a potenciális szavazók körében 52 százalékos támogatottsággal rendelkezik. A több baloldali párt által is támogatott Bokros Lajos 25 százalékon, a jobbikos Staudt Gábor 6, az LMP jelöltje, Csárdi Antal 6, a liberális Bodnár Zoltánnak 1 százalékon áll. A választópolgárok 43 százaléka ígérte , hogy elmegy voksolni (a Medián szerint 49 százalék), a falvakban viszont csak 35 százalékos a részvételi hajlandóság.
A Medián azt mérte, hogy április óta 48 százalékról 44-re csökkent a kormány teljesítményével elégedettek aránya, ráadásul a Fidesz-szavazók 9 százaléka is elégedetlen.
9:50
A választásra jogosultak 9,6 százaléka, 23.146 szavazó járult az urnákhoz a nemzetiségi önkormányzati választásokon reggel 9 óráig.
A fővárosban a szavazók 6,45 százaléka, 1193 választópolgár adta le szavazatát 9 óráig.
A megyék közül a részvételi arány 9 órakor Baranya megyében volt a legmagasabb, 11,76 százalék, ami 2838 szavazót jelent. A legalacsonyabb részvételi arány Győr-Moson-Sopron megyében volt: 6,68 százalék, 364 szavazó.
9:39
Kijöttek a friss részvételi adatok: reggel 9 óráig a választópolgárok 6,97 százaléka szavazott. 2010-ben ez az adat ilyenkor szinte pontosan ugyanennyi, 6,60 százalékos volt.
A legaktívabbak reggel a Békés megyeiek voltak, ott 8,84 százalék voksolt, de 8 százalék fölött jár már Tolna, Heves, Jász-Nagykun-Szolnok, Szabolcs-Szatmár-Bereg , Nógrád és Csongrád megye is. Messze lemaradva minden megyétől Budapesten a legalacsonyabb a részvétel, a 4,83 százalék úgy különösen látványos, hogy a második legalacsonyabb szám, Pest megyéé is 6,18 százalékos. Vagyis nyugodtan mondhatjuk: reggel, ahogy az várható is volt, a pestiek húzták le szinte egyedül az országos részvételi adatot. A pesti belvárosi polgármesteri hivatalban is szavaztak már 30-nál is többen - ott volt a reggel 7-es részvétel pontosan 0.
9:27
A szokásos alacsony pesti részvétel mellett is feltűnik egy érdekes adat: az V. kerület polgármesteri hivatalában létesített szavazókörben egészen pontosan 0 százalékos volt a részvétel az első órában.
Az Erzsébet téri szavazóközben 1351-en szavazhatnak - közülük senki nem gondolta úgy, hogy reggel 7-ig szeretne túlesni ezen.
9:20
A reggel 7 órás részvételi adatok a választásról politikailag nagyjából értékelhetetlenek, olyan alacsony a szám, hogy legfeljebb arról ad jó képet, hol szeretünk a legtovább ágyban maradni. A későbbi adatok azonban már fontosak lehetnek, jól látszik majd rajtuk, mennyire uralkodik apátia az országon.
Az NVI kétóránként ad majd ki adatokat, 7 és 15 óra közt minden páratlan órában. A részvételi adatokat mindig egészkor kezdik összesíteni, onnan körülbelül 30-45 percre lesz szükség ahhoz, hogy kiadják a pontos számokat. Az utolsót a szokásosnál félórával később, 17:30-kor kezdik számolni, másfél órával urnazárás előtt.
8:54
Alaposan megvárakoztatta a sajtót Csárdi Antal, az LMP főpolgármester-jelöltje. Az index szerint a munkatársai hívták fel a jelöltet, hogy a szavazóhelyiségben fél órája várnak rá hiába. "Azzal a fals gondolattal feküdtem le tegnap este, hogy túlvagyunk a nehezén. Hiba volt" - mondta a portál szerint Csárdi.
8:41
A nemzetiségiek aktívabbak kora reggel: a választásra jogosultak 1,44 százaléka járult az urnákhoz reggel 7 óráig ía nemzetiségi választáson.
A legtöbben Baranyában szavaztak, ott már 2,04 százalékos a részvétel, a legkevesebben pedig Budapesten, 0,93 százalék.
8:13
A választásra jogosultak 1,44 százaléka járult az urnákhoz reggel 7 óráig ía nemzetiségi választáson.
A legtöbben Baranyában szavaztak, ott már 2,04 százalékos a részvétel, a legkevesebben pedig Budapesten, 0,93 százalék.
8:07
A nap első, és eddigi egyetlen rendkívüli eseményéről a hajdú-bihar megyei Komádiból tettek jelentést. A város egyik szavazókörében pillanatnyi áramszünet volt, amíg a gázkazánt ellenőrizték, de pár percen belül visszajött az áram, és folytathatták a munkát.
