BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Donald Trump a Fehér Házban

A hatalom békés átadásáról tárgyal Barack Obama és Donald Trump. A piacok változatlanul lelkesek, a gazdasági növekedés gyorsulását várják. Formálódik az új kormányzat.

Nézeteik sok tekintetben éppen ellentétesek, de ilyen a demokrácia, az élet pedig megy tovább – e szavakkal ment a találkozójuk elébe Barack Obama amerikai elnök, aki emlékeztetett, hogy amikor George Bush nyolc év után búcsút intett a hivatalának, mindent megtett annak érdekében, hogy az új kormányzat elfoglalja a helyét. S Obama most ugyanezt ígéri a republikánus Donald Trump megválasztott elnöknek, aki csütörtökön délelőtt kereste fel, miután mind ő, mind a vesztes Hillary Clinton együttműködést ígért az országot foglalkoztató kérdések megoldásában. Sőt, ugyanezt tette Bernie Sanders szenátor, aki Clinton kihívója volt az előválasztások során, illetve a szintén befolyásos Elizabeth Warren szenátor, aki azért feltételül szabta a demokratikus alapértékek, az emberi egyenlőség elvének elfogadását.

Éppen a téren hagyott kétségeket céljai felől Trump durva kampánya, s emiatt tüntettek az Egyesült Államok legalább huszonöt nagyvárosában, főként fiatalok, akik elítélték a megválasztott elnök rasszista kiszólásait. Néhányan azért nyilatkoztak dühösen a hírtelevíziókban, mert úgy érzik, szavazatuk elveszett, ugyanis Hillary Clintont összességben többen támogatták, mint Trumpot, az elektori rendszer miatt mégis a republikánus jelölt nyert. Több tucat embert letartóztattak.

A megbékélést sürgető demokrata és republikánus párti nyilatkozatok az ország mély megosztottságát egyelőre nem enyhítették, de jól hatottak a tőzsdékre, a befektetőkre, akiket főként az nyugtatott meg, hogy adócsökkentéssel és infrastruktúrafejlesztéssel Trump serkenteni szeretné a gazdasági növekedést. Ez persze nagyobb közkiadásokat, magasabb hiányt és államadósságot, továbbá a vártnál sietősebben emelkedő jegybanki kamatpályát vetít előre. A decemberi szigorítás valószínűsége kilencven százalék körülire ugrott. A dollár pedig látványosan erősödik emiatt. A kötvényhozamok a fiskális erőfeszítés inflációgerjesztő hatása miatt viszont megindultak felfelé. Különösen Olaszországban, ahol az alkotmányos referendum szintén a populista mozgalmakat ösztönözheti, és Franciaországban, ahol jövőre választásokat rendeznek, s a végkifejlet hasonló lehet. Elemzők felhívják a figyelmet: Trump, aki élesen bírálta a jegybank politikáját, 2018-ig nem tudja elmozdítani a négy évre kinevezett Janet Yellen elnököt, ám ezt követően más üresedések betöltése révén is átalakíthatja a vezetőséget.

Az ázsiai és az európai tőzsdék is felfelé igyekeztek csütörtökön, utóbbiak lendülete azonban délutánra elfogyott. A nyitás után felívelt a Wall Street is, ahol a Dow Jones index hamar rekordot döntött 18700 pont felett, aztán itt is lehiggadni látszottak a kedélyek, előző nap talán túlzottan is lelkessé váltak. Mindaz, amit Trump gazdasági programjáról egyáltalán sejteni lehet, máris viták tárgya. A Barclay''s szerint a társasági és a személyi adó csökkentése, plusz az állami beruházások serkentése kedvező hatásában meghaladja majd a tervezett kereskedelmi protekcionista lépések, az egyezmények felmondása által okozott károkat. A Roubini Economics szakértői szerint az élénkítés csak részlegesen ellensúlyozhatja a kereskedelem visszaesését. A The New York Times elemzése azt hangsúlyozza, hogy a kereskedelmi elzárkózás a gazdaságok globális beágyazottsága és függősége miatt recessziót okozhat hosszabb távon, az ösztönző csomag hatása pedig átmenetinek és rövid életűnek bizonyulhat. A lapnak még Trump megválasztása előtt azt nyilatkozta Carlo Calenda olasz gazdaságfejlesztési miniszter, hogy csak akkor győzhetőek meg az emberek a globalizáció előnyeiről, ha érdemben bővülnek a beruházások. Ezzel persze az eurózóna nem eléggé rugalmas szabályrendszerére célzott. Máskülönben – tette hozzá – terjed a populizmus, ami katasztrófával ér fel a gazdaságok és geopolitikai viszonyrendszer szempontjából.

Trump első száz napjának programjában szerepel a fejlesztések megindítása, de egyben az elődje által elért betegbiztosítási reform megszüntetése, a rendvédelem és a hadsereg megerősítése, a mexikói határfal építése, az adócsökkentés meghirdetése és a munkahelyek külföldre vitelének akadályozása. Az új kormány tagjaként említik például Newt Gingrich volt házelnököt, akitől annak idején éppen megosztó személyisége miatt szabadultak meg maguk a republikánusok. Felmerül Rudy Giuliani volt New York-i polgármester, Jeff Sessions alabamai szenátor és Chris Christie New Jersey-i kormányzó neve.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.