BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Fél egyig maradtak a Parlamentben a legkitartóbb képviselők

Brókerbotrány, külföldre vándorlás, nagy fejlesztések - erről beszéltek a képviselők a parlamenti ülésen, mintha nem is tartottak volna telőző nap egy időközi választást. Hétfő este tárgyaltak a brókerbotrány utáni kártalanításról és az Iszlám Állam elleni harcról.

Hiába tartottak időközi választást, közel félórát kellett a hétfői parlamenti ülés kezdete után várni, hogy legalább egy szó essen Tapolcáról és Ajkáról. Az első napirend előtti felszólalóként az LMP-s Szél Bernadett beszélt arról, hogy miért nem tesz semmit a kormány a külföldre vándorlás megakadályozásáért, amire válaszul Czomba Sándor államtitkár azt magyarázta, hogy annyira nem is nagy az elvándorlók száma. Ezután a KDNP-s Firtl Mátyás beszélt hosszan a kormány és Sopron megállapodásáról, L. Simon László pedig folytatta a sort az egri fejlesztési ígéretekkel.

Az MSZP-ből Tóth Bertalan sem lehet büszke a tegnapi választási eredményre - ő is inkább a Quaestor-ügyről, pontosabban az MSZP-s szóhasználat szerint a "brókerkormány" botrányáról beszélt. Erre válaszul hozta fel L. Simon László a mai ülésen először Tapolcát - szerinte az MSZP bukásának okai közt van a brókerügy is.

Ezután kapott szót Vona Gábor - ő természetesen a választásról beszélt már. Sok újdonságot nem mondott: nagy siker a Jobbik számára, hogy a történelmük első egyéni győzelmét aratták, egy hagyományosan fideszes körzetben, sőt, szimbolikus lehet, hogy először nyert egyéniben egy olyan párt, ami 1989-ben még nem létezett. "A tapolcai választók a rendszerváltás korhadó építményéből kilöktek egy téglát" - fogalmazott. A Jobbik elnöke azt mondta: amikor a pártját nácizzák, az nem igaz, egy néppártról van szó. "Lehet persze vadhajtásokat előráncigálni a múltból", ő olyankor egyértelművé teszi, "hogy mi a Jobbik, és mi nem az" - ezzel a mondattal próbált Vona újra tenni egy lépést középre. L. Simon László a válaszra rendelkezésére álló öt percből alig egyet beszélt, gratulált a győztesnek és azt mondta: 65 százalékos kormányzati többséggel folytatják a higgadt munkát.

Ezek után meglepetésnek számított már, hogy Kósa Lajos a Fidesz napirend előttijében egyáltalán szóba hozta Tapolcát. Szerinte célfotóval nyert a Jobbik. A választás után arra kell koncentrálni, ami tényleg az ország egészének a sorsát érinti, vagyis a gazdaság fejlesztésére. Az ország előtt álló feladatokat az időközi választás nem befolyásolta - mondta.

Lázár nem tudja megmondani, hova vezetett a gátlástalanság

A hetet szokás szerint egy kétórás interpellációs blokkal nyitották, majd egy órán át az azonnali kérdések jöttek. A Quaestor-ügy itt is szóba került: Lázár János arról beszélt, hogy "voltak önkormányzatok, amelyek kockáztattak", a helyi képviselő-testületeknek kötelességük szerinte megvizsgálni, hogy miért bíztak pénzt a Quaestorra. Azt is szeretné, hogy az ÁSZ vizsgálja ezeket a döntéseket, ezt "jelezni fogja Domokos elnök úrnak".

Lázárt a jobbikos Novák Előd megkérdezte arról is, látja-e már, hogy Tapolcán "hova vezetett a Fidesz gátlástalansága". Lázár azt válaszolta: azt látja, hogy hova vezetett a Jobbik gátlástalansága.

Ezután három ellenzéki javaslat tárgysorozatba vételéről vitáztak - a Jobbik a bűncselekmények sértettjeinek védelméről, független képviselők pedig az állambiztonsági iratok nyilvánosságáról szeretne tárgyalni.

Vita a Quaestorról

Este tárgyalták a Fidesz javaslatát a brókerbotrány utáni kártalanításról. A tervezet szerint 100 százalékos kártalanítás lesz a quaestorosoknak. A dokumentum alapján a kártalanítás úgy fog történni, hogy a fiktív kötvények után 6 millió forintig kártalanít a Befektető-védelmi Alap (Beva), a maradékot pedig egy külön, a számukra létrehozott alapból kaphatják meg a törvényjavaslat szerint. A Beva által fizetett összeg egy korábbi becslés szerint 80-90 milliárd forint lehet, a maradék több mint 100 milliárdot az új alap fizeti.

Tuzson Bence (Fidesz) azzal indította a tervezet vitáját: azért adták be ezt a javaslatot, hogy a kárrendezést felgyorsítsák, és lényegében mindenki meg tudja kapni a pénzét - azt már csak egy kis szünet után tette hozzá, hogy 30 milliós értékhatárig. Az MSZP-s Tóth Bertalan azt emelte ki: nem igaz, amikor a kormány azt állítja, hogy nem az adófizetők pénzét költik a kártalanításra. A Jobbikból Hegedűs Lórántné közölte: azt kérik, hogy a törvény ne csak a Quaestor, hanem a Hungária és a Buda-Cash károsultjaira is vonatkozzon. Az LMP-s Schmuck Erzsébet is azt kérte, hogy a pénzügyi fedezetet ne csak kölcsön formájában, az MNB devizaátváltásának nyereségéből fedezzék.

Az este nagy részében bizottsági módosító javaslatokat beszélnek át a Parlamentben. Előbb az Iszlám Állam elleni harc került szóba - erről a Honvédelmi Bizottság adott be egy rövid módosítót, amelyben a preambulumot változtatják meg, a nagyobb magyar elkötelezettségről írva benne. Majd a rendvédelmisek szolgálati jogviszonyáról szóló törvény következett. Ezután megtartották az energiahatékonyságról szóló javaslat vitáját, és újra visszatérnek a bizottsági jelentések tárgyalására. Szó volt a víziközlekedésről, az ombudsman 2013-as beszámolójáról, a bírósági végrehajtásról, a budapesti agglomeráció területrendezési tervéről, az élelmiszerlánc hatósági felügyeletéről, a termőföld védelméről, az erdővédelemről, a vadgazdálkodásról, a halgazdálkodásról, valamint az állami földvagyon kezeléséről.

A bírósági végrehajtásról szóló vitában hangzott el a legmeglepőbb kormányzati magyarázat: Répássy Róbert államtitkár indokolta meg, hogy miért nem támogattak egyetlen módosítót sem. Mint mondta, "ennek nem tartalmi oka van, hanem kiemelten fontos, hogy a bírósági végrehajtásról szóló javaslat minél hamarabb megszülessen".

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.