7:50
A választásra jogosultak 1,06 százaléka ment el szavazni reggel 7 óráig - közölte a Nemzeti Választási Iroda. Négy éve ilyenkor még csak 0,99 százalékon álltunk. A legaktívabbak a szabolcsiak, ott 1,48 százalékos a részvétel, a legkésőbb pedig - ahogy az szinte minden választáson megszokott - a budapestiek kelnek, a fővárosban 0,65 százalékos a részvétel. Pest, Fejér, Komárom-Esztergom, Győr-Moson-Sopron és Zala megyében nem érte el az első órában a részvétel az 1 százalékot 7-ig.
7:35
A nap első panaszát az V. kerületi ellenzék tette: Budapest Belvárosában az egyik Markó utcai szavazókör szavazatszámláló bizottsága a munkakezdés előtt eltávolította a szavazókör környékéről az Együtt jelöltje, Juhász Péter plakátjait, matricáit és molinóit - írta a 444.hu. Arra hivatkoztak, hogy a szavazókörök 500 méteres körzetében tilos kampányolni. Csakhogy a valóság az, hogy 150 méteres körzetben tilos kampányolni, de ez nem vonatkozik a szavazás napja előtt kihelyezett plakátokra, matricákra és molinókra.
Azonban hiába tanácsolta ezek belátása után a szavazatszámláló bizottság Juhász stábjának, hogy rakják vissza a törvényellenesen eltávolított kampányanyagaikat, az már valóban törvénysértő lett volna - írták.
7:15
Egyetlen településen nem indult el rendben a voksolás: Győr-Moson-Sopron megyében, Potyondon az éjszaka feltörték a szavazókör épületének az ajtaját, de nem vittek el semmit, még nem voltak kiszállítva a szavazólapok sem. Abban a szavazókörben még nem kezdődött meg a voksolás.
6:00
Ma reggel 6 órakor elkezdődött az önkormányzati, és az ezzel együtt tartott nemzetiségi választás. A péntek délután lezárt hivatalos névjegyzékben 8 millió 170 ezer választópolgár szerepel, ennyien vehetnek részt a vasárnapi önkormányzati választáson.
A szavazás megkezdése előtt valamennyi urnát az első választó jelenlétében zárják le a 13 540 szavazókörben. A szavazatszámláló bizottság előbb ellenőrzi a szavazni érkező első választópolgár személyazonosságát és lakcímét vagy személyi azonosítóját, valamint azt, hogy szerepel-e a névjegyzékben. Az első szavazó nem lehet a szavazatszámláló bizottság tagja vagy a jegyzőkönyvvezető. A bizottság és az elsőként szavazó választópolgár együtt megvizsgálja, hogy a szavazóhelyiségben használt urnák és a mozgóurna üresek-e. Ezután a szavazatszámláló bizottság lezárja az urnákat, a nemzeti színű urnazáró szalagot megköti, az urnákra címkéket ragaszt, amelyeket lebélyegez. A lezárásnak úgy kell megtörténnie, hogy az urnából - annak szétszedése nélkül - ne lehessen szavazólapot kivenni vagy az urnába (az erre szolgáló nyíláson kívül máshol) szavazólapot betenni.
Pálffy Ilona tájékoztatása szerint október 10-én délután 4 órakor 8 170 413 választópolgár szerepelt az önkormányzati választói névjegyzékben, közülük 8 043 553 magyar állampolgár. A szavazati joggal rendelkező választópolgárok között továbbá 34 719 bevándorolt vagy menekült is van, míg a tartózkodási engedéllyel rendelkezők 92 141-en vannak – a választáson ők is részt vehetnek, nem kötelező az állampolgárság.
A legfiatalabb választópolgár még csak a 18-at sem töltötte be, 1998. augusztus 21-én született, ő és 41 451 első szavazó társa a szavazatszámláló bizottságoktól vasárnap emlékkártyát kap. A legfiatalabb, 16 éves választópolgár házasságkötéssel szerzett nagykorúságot.
Az NVI elnökének tájékoztatása szerint a legkisebb létszámú szavazókör a Zala megyei Iborfia, ahol 14 választópolgárt várnak vasárnap az urnához.
Pálffy Ilona arról is beszélt, hogy a 3177 település közül minden másodikon - 1523-on - tartanak vasárnap nemzetiségi választást is, a nemzetiségi választópolgárok száma pedig 240 990.
Kilenc nagykövetség és három szervezet összesen huszonhat nemzetközi megfigyelője regisztrálta magát a vasárnapi önkormányzati és nemzetségi választásra - derül ki a Nemzeti Választási Iroda adataiból.
