Pár órán kereszül tart csak a mai parlamenti ülés: az egyetlen napirendi pont a kormány kérdezése volt. Előbb másfél órán át kérdések érkeztek a kormány tagjaihoz, majd további egy órán át jöhettek az azonnali kérdések és válaszok.
Eljött az a hét, amikor Orbán Viktornak kellett válaszolnia a hozzá intézett azonnali kérdésekre. Az MSZP-s Varga László a Miskolcnak tett ígéretekről kérdezte a miniszterelnököt. Kassa-Miskolc autópálya, a diósgyőri kohászati terület fejlesztése, barnamezős beruházások, intermodális csomópontok - sorolta azokat az ígéreteket, amelyek nem valósultak meg. Orbán azt válaszolta neki: "az ígérgetés sem rossz dolog a politikában", de Miskolcon nem ez történt, hanem aláírtak egy megállapodást arról, hogy mit fognak közösen cselekedni. "Azt még mi, falusiak is tudjuk, hogy sikeres nagyvárosok nélkül nem lesz sikeres a magyar vidék" - tette hozzá. Megígérte azt is, hogy a mostani ciklus végéig minden határig eljutnak az autópályák - "nem csökkentett műszaki tartalom, meg hókuszpókusz, hanem autópályáknak kell az országhatárig elmenni" -, az intermodális csomópontokért pedig forrásharcok zajlanak a nagyvárosok közt - mondta.
Dúró Dóra (Jobbik) a gyermekéhezést választotta témájának: arról kérdezte Orbánt, miért nem engedték a kormánypártok napirendre venni a témát. A nyomornak nincs pártszíne, de a megoldásnak van - válaszolta Orbán. Szerinte az elmúlt huszonöt évben a gyerekszegénység ügyében a legtöbbet a Fidesz és a KDNP lépte. 2010-ben azt a célt tűzte ki a kormány, hogy minden gyerek, aki rászorul, kapja meg a mindennapi étkezést, ma pedig az akkori 28 milliárd forint helyett 72 milliárd forintot fordít erre a költségvetés - jelezte Orbán. A jobbikos képviselő szerint nem elég azt nézni, mennyit költenek, azt is figyelembe kell venni, milyen a hatása. Idézte a Tárki és a Gallup adatait arról, hogy a gyerekszegénység legalább 50 ezer gyereket fenyeget. Orbán szerint az, hogy az óvodába járni kötelező, ott pedig a gyerekek 90 százaléka ingyenes étkezést kap, azt jelenti: Magyarország olyan egyedülálló ország, ahol a gyerek naponta legalább négyszer az állam pénzén enni kap, ezt a szülő anyagi helyzete nem befolyásolja.
Az MSZP-s Tóth Bertalan arról tett fel azonnali kérdést: miért bízta meg azokat az embereket az állami közműszolgáltatás kialakításával, akik korábban is egy offshore cég érdekeit szolgálták ki? Lázár János válaszában azt válaszolta: "ez a kormány, MVM ide vagy oda, ezermilliárd forinttal csökkentette a fogyasztók által fizetendő gáz árát", az MVM Partner gázszerződéséről pedig, mivel az üzleti ügy, nem kormányzati, nem tud tájékoztatást adni.
Korábban a napirend előtti felszólalások közt Tóbiás József (MSZP) a gyermekéhezés felszámolásáról beszélt, amit nemzeti minimumnak nevezett. A szocialisták elnöke szerint a szegénységben élő gyerekek aránya szinte folyamatosan nőtt az elmúlt években, ma pedig már minden negyedik gyerek szegénységben él - különösen fenyegetettek közülük a nagycsaládban élők, valamint azok, akiket egy szülő nevel. Rétvári Bence államtitkár neki válaszolva Ferge Zsuzsát idézte arról, hogy 2008-ban az akkori Gyurcsány-kormány magára hagyta a szegényeket. Az elmúlt öt évben egyre több szülő tud dolgozni, így enni adni a gyerekeinek - tette hozzá. "Maga a kormány volt az, ami annyira fontosnak tartotta a gyermekéhezés felszámolását, hogy az Arénát ingyenesen átadta egy egész napra, hogy felhívhassák a figyelmet", de utána az ellenzék politikai tőkét akart kovácsolni a témából - folytatta.
A jobbikos Z. Kárpát Dániel azzal kezdte napirend előttijét: a Fidesz az EU belülről jövő fenyegetéséről indított be aláírásgyűjtést, ezt pedig támogatják ők is. "A migráció mellett azonban a korrupció is fojtogatja a magyar gazdaságot" - ezzel a huszárvágással közölte, hogy ők ezt a kérdést is hozzátennék az aláírásgyűjtést. A Jobbik népszavazást szeretne arról, hogy Magyarországra telepíthessenek-e idegeneket. A magyar reformok működnek, a magyar emberek döntését a kormány végrehajtotta, megvédjük az országot - válaszolta erre Kontrát Károly. Külön népszavazás szerinte azért nem kell, mert az a nemzeti konzultációval már megtörtént. A kormány zéró toleranciát hirdetett a korrupcióval szemben - ismételte meg a korábbi kijelentését.
Hoffmann Rózsa a demográfiáról beszélt. Miután a KDNP-s képviselő a Bibliából olvasta fel a "szaporodjatok és sokasodjatok" parancsot, hozzátette: "e parancsot feledni vagy megtagadni látszik a civilizált világ legnagyobb része". A képviselő szerint "senkinek nem kell tartania attól, hogy a gyerekvállalás anyagi vonzatai ellehetetlenítik a megélhetést".
Az LMP-ből Sallai R. Benedek annyit tett ehhez hozzá: a kormány valóban segíti a családokat, például az Orbán családot, vagy a Mészáros családot. Ezután a földprivatizációról beszélt - sok korábbi fideszes nyilatkozatot olvasott fel arról, mekkora korrupciót okoz az állami földek eladása. Nagy István államtitkár válasza szerint a kormány meghallotta a gazdák szavát, akik földhöz szeretnének jutni. Van-e átláthatóbb, tisztább folyamat annál, ami most a földárverések kapcsán meghirdetésre került - kérdezte.
A Fidesz részéről ezúttal elmaradt a napirend előtti nagy politikai odacsapás valamelyik ellenfélnek: a kormánypárt nevében Tessely Zoltán beszélt a budapesti World Music Expóról, és arról, hogy milyen sikeres lett ez a rendezvény.
Gúr Nándor (MSZP) az egri Markhot Ferenc Kórházról kérdezte a kormányt. Mint mondta, sorra mondanak fel a dolgozók - nem az egyetlen rossz helyzetű intézmény azonban a környéken. Meddig lesz működőképes az egészségügy - kérdezte. Rétvári Bence azt válaszolta: fájóak a múlt sebei, a 2010 előtti időszak hátrányai látszanak most is. Az MSZP másik kérdése is az egészségügyről szólt: Kiss László az óbudai Szent Margit Kórház feljesztését sürgette. Rétvári neki azt felelte: az egy éves magyar adóbevételek másfélszeresét fordították kórházfejlesztésekre 2010 óta.
Az LMP-ből Sallai R. Benedek az Illatos úti szennyezésről kérdezett. Szerinte a kormány kötelessége volna a kárelhárítás és a szennyezés mértékének felmérése. Nagy István államtitkár visszautasította a kérdést is, szerinte a mostani az egyetlen kormány, ami tesz a szennyezés ellen.
A fideszes Simon Róbert Balázs az autóipar gazdasági hatásáról kérdezett győri képviselőként elsősorban az Audiról, mindezt úgy, hogy egy szóval sem említette meg a Volkswagen-botrányt. Szabó László államtitkár arról beszélt a válaszában: az autóipar már 4,6 százalékát teszi ki a GDP-nek, és folyamatos a növekedés. Dicsérte a duális képzés gyors bevezetését is - a VW-botrányról pedig ő sem mondott semmit.
A független Szelényi Zsuzsanna az autisták kezeléséről tett fel kérdést: szerinte szinte teljesen hiányzik a bentlakásos intézményrendszer, az autisták szüleit pedig megalázó eljárásra kényszerítik, amikor a gyerekük nagykorúvá válásakor igazolniuk kell, hogy képesek az ellátásukra. Rétvári Bence azt ígérte: a kormány növeli az autisták ellátásának támogatását, ráadásul egy EU-projekttel már 1,2 milliárd forint jut a képzésekre, valamint a bentlakásos intézmények kiváltására.
Sneider Tamás (Jobbik) a közigazgatás "lepusztításáról" kérdezte Lázár Jánost. Szerinte lefejezték a vidéki közigazgatást, a megyei kormánymegbíztottakból sokadrangú végrehajtót csináltak, a megyei szakigazgatási szerveket pedig szétlőtték. Lázár azt válaszolta neki: az egységesített területi közigazgatás nagyobb hatékonyságot hoz, a nem vezető beosztású dolgozók pedig az elbocsájtott vezetők bére helyett 25 ezer forint értékű Erzsébet-utalványt kaptak.
Az internet semlegességét meg kell védeni, legyen minden bit egyenlő továbbra is - mondta az LMP-s Ikotity István a készülő EU-s szabályozásról a kétsebességes internetről. Kara Ákos államtitkár szerint egy általános megfogalmazású uniós jogszabályról beszélünk, a kormány felelőssége pedig a hálózatsemlegesség erősítése. Azzal is elbüszkélkedett, hogy az internetes konzultációban 30 ezren válaszoltak.
Miért nem tesz a kormány semmit a méznek beállított kínai ipari hulladék ellen - kérdezte a jobbikos Magyar Zoltán. Zsigó Róbert államtitkár azt ígérte: mindent megtesznek a mézhamisítás leleplezésére, az ország egész területére kiterjedő ellenőrzést rendeltek el, ezen kívül uniós szinten szeretnének szigorúbb eredetvizsgálatot.
Meddig akadályozza még a kormány a megújulú energia hazai elterjedését? - ez már a szintén jobbikos Kepli Lajos kérdése volt. A kormány a számokban legalább kétszeres-háromszoros bővülést vár, de nem látszik, hogy hogyan érnék ezt el - mondta. Fónagy János szerint a Jobbik nem számol a hőenergiával és a közlekedésben használt megújuló energiával sem.
Később, napirend után Mesterházy Attila és Szabó László államtitkár vitázott egy sort a magyar-amerikai viszonyról. Az MSZP-s képviselő szerint ahelyett, hogy amerikai lobbistákat fizetne a kormány, inkább a hazai teljesítményt kellene javítania. Elárulta azt is, hogy gimnazistaként pályázott Soros-ösztöndíjra, de nem kapott, ellentétben sok akkori fideszessel. Az államtitkár szerint a NATO-n belüli együttműködés jól jelzi, hogy rendben van a magyar-amerikai viszony, az USA pedig változatlanul a legfontosabb Európán kívüli gazdasági partnerünk.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.