Gondolta, hogy a Fidesz nyert Ózdon és a XV. kerületben is az önkormányzati választáson? A kommunikációs bravúr a fideszes László Tamásé volt, aki azt magyarázta el az önkormányzati hatásköröket átrendező törvény vitájában: “Újpalotán az történt, hogy 2010-ben nyertünk, és most az emberek arra szavaztak, hogy folytassuk. a polgármester Hajdu László, kis hatáskörrel. Ózdon az történt, hogy nyolc képviselőnk van, a Jobbiknak öt, a város irányítható lesz".
"A kormány a korrupció pöcegödrében lábtempózik" - ezt mondta Vona Gábor a parlamenti ülés első felszólalásában. A Jobbik elnöke a tegnapi ózdi választási győzelmüket ünnepelte napirend előtt, szerinte ez már a 2018-as választás csatája volt. Ami pedig a kitiltási botrányt illeti, úgy véli, hogy már nem az a kérdés, hogy a NAV-elnöknek le kell-e mondania, hanem az, hogy a kormányból kinek kell távoznia.
A kormány nevében reagáló Répássy Róbert államtitkár gratulált a Jobbiknak, hogy megszerezték az MSZP rasszista szavazóit. A kitiltások kapcsán ismét csak bizonyítékokat kért, és azt mondta: Magyarország nem Guantanamo, itt nem lehet bizonyíték nélkül ítélkezni.
Hiller István az MSZP-ből arról beszélt napirend előtt: a kormány gátolja az oktatási rendszer fejlesztését, a diákokat elzárja a jó oktatástól, bezáratnák az alapítványi iskolákat, és a tanrendből kihagyták az informatikát. A kormány nevében Rétvári Bence erre válaszul az MSZP-s kormányok oktatáspolitikáját szidta. A menetrend szerinti elmúltnyolcévezésre ezúttal az ülés huszadik percéig kellett várni, de azt rögtön követte a tandíj és a kakaóbiztos számítógép is. Az LMP-s Ikotity István is az oktatást választotta napirend előttije témájának: szerinte a Fidesz gimnazisták helyett szakmunkásokat akar látni, ez az igazi keleti nyitás. Rátvári Bence válaszában azt mondta: a kormány jóval költ a 2015-ös költségvetésben az oktatásra.
A KDNP napirend előttijét Harrach Péter tartotta, ő a berlini fal leomlásáról és a rendszerváltásról beszélt. Hosszan sorolta, kiknek köszönhető a rendszerváltás (köztük említette Apor Vilmost is, aki 1945-ben meghalt). Rogán Antal pedig már a kitiltási ügyről beszélt: mivel ma délelőtt az amerikai ügyvivő Vida Ildikónak nem mondott semmit, miért tiltották ki, "Goodfriend úr, az Egyesült Államok ügyvivője a szavahihetetlenség vádjába került". Magyarország nem Guantanamo - mondta ő is.
Meddig irányítják a Nemzet Adó- és Vámhivatalt korrupciós ügyben érintettek? - interpellált az MSZP-s Tóth Bertalan. Tállai András államtitkár azt válaszolta: az MSZP-nek most már nem az a baja Vida Ildikóval, hogy rajta van a listán, hanem az, hogy állítólag rosszul végzi a munkáját. Az államtitkár felolvasott az amerikai 7750-es elnöki proklamációból, de szerinte ez lehet, hogy megfelel a törvényeknek, ám nem legális. Az eljárás nem publikus, nincsenek meghallgatások, ráadásul "Godfrind" ügyvivő nem mutatott be bizonyítékot - folytatta.
Kunhalmi Ágnes (MSZP) az oktatásról interpellált: nem elég, hogy a fideszesek gyerekeit fel fogják venni egyetemre, de felveszik a padtársaikat is? Ez egy matematikai rejtély, hogy ha 13 milliárddal többet költünk középfokú oktatásra, akkor az MSZP azt úgy dekódolja, hogy 24 százalékkal csökken - válaszolta Rétvári. (Kunhalmi azzal vágott vissza erre: az államtitkár a felsőoktatás számairól beszélt, ő pedig a közoktatáséról.) Rétvárié volt amúgy a nap legvitathatlanabb mondata is: Selmeczi Gabriella családtámogatásról szóló interpellációjára adott válaszában elmondta, hogy “nagyon fontos a harmadik gyerekek megszületése előtt, hogy a második gyerekek is megszülessenek”.
A Jobbikból Sneider Tamás az ebolahelyzetről interpellált, azt is felvetette, hogy a bevándorlókat karanténba kéne zárni. Utána az LMP-s Sallai Róbert Benedek is a NAV-témát választotta, neki Tállai azt válaszolta: Horváth András nem megbízható forrás, az apja egyébként is párttitkár volt. Az LMP-s képviselő azt mondta: Vida Ildikónak csak be kéne mennie az amerikai követségre - a bekiabálásokra pedig, hogy ma délelőtt ezt tette a NAV-elnök, annyit mondott: "nem olvasok újságot".