A nagykövetségek közül a dán, a görög, a holland, az indiai, a kínai, a nigériai, az orosz és román mellett az Egyesült Államok nagykövetsége delegált 19 megfigyelőt. Mellettük még az orosz Központi Választási Bizottság, az osztrák belügyminisztérium és a Román Választási Iroda küldött hét megfigyelőt. A nemzetközi megfigyelő többi között betekinthet a választási bizottságok irataiba, kérdést tehet fel a választási szervek tagjainak, és felhívhatja figyelmüket az általa tapasztalt rendellenességekre. Nem zavarhatja és nem befolyásolhatja azonban a választási eljárást, a választási szervek munkáját, és köteles tevékenységét pártatlanul végezni.
Tizennyolcezren jelezték péntek délután 16 óráig, hogy vasárnap nem a lakóhelyükön, hanem a tartózkodási helyükön kívánnak szavazni. Négy éve 7500-an jelentkeztek - az akkori szóhasználattal - igazolással szavazásra, a nyolc évvel ezelőtti önkormányzati választáson pedig körülbelül 3500-an. Négy évvel ezelőtt csak az kérhette az átjelentkezést egy másik magyarországi településre, akinek a lakóhelyén kívül volt bejelentett tartózkodási helye is (ezt korábban ideiglenes lakcímnek nevezték). Ezek a választópolgárok is csak abban az esetben szavazhattak a tartózkodási helyükön, ha azt a választás kitűzése előtt jelentették be. A mostani választáson azonban csak az jelentkezhetett át másik magyarországi településre, aki a választás kitűzése előtt legalább harminc nappal (vagyis június 23-áig) létesített ott tartózkodási helyet, és a tartózkodási hely érvényessége legalább a szavazás napjáig tart.
Az önkormányzati választásra 97 választópolgár kért Braille-szavazósablont, ehhez - mivel minden választó településtípustól függően két vagy három szavazólapot kap - 235 féle sablont kellett készíteni. Nemzetiségi választók is kértek Braille-sablont, 29-en.
Hat polgármester-választás marad el: a Veszprém megyei Nemesvita egyetlen polgármester-jelöltje is visszalépett a voksolás előtt. Jelölt hiányában, illetve az egyetlen jelölt visszalépése miatt elmarad vasárnap a polgármester-választás a Tolna megyei Aparhanton és Udvariban, a Vas megyei Daraboshegyen és Tanakajdon, a Zala megyei Valkonyán és - mivel az egyetlen jelölt szombaton visszalépett - a Veszprém megyei Nemesvitán. Jelölt hiányában nem lehet vasárnap képviselő-választást tartani a Baranya megyei Kishajmáson és a Vas megyei Tanakajdon. Ezeken a településeken a helyi választási bizottság időközi választást fog kiírni, feltehetően a jövő év elejére.
Az NVI elnöke beszámolt arról is, hogy a jelöltek nyilvántartásba vétele után 376-an léptek vissza, ebből ketten a főpolgármester-jelöltségtől, 127-en a polgármester-jelöltségtől, valamint 162-en a képviselő-jelöltségtől, ebből 34-en egyéni választókerületben, tízezer lakosnál nagyobb településen és 128-an egyéni listán, tízezer lakosnál kisebb településen. A többi visszalépő nemzetiségi jelölt volt. Tizenegy nyilvántartásba vett jelölt meghalt.
A szavazólapokat nyomtató ANY Biztonsági Nyomda Nyrt. 23 333 500 szavazólapot nyomtatott, ebből az önkormányzati választásra 22 494 500-at, a nemzetiségiválasztásra 839 ezret. A nyomda 10 365-féle szavazólapot készített a vasárnapi választásra.
Minden negyedik településen egyetlen polgármesterjelölt van. Ez azt jelenti, hogy ezeken a helyeken akár egyetlen érvényes szavazattal meg lehet választani a jelöltet a következő 5 évre.
767 olyan település van az országban, ahol csak egy jelölt indul a polgármester-választáson. Ez az összes település 24 százaléka. A legtöbb polgármesterjelölt - összesen 13 - a Pest megyei Tápióságon indul. A legtöbb egyéni listás jelölt a Jász-Nagykun-Szolnok megyei Kunmaradason és a Békés megyei Mezőkovácsházán indul, mindkét településen 45-45-en szerepelnek a szavazólapokon. A jelöltek közül a szavazók (ahogy más 10 ezernél kevesebb lakosú településeken is) szabadon választhatják ki azokat, akiket támogatni kívánnak. A legkevesebb - kettő - egyéni listás jelölt pedig 37 településen lesz.
A 10 ezernél több lakosú települések közül az egyéni választókerületekben a Békés megyei Sarkadon indulnak a legtöbben, 12-en. A legkevesebb - ugyancsak kettő - jelölt indul 17 településen. A legtöbb nemzetiségi jelölt pedig a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Nyírmadán indul, ott 25 roma jelölt verseng egymással.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.