Egyértelműen visszaesett tavaly a globális műtárgypiaci forgalom a mértékadónak tekintett TEFAF Art Market Report idei kiadása szerint. Az eladások összértéke 7 százalékkal 63,8 milliárd dollárra, a tranzakciók száma 2 százalékkal 38,1 millióra csökkent – derül ki a jelentésből, amely az aukciók mellett egy 840 műkereskedő körében elvégzett felmérésre támaszkodik.
A globális értékesítés annak ellenére zsugorodott, hogy az USA-ban 4 százalékkal rekordszintre, 27,3 milliárd dollárra nőtt, amivel 43 százalékot hasított ki a világpiacból. Utána az Egyesült Királyság következik, majd Kína – utóbbi úgy lett a harmadik, hogy az ottani forgalom 23 százalékkal 11,8 milliárd dollárra esett vissza, tükrözve a gazdasági lassulást. Az üzletmenetet változatlanul a legfelső kategória határozza meg: az aukciósházak ügyleti értékének 57 százalékát teszik ki az egymillió dollár fölöttiek, noha ezek az összesnek kevesebb mint egy százalékát adják. Az egész piac forgalmának 47 százalékát vitték el az aukciósházak; a kereskedők és a galériák becslései szerint az eladásaik 40 százalékát érték el vásárokon. Az online értékesítés – beleértve a hagyományos szereplők ilyen ügyleteit is – elérte a 4,7 milliárd dollárt.
A főbb területek közül továbbra is a kortársaké a pálma: értékben számolva 46 százalék, a tranzakciók számát tekintve 41 százalék jutott rájuk, de a 6,8 milliárd dolláros összérték 14 százalékkal alacsonyabb az előző évinél Az ügyletek száma 20 százalékkal esett, csakúgy, mint a moderneknél, utóbbinál viszont az összérték csak egy százalékkal mérséklődött, 4,5 milliárdra.
A jóval kisebb piaci részesedésű régi mestereknél a tranzakciók száma 4 százalékkal nőtt, de az összérték annak ellenére is 33 százalékkal csökkent, hogy Európában jól mentek a privát értékesítések ebben a szegmensben – az egész műtárgypiacot uraló amerikai vevőket nehéz ide becsábítani. VG
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.