Számos baloldali latin-amerikai és afrikai vezető is részt vett az eseményen, amely után Castro hamvait egy négynapos gyászmenettel a szigetország túlsó végében található Santiago de Cubába viszik - adta hírül az mno.hu.
A gyászünnepség helyszínén, a havannai Forradalom terén Fidel Castrónak és a forradalom másik jelképes alakjának, az argentin gerillavezér Che Guevarának az óriási portréját állították fel.
A ceremónia helyi idő szerint este hét órai kezdete előtt kubaiak ezrei skandálták a függetlenség hősének, José Martínak a téren állított emlékművénél, hogy „Éljen a forradalom!” és „Fidel!, Fidel!”.
A legkülönfélébb korosztályba tartozó kubaiak százezrei – köztük rengeteg egyenruhába öltözött diák, funkcionárius, rendőr és katona – mentek el a főváros központjában lévő történelmi térre, ahol Fidel Castro számos alkalommal intézett lelkesítő beszédet a néphez, de az AFP francia hírügynökség jelentése szerint a tömeg a környező sugárutakat is megtöltötte. Sokan apró Fidel Castro-portrét és piciny kubai zászlót lengettek.
Folytatják a harcot
A díszvendégként jelen lévő baloldali latin-amerikai vezetők közül elsőként Rafael Correa ecuadori elnök mondott beszédet, kijelentve, hogy „Latin-Amerika népe ma egységesebb, mint valaha”. „Esküszünk – mondta –, hogy folytatni fogjuk a harcot Fidel Castro eszméiért.”
A legmagasabb rangú kubai vezetők, köztük a hatalmat beteg bátyjától 2006-ban átvevő Raúl Castro államfő társaságában vett részt a gyászünnepségen Nicolás Maduro venezuelai, Evo Morales bolíviai és Daniel Ortega nicaraguai elnök, s jelen volt Jacob Zuma dél-afrikai elnök is.
Számos nyugati vezető ezzel szemben nem fogadta el a meghívást, s Európából csak Alexisz Ciprasz görög miniszterelnök rótta le kegyeletét. Az eseményen Oroszország az állami duma (a képviselőház) elnökével, Vjacseszlav Vologyinnal képviseltette magát.
Az mno.hu tájékoztatása szerint a Castro hamvait tartalmazó urnát a nagygyűlés után egy négynapos gyászmenettel, számos várost és települést érintve a Havannától 900 kilométerre keletre fekvő Santiago de Cubába, az 1959-es kubai forradalom kiindulópontjára viszik. Vasárnap itt, a Santa Ifigenia temetőben helyezik örök nyugalomra Castrót a kormány által meghirdetett, kilencnapos nemzeti gyász lezárásaként.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.