Ha a GVH engedélyezi az üzletet, akkor lényegében előáll az a helyzet, amire az üzletet ismerők eddig is számítottak. A sok kisrészvényes kezében lévő nagy agrárintegrátor céget először a Nitrogénművek Zrt. tulajdonló Bige László szerette volna megvásárolni. Az üzlet szinte már meg is kötötték, amikor az utolsó pillanatban előállt egy rejtélyes vevő, a KITE egy középvezetője, aki jócskán ráajánlott Bigére, így végül elvitte a céget a műtrágyapiac meghatározó részét kezében tartó milliárdos elől, aki régóta perben-haragban áll Csányi László OTP-vezérrel.
Bigének nagyon jól jött volna a KITE, amely akkor, 2012-ben 200 milliárd forintos éves forgalmat és 3,5 milliárd forintos eredményt ért el. Az üzlettel a legnagyobb hazai műtrágyaszállító és a legnagyobb műtrágya-előállító került volna egy kézbe. Ekkor jött azonban Guba Sándor, aki rögtön le is tette a 23 milliárdosra taksált vételárat, és ajánlatának nem tudtak ellenállni a tulajdonosok. A váratlan és szinte ismeretlen vevő mögött sokan már akkor Csányit látták. Az agrárintegrátor cég előbb szorosabbra fűzte pénzügyi kapcsolatait az OTP-vel, majd 2014-ben az OTP bejelentette, hogy 47 százalékos részesedést szerzett a KITE-ben.
Most pedig eljöhetett az idő arra, hogy Csányi Sándor agrárbirodalma átvegye az irányítást a KITE felett. A GVH közlése szerint három társaság, az Agrárintegrátor Kft., az Agrárspektrum Kft., valamint az Agrochain Kft. június 30-án részvény-átruházási és üzletrész adásvételi szerződést kötött az egyedüli részvényessel, Guba Sándorral, eszerint a Csányi Sándor irányítása alatt álló vállalkozások megszerzik a KITE Mezőgazdasági Szolgáltató és Kereskedelmi Zrt. felett az önálló irányítást.
Tekintettel arra, hogy az irányításszerzés a versenytörvény alapján összefonódásnak minősül, az irányításszerzők július 27-én kérelmet nyújtottak be, melyben a Gazdasági Versenyhivatal engedélyét kérik. A GVH tájékoztatása szerint az irányításszerzők nem a közös irányítás megszerzését jelentették be a versenyhatóságnak, hanem a Csányi-csoport önálló irányítás-szerzését, hiszen az irányításszerzők valamennyien Csányi Sándor önálló irányítása alatt állnak. A Csányi Sándor egyedüli tulajdonában lévő Agrárintegrátor Kft., Agrárspektrum Kft. és Agrochain Kft. az idén jött létre 3-3 millió forintos jegyzett tőkével.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.