A mai parlamenti ülésen kezdésképp az LMP-s Ikotity István beszélt az egészségügy problémáiról. Szerinte a hálapénz legalizálása csak növelné a bajokat és az egyenlőtlenségeket. A kormány szerinte azt üzeni az egészségügyi dolgozóknak, hogy ne is számítsanak béremelésre. A kormány nevében Rétvári Bence azt sorolta erre válaszul, hogy mi mindent tettek az elmúlt öt évben az egészségügyért. Szerinte a kórházi adósságállományt még nem látott mértékben rendezik, utána pedig a fenntartható gazdálkodás felé indítanák el az egészségügyet, és az egészségügyi dolgozóknak is több pénzt adnak, mint korábban. "Persze bőven van még mit emelni a béreken, de a kormány elindult a béremelés útján az egészségügyben" - fogalmazott. Az elvándorlás szerinte is fontos probléma, de pozitívumnak látja, hogy 250-nel csökkent a külföldre távozók száma. (Hogy ez a szám hogyan jött ki neki, az nem világos: a hivatalos adatok szerint 2014-ben 1943 orvos és ápoló ment külföldre az egy évvel korábbi 1950 helyett. A csúcsot 2012-ben érték el, akkor 2061-en mentek el.) "Önök, úgy látom, akkor örülnek, ha az orvosok elmennek, és akkor sopánkodnak, ha itthon maradnak" - fordult az LMP-sekhez.
A Jobbikból Lukács László a brókerbotrányokról és a legújabb, karcagi ügyről beszélt, "a karcagi Bróker Marcsi az új Tribuszerné?" címmel. Azt kérdezte: jár-e kártalanítás a karcagi károsultaknak. Tállai András államtitkár válaszában megemlítette, hogy a két karcagi miniszternek, Varga Mihálynak és Fazekas Sándornak sem volt tudomása a cég gyanús működéséről, a céggel pedig szerinte az MSZP-nek és a Jobbiknak is közeli kapcsolatai voltak. Az államtitkár azzal állt elő: a jobbikos képviselő családjának ügyvédi irodája ugyanarra a címre van bejegyezve, mint a Kun-Mediátor. Lukács László erre személyes érintettség jogán azt válaszolta: az ingatlan, amiről szó van, egy nagy irodaház, benne sok irodával, az ingatlan túloldalán van négy ügyvédi iroda is.
Az MSZP-s Bárándy Gergely a holokauszt-emléknap kapcsán szólalt fel napirend előtt. Mint mondta, ma is döntéseket kell hozni: el kell dönteni, hogy valóban más pártot kell-e keresnie annak, aki antiszemita. Aki megtűr egy olyan "cudar frátert", aki a Duna-parti cipőkbe köp, annak hiteltelen elhatárolódnia - üzent a Jobbiknak. Répássy Róbert azzal válaszolt: az MSZP-nek Szanyi Tibortól kellene elhatárolódnia.
A KDNP-s Szászfalvi László is a brókerbotrányt hozta fel, ő a DRB-károsult önkormányzatok kártalanítását választotta témájának. Szerinte a kormány gyorsan és hatékonyan reagált, még az önkormányzatok esetében is. A képviselő nyelvbotlása is jól leírta a helyzetet, amikor hátrányos helyzetű helyett botrányos helyzetű térségről beszélt. Pogácsás Tibor államtitkár a Postának is köszönetett mondott a gyorsaságért a kártérítésben.
Kecskére káposztát? Ezzel a címmel tartott napirend előttit a fideszes Hörcsik Richárd. Szerinte az EU tovább dolgozik a magyar kormány ellen, mert "nem tudják elfogadni, hogy egy nemzeti kormány az őt megválasztó polgárok oldalára áll", most pedig bejelentették, hogy az Altus, Gyurcsány Ferenc cége fogja végezni az EU-s fejlesztések véleményezését. "Nem lehet legitim és nem lehet érvényes az a vizsgálati dokumentum, amelyet politikai motivációból készítenek" - fogalmazott. Lázár János azt válaszolta a kormány nevében: állnak a vizsgálatok elé. Az EU azonban szerinte hibás döntést hozott. "Ha az Európai Bizottság azt akarja, hogy komolyan vegyék, akkor kérni fogjuk, hogy ezt a döntését fölülvizsgálják"- fogalmazott.
Ezután másfél órán át kérdések, majd egy órán keresztül azonnali kérdések jönnek. Meddig mérgezi még az Illatos úti vegyszerlerakat Budapestet? - kérdezte az LMP-s Sallai R. Benedek, majd ugyanezt a témát választotta az MSZP-s Burány Sándor is. V. Németh Zsolt államtitkár azt válaszolta: a kármentesítés meg fog történni, ahogy azt is megvizsgálják majd, hogy kit terhelnek a költségek.
Az MSZP-s Tóth Csaba a belváros felől a Bosnyák térig közlekedő villamos terveiről kérdezett. Fónagy János államtitkár azt felelte neki, hogy 2020ig lehet gyorsvillamos, legalábbis "bekerült a prioritási programba" ez.
A Jobbikból Farkas Gergely azt kérdezte: miért nem léptek fel a bérszakdolgozat-író cégek ellen. Neki Rétvári Bence válaszolt, és elmondta: a jelenség ellen fel kell lépni, ám ez nem csak a kormány feladata.
Bangóné Borbély Ildikó (MSZP) az M4-es autópálya építésének leállításáról kérdezett. Lázár János szerint ez a helyzet olyan, mint amikor valaki házat épít, de elfogy a pénze.
Mikor ismerhetjük meg Lázár János hotelszámláját? - ezt kérdezte az LMP-s Szél Bernadett Lázártól. Immár egy hónapja jogerős bírósági ítélet van arról, hogy ki kell adni az adatokat, ha ezt nem teszi meg, az épp olyan, mint ha rajtakapnák, hogy ellop egy kiflit a boltból, de csak gyorsan visszateszi - mondta. Lázár János azt válaszolta: az utazás részleteit az ország érdeke miatt nem adhatja ki, ha pedig magánügyről lenne szó, abba nem avatna be másokat. "Hogy kivel találkoztam, azt a bírósági ítélet nyomán sem fogom nyilvánosságra hozni" - tette hozzá.
"A professzionális sportban az államnak vagy az állami tulajdonú cégeknek nincs helye" - mondta Lázár János. A miniszter az MSZP-s Heringes Anitának válaszolt - a szocialista képviselő arról kérdezte, hogy miért veszik el a paksi sportcsapatoktól a pénzt, amivel az atomerőmű támogatta őket az őszig, amikor a Fidesz jelöltje elvesztette a polgármester-választást. Lázár azt is elmondta, tudja, hogy a kormányban ezzel kisebbségben van, de szerinte az államnak vagy az állami cégeknek az utánpótlásba kéne csak pénzt tenni, még a fociban sincs helye az állami pénznek
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.