A háztartások közel ötöde törleszt valamilyen adósságot vagy hitelt havi rendszerességgel; a háztartások tizedének ez havi 20-60 ezer forint közötti terhet jelent - derül ki a Tárki adataiból..
Nem meglepő, hogy a havi jövedelem emelkedésével csökken a hiteltörlesztés súlya a családi kasszában: a legalacsonyabb jövedelmi ötödbe tartozó háztartások fordítják ugyanis havi jövedelmük legnagyobb részét hiteltörlesztésre (54 százalékát); a 2. és 3. jövedelmi ötödbe soroltak havi jövedelmük nagyjából egynegyedét (24 százalék és 27 százalék), míg a felső két ötödbe tartozó hitellel rendelkező háztartások kevesebb, mint egyötödét (19 százalék).
A Tárki szerint a szubjektív anyagi helyzet szintén szoros összefüggést mutat azzal, mekkora terhet jelent a hitel havi törlesztő részlete. A nélkülözések között élő hitellel rendelkezők jövedelmük több mint kétharmadát felemésztik a havi részleteik.
Összességében a legjellemzőbb a középgenerációhoz tartozó (30-50-es éveiben járó), közepesen iskolázott, ezen belül is inkább a szakmunkás végzettségű háztartásfők háztartásai között a hitellel való rendelkezés: az ilyen háztartások 22-28 százalékának van valamilyen törleszteni valója, és körükben átlagon felül találunk olyan háztartásokat, amelyek közepesen magas, 20-60 ezer forint közötti havi összeget fordítanak erre. A roma háztartásfők háztartásai is kiemelkedően érintettek, 37 százalékuk rendelkezik valamilyen tartozással.
A háztartás összetétele alapján feltűnő, hogy a gyermekes háztartások mennyivel nagyobb arányban vannak eladósodva a gyermeket nem nevelőkhöz képest. Közülük is a párok és gyerme(ke)k alkotta háztartások a leginkább kitettek, hiszen ezek bő harmada (35 százalék) rendelkezik hitellel vagy egyéb tartozással, de az egy szülős gyermekes háztartásoknak is a negyede (25 százalék), a más típusú gyermekes háztartásoknak pedig 29 százaléka rendelkezik hitellel, mégpedig átlagon felüli arányban közepes vagy magas összegű törlesztést igénylő tartozással.
A magyar háztartások 7 százalékának van legalább egy lejárt tartozása valamely közműszolgáltató felé. Míg a rendszeres törlesztéssel rendelkező háztartások közül minden ötödiknek van lejárt közműtartozása, addig a rendszeres törlesztéssel nem rendelkező háztartásokat vizsgálva ez az arány mindössze 3 százalék. Ráadásul a rendszeres törlesztéssel rendelkező háztartások 9 százalékának legalább kétfajta közüzemi díjhátraléka van. Ez a csoport tehát egyszerre több irányba tartozik és ezek egy részét már nem tudja fizetni, azaz egy olyan adósságspirálba került vagy kerülhet, amelyből önerőből rendkívül nehéz kijutni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.