Egyre komolyabb az esély arra, hogy nem az lesz a következő amerikai elnök, aki a legtöbb szavazatot kapja. Izgalmas fordulatokat tartogathat még az elnökválasztás a következő egy hétben, de az valóban az egyik legmeredekebb fejlemény volna, ha nem az nyerne, akié a legtöbb voks. Nate Silver, az egyik legnevesebb elemző hívta fel a figyelmet arra, hogy nem pusztán elméleti lehetőségről van szó, a FiveThirtyEight modellje szerint tíz százalék az esély erre a forgatókönyvre.
Silverék nem saját közvélemény-kutatásokat végeznek, hanem a meglévő felméréseket összesítik, ezekből tízezernyi modellt készítenek, így tudják figyelni a különböző forgatókönyvek esélyeit. Arra, hogy Hillary Clinton kapja a szavazatok többségét, 85 százalékos esélyt adnak, a lehetőségeknek azonban csak a 75 százalékában lenne Clinton az elnök. Azaz 10,6 százalékos esély van arra, hogy Donald Trump úgy szerzi meg az elