Hiába tartottak időközi választást, közel félórát kellett a hétfői parlamenti ülés kezdete után várni, hogy legalább egy szó essen Tapolcáról és Ajkáról. Az első napirend előtti felszólalóként az LMP-s Szél Bernadett beszélt arról, hogy miért nem tesz semmit a kormány a külföldre vándorlás megakadályozásáért, amire válaszul Czomba Sándor államtitkár azt magyarázta, hogy annyira nem is nagy az elvándorlók száma. Ezután a KDNP-s Firtl Mátyás beszélt hosszan a kormány és Sopron megállapodásáról, L. Simon László pedig folytatta a sort az egri fejlesztési ígéretekkel.
Az MSZP-ből Tóth Bertalan sem lehet büszke a tegnapi választási eredményre - ő is inkább a Quaestor-ügyről, pontosabban az MSZP-s szóhasználat szerint a "brókerkormány" botrányáról beszélt. Erre válaszul hozta fel L. Simon László a mai ülésen először Tapolcát - szerinte az MSZP bukásának okai közt van a brókerügy is.
Ezután kapott szót Vona Gábor - ő természetesen a választásról beszélt már. Sok újdonságot nem mondott: nagy siker a Jobbik számára, hogy a történelmük első egyéni győzelmét aratták, egy hagyományosan fideszes körzetben, sőt, szimbolikus lehet, hogy először nyert egyéniben egy olyan párt, ami 1989-ben még nem létezett. "A tapolcai választók a rendszerváltás korhadó építményéből kilöktek egy téglát" - fogalmazott. A Jobbik elnöke azt mondta: amikor a pártját nácizzák, az nem igaz, egy néppártról van szó. "Lehet persze vadhajtásokat előráncigálni a múltból", ő olyankor egyértelművé teszi, "hogy mi a Jobbik, és mi nem az" - ezzel a mondattal próbált Vona újra tenni egy lépést középre. L. Simon László a válaszra rendelkezésére álló öt percből alig egyet beszélt, gratulált a győztesnek és azt mondta: 65 százalékos kormányzati többséggel folytatják a higgadt munkát.
Ezek után meglepetésnek számított már, hogy Kósa Lajos a Fidesz napirend előttijében egyáltalán szóba hozta Tapolcát. Szerinte célfotóval nyert a Jobbik. A választás után arra kell koncentrálni, ami tényleg az ország egészének a sorsát érinti, vagyis a gazdaság fejlesztésére. Az ország előtt álló feladatokat az időközi választás nem befolyásolta - mondta.
Lázár nem tudja megmondani, hova vezetett a gátlástalanság
A hetet szokás szerint egy kétórás interpellációs blokkal nyitották, majd egy órán át az azonnali kérdések jöttek. A Quaestor-ügy itt is szóba került: Lázár János arról beszélt, hogy "voltak önkormányzatok, amelyek kockáztattak", a helyi képviselő-testületeknek kötelességük szerinte megvizsgálni, hogy miért bíztak pénzt a Quaestorra. Azt is szeretné, hogy az ÁSZ vizsgálja ezeket a döntéseket, ezt "jelezni fogja Domokos elnök úrnak".
Lázárt a jobbikos Novák Előd megkérdezte arról is, látja-e már, hogy Tapolcán "hova vezetett a Fidesz gátlástalansága". Lázár azt válaszolta: azt látja, hogy hova vezetett a Jobbik gátlástalansága.
Ezután három ellenzéki javaslat tárgysorozatba vételéről vitáztak - a Jobbik a bűncselekmények sértettjeinek védelméről, független képviselők pedig az állambiztonsági iratok nyilvánosságáról szeretne tárgyalni.
Vita a Quaestorról
Este tárgyalták a Fidesz javaslatát a brókerbotrány utáni kártalanításról. A tervezet szerint 100 százalékos kártalanítás lesz a quaestorosoknak. A dokumentum alapján a kártalanítás úgy fog történni, hogy a fiktív kötvények után 6 millió forintig kártalanít a Befektető-védelmi Alap (Beva), a maradékot pedig egy külön, a számukra létrehozott alapból kaphatják meg a törvényjavaslat szerint. A Beva által fizetett összeg egy korábbi becslés szerint 80-90 milliárd forint lehet, a maradék több mint 100 milliárdot az új alap fizeti.
Tuzson Bence (Fidesz) azzal indította a tervezet vitáját: azért adták be ezt a javaslatot, hogy a kárrendezést felgyorsítsák, és lényegében mindenki meg tudja kapni a pénzét - azt már csak egy kis szünet után tette hozzá, hogy 30 milliós értékhatárig. Az MSZP-s Tóth Bertalan azt emelte ki: nem igaz, amikor a kormány azt állítja, hogy nem az adófizetők pénzét költik a kártalanításra. A Jobbikból Hegedűs Lórántné közölte: azt kérik, hogy a törvény ne csak a Quaestor, hanem a Hungária és a Buda-Cash károsultjaira is vonatkozzon. Az LMP-s Schmuck Erzsébet is azt kérte, hogy a pénzügyi fedezetet ne csak kölcsön formájában, az MNB devizaátváltásának nyereségéből fedezzék.
Az este nagy részében bizottsági módosító javaslatokat beszélnek át a Parlamentben. Előbb az Iszlám Állam elleni harc került szóba - erről a Honvédelmi Bizottság adott be egy rövid módosítót, amelyben a preambulumot változtatják meg, a nagyobb magyar elkötelezettségről írva benne. Majd a rendvédelmisek szolgálati jogviszonyáról szóló törvény következett. Ezután megtartották az energiahatékonyságról szóló javaslat vitáját, és újra visszatérnek a bizottsági jelentések tárgyalására. Szó volt a víziközlekedésről, az ombudsman 2013-as beszámolójáról, a bírósági végrehajtásról, a budapesti agglomeráció területrendezési tervéről, az élelmiszerlánc hatósági felügyeletéről, a termőföld védelméről, az erdővédelemről, a vadgazdálkodásról, a halgazdálkodásról, valamint az állami földvagyon kezeléséről.
A bírósági végrehajtásról szóló vitában hangzott el a legmeglepőbb kormányzati magyarázat: Répássy Róbert államtitkár indokolta meg, hogy miért nem támogattak egyetlen módosítót sem. Mint mondta, "ennek nem tartalmi oka van, hanem kiemelten fontos, hogy a bírósági végrehajtásról szóló javaslat minél hamarabb megszülessen".
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.