Szavazásokkal kezdték a mai parlamenti ülést. A képviselők ma délelőtt döntöttek az idei költségvetés átírásáról. Az Antenna Hungária Zrt., a Magyar Gáz Tranzit Zrt. állami tulajdonba vétele, az AVE Magyarország Kft. és a Főgáz Zrt. megvásárlásának finanszírozása együttesen 152 milliárd forint összegű kiadási előirányzat megteremtését igénylik - írta a kormány a módosítás indoklásában. A törvénymódosítás azt is rögzíti, hogy a játékadóból a sportra, elsősorban az utánpótlásra lehet költeni.
4,6 milliárd forinttal többet kap a Nemzetgazdasági Minisztérium. Eddig az NFM-hez tartozott a Zöldgazdaság Finanszírozási Rendszer 9,25 milliárd forintos kerete, ezt most megfelezik, és az egyik felét az NGM-hez teszik át, Gazdasági Zöldítési Rendszer néven.
Szintén ma módosították a bányászatról és a környezetvédelmi információs rendszer fejlesztéséről szóló törvényeket is.
Rétvári válaszolt az LMP-s Szél Bernadett napirend előttijére is, amelyben a zöld párti képviselő az egyre romló szegénységi adatokról beszélt. Az államtitkár szerint valójában javulnak az adatok. (Az igazság félúton van: a deprivációs adatok alacsonyabbak, mint két éve, de jóval magasabbak, mint a válság előtt, és az EU-n belüli összehasonlításra sem lehetünk büszkék.)
A KDNP-s Soltész Miklós pedig a tíz évvel ezelőtti népszavazásról beszélt: szerinte a "baloldal árulása" vezetett ahhoz, hogy a többség inkább úgy döntött, hogy otthon marad, és nem szavaz a kettős állampolgárságról. A jobbikos Mirkóczki Ádám napirend előtti felszólalásában arról volt szó: aki kijön a börtönből, követhessék és adhassanak ki róla információkat, hogy nagyobb legyen a biztonságérzet. A fideszes Tuzson Bence pedig arról beszélt, hogy szerinte most kezd látszani, hogy beérnek a kormány munkaügyi lépései. Azt is megemlítette, hogy az adórendszer változtatásával szeretnék a munkába segíteni a nyugdíjasokat a hiányszakmákban.
A szavazásokat követően két napirendi pontot tárgyal a parlament.
Elsőként a 2015-ös költségvetést megalapozó törvénymódosításokról kezdődik meg az általános vita. A kormány előterjesztésében több mint száz jogszabály változtatását kezdeményezi, Tállai András államtitkár feladata volt ezeket bemutatni az ülésen.
A javaslat alaposan csökkenti a szociális támogatásokat: Tállai arról beszélt, hogy az önkormányzatok hatáskörébe kell utalni ezeket, a szociális törvény csak a kötelező ellátásra vonatkozó szabályokat fogja tartalmazni. A rendszeres szociális segély jövő február végéig él, utána minden más az önkormányzat feladata lesz. Tállai szerint ez azért jó, mert helyben jobban látják, kinek kell segély. Az államtitkár azt is megígérte, hogy a központi költségvetésből segítenek azoknak az önkormányzatoknak, amelyeknek nem volna elég pénzük a segélyre.
A magánnyugdíj-pénztárakról is bővebben beszélt Tállai. Szerinte köztudomású, hogy a magánnyugdíjrendszer 2010-re az összeomlás szélére került. A korábbi magánnyugdíj-pénztárak szerinte nem szolgálták az állampolgárok érdekeit, nem a pénztártagok, hanem a külföldiek nyertek rajta. Mint mondta, most a cél a fiktív pénztárakat kiszűrni és nagyobb tagdíjfizetésre ösztönözni a pénztártagokat. Az MSZP-s Burány Sándor lopást emlegetett - a KDNP-s Hargitai János erre azt válaszolta: a pénztári tagokat védik csak. A szocialista vezérszónok a segélyek elvételét is a legnagyobb bajok közt említette, amire a kormánypárti válasz az volt, hogy a segélyezés helyett több munkalehetőségre van szükség. A jobbikos Z. Kárpát Dániel arról beszélt: 160 milliárdos pluszt tervez a kormány az áfabevételekben, emögül nem csak az indoklás hiányzik szerinte, hanem az elképzelés is. Azt pedig az LMP-ből Szél Bernadett említette, hogy a politikusok családtagjai is kaphatnak ezután közpénzt és az EU-forrásoknál is megszűnhetnek az átláthatósági szabályok.
Az ülésnap második napirendi pontjaként a képviselők a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság Médiatanácsa tavalyi beszámolójának általános vitáját bonyolíthatják le.
Rétvári válaszolt az LMP-s Szél Bernadett napirend előttijére is, amelyben a zöld párti képviselő az egyre romló szegénységi adatokról beszélt. Az államtitkár szerint valójában javulnak az adatok. (Az igazság félúton van: a deprivációs adatok alacsonyabbak, mint két éve, de jóval magasabbak, mint a válság előtt, és az EU-n belüli összehasonlításra sem lehetünk büszkék.)
A KDNP-s Soltész Miklós pedig a tíz évvel ezelőtti népszavazásról beszélt: szerinte a "baloldal árulása" vezetett ahhoz, hogy a többség inkább úgy döntött, hogy otthon marad, és nem szavaz a kettős állampolgárságról. A jobbikos Mirkóczki Ádám napirend előtti felszólalásában arról volt szó: aki kijön a börtönből, követhessék és adhassanak ki róla információkat, hogy nagyobb legyen a biztonságérzet. A fideszes Tuzson Bence pedig arról beszélt, hogy szerinte most kezd látszani, hogy beérnek a kormány munkaügyi lépései. Azt is megemlítette, hogy az adórendszer változtatásával szeretnék a munkába segíteni a nyugdíjasokat a hiányszakmákban. -->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.