Lázár Jánost jobbikos interpellációban szembesítették Kövér László szavaival az EU-ból való kihátrálásról. A miniszter elmondta: kormánytagként nem érzi kötelességének, hogy a házelnök szavait kommentálja. Mégis, át kell gondolni szerinte, hogy mennyi támogatást kap Magyarország az EU-tól, és egyértelmű szerinte, hogy erről nem lehet lemondani. (Még egy kis nyelvészkedés is belefért, Lázár helyretette azokat, akik Rui Tavares nevét s-sel ejtik, nem z-vel - valójában portugálul s-sel kell, de ez nem igazán zavarta a minisztert.)
Összekapcsolták-e a keleti nyitás politikáját a keleti bankszámlanyitással - kérdezte a jobbikos Novák Előd Szijjártó Pétert. "Én soha, de soha nem titkoltam azt, hogy egy jómódú családból származom", sem azt, hogy a szülei támogatják, ahogy a testvérét, de valószínűleg még az ő gyerekeit is, minden más homályos utalást pedig visszautasít - mondta a külügyminiszter. Novák azt felelte erre: nem utalásokról van szó, a cégadatok szerint egyértelmű, hogy Szijjártó szülei vállalkozásaiból nem jöhettek össze százmilliók. "Tisztelt képviselő úr, ön egyszerűen hazudik, kétszázmilliós házam nincsen" - válaszolta Szijjártó. Ami a szülei vagyonát illeti: a 2000-es évek elején a cégüket eladták, ebből százmillós nagyságrendű bevétele származott a családnak, de pontos összeget nem mondhat.
A parlamentben ma szavazás nem lesz, ezeket eltolták holnap délelőttre. A szokásos interpellációs kör és az azonnali kérdések, majd a kérdések után előbb két LMP-s javaslat tárgysorozatba vételéről vitáztak, előbb az politika rendszerváltás utáni szereplőinek állambiztonsági múltját vizsgáló, majd a diktatúra állambiztonságisainak közvihatalokból való kizárását rendező javaslatról kérték a zöldek, hogy vitassák meg. Mindkettőről holnap szavaznak, de a vitában egyértelművé vált, hogy csak az ellenzékiek fogják támogatni.
Ezután korábbi bizottsági jelentéseket vitatnak meg a képviselők. Az Állami Számvevőszék 2013-as működéséről szóló jelentéssel kezdik a késő délutáni vitát. A gazdasági bizottsági javaslat arról szól, hogy fogadják el a szerintük megfelelő beszámolót, az MSZP adott be módosítót, amiben azt kérték, hogy folytasson le több vizsgálatot a számvevőszék, méghozzá a nyugdíjbiztosítási alapról, az E.On-üzletről, valamint a trafikügyekről.
Ezek után a 2013-as zárszámadásról tárgyalnak. A költségvetési bizottság nevében a fideszes Szűcs Lajos arról beszélt: a költségvetés végrehajtása a jogszabályoknak megfelelt. A kormány tavaly folytatta az államháztartás rendbetételét, így véget ért a túlzottdeficit-eljárás - mondta. A költségvetési fegyelem szempontjából az EU legjobban teljesítő államai közt vagyunk, és növekedési fordulat is megindult - sorolta. A makromutatóink is jobbak, az infláció különösen jobb volt a tervezettnél, a foglalkoztatottak száma pedig jelentősen nőtt 2013-ban.
Az ellenzéki kritika arról szólt: 2013 a brutális megszorítások éve volt. Több adót fizettünk, mint korábban, és különösen a kiskeresetűek jártak rosszul. Ráadásul hiába szavazták meg a költségvetést egész meglepő módon már 2012 júliusában, később ezt is sokszor átírták, és még a hatályba lépése előtt megváltoztatták a hiánycélt. Az év végén pedig csak trükkel sikerült az államadósságot leszorítani.
Később az NMHH 2013-as zárszámadásáról vitáztak, majd jöhetrzz a vita az NMHH 2015-ös költségvetéséről, a bírósági végrehajtás törvényéről, a Btk. szigorításáról, az MFB-törvény módosításáról, végük az Európai Műholdas Távközlési Szervezet Módosított Egyezményéről vitáznak majd. A napirendet némileg módosították a képviselők délután: még ma sort kerítettek sürgős tárgyalásban az önkormányzatokat érintő törvénymódosító csomagra.
Összekapcsolták-e a keleti nyitás politikáját a keleti bankszámlanyitással - kérdezte a jobbikos Novák Előd Szijjártó Pétert. "Én soha, de soha nem titkoltam azt, hogy egy jómódú családból származom", sem azt, hogy a szülei támogatják, ahogy a testvérét, de valószínűleg még az ő gyerekeit is, minden más homályos utalást pedig visszautasít - mondta a külügyminiszter. Novák azt felelte erre: nem utalásokról van szó, a cégadatok szerint egyértelmű, hogy Szijjártó szülei vállalkozásaiból nem jöhettek össze százmilliók. "Tisztelt képviselő úr, ön egyszerűen hazudik, kétszázmilliós házam nincsen" - válaszolta Szijjártó. Ami a szülei vagyonát illeti: a 2000-es évek elején a cégüket eladták, ebből százmillós nagyságrendű bevétele származott a családnak, de pontos összeget nem mondhat. -->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.