Az év végi nagy visszaesés után a Fidesz most 1 százalékponttal többet kapott, és a többi párt támogatottsága is legfeljebb ennyivel változott (kivéve a DK-t, amelyre két hónappal korábban a szavazókorú népesség 3, február elején viszont 5 százaléka szavazott volna) - derül ki a Medián friss közvélemény-kutatásából, amelyet a hvg.hu-n tettek közzé. A baloldali ellenzék továbbra is szétforgácsolt, így a 14 százalékon álló Jobbik megelőzi a 11 százalékos MSZP-t, pedig ha összeadnánk a szocialistákra, a DK-ra és az Együttre jutó szavazatokat, a baloldal megkapná a voksok közel egyötödét.
A közvélemény-kutatás szerint a Fidesz-KDNP-t a választani tudó biztos szavazók 45 százaléka választaná. A Jobbik 21, az MSZP 17, a DK 7, az LMP pedig 5 százalékon áll ebben a körben. Az 5 százalékos küszöb alatt, de még mérhető szinten áll az Együtt 3 százalékkal. 34 százaléknak nincs most pártja.
A teljes népességben a Fidesz-KDNP-nek 27, a Jobbiknak 14, az MSZP-nek 11, a DK-nak 5, az LMP-nek 4, az Együttnek 3 százaléka van.
Hogy mindez mandátumszámban mit jelenthetne, azt nehezebb megbecsülni a tavaly debütált választási szabályok mellett - a rendszer különösen erősíti a legnépszerűbb pártot, és a választókerületek térképének megrajzolásával is jobbra húz. A Political Capital mandátumkalkulátorával számolva (a tavalyihoz hasonló határon túli szavazatarányokat feltételezve, valamint - és ez már problémásabb - a 2014-eshez hasonlóan közös baloldali indulást az LMP-t kivéve) azt láthatjuk: a Fidesznek meglenne a kétharmada, 136 mandátummal, a baloldal 36, a Jobbik 27 parlamenti helyet kapna, az LMP pedig - 5 százalékos belföldi és szinte mérhetetlen határon túli támogatottság mellett - nem jutna be.
A politikusok népszerűségi listáját a korábbinál is nagyobb fölénnyel vezeti Áder János köztársasági elnök (47 százalék látja szívesen „fontos politikai szerepben”), míg a 33 százalékos támogatottságú Orbán Viktort két kerületi polgármester, Pokorni Zoltán és Karácsony Gergely is megelőzi.
A közhangulat az utóbbi időben nem sokat változott: február elején, akárcsak két hónappal korábban is, nagyjából a magyarok kétharmada tartozott a borúlátók népes táborába. Akkor 68, most 64 százalék mondta, hogy az országban „rossz irányba mennek a dolgok”, bár ez idő alatt 25-ről 29-re nőtt a „jó irányt” érzékelők aránya - eszerint a kormány megítélése ugyancsak meglehetősen kedvezőtlen. A múlt év végén – októberről decemberre – 45-ről 31 százalékra esett vissza a kabinet teljesítményével elégedettek aránya, ez a mutató február elején 30 százalékon állt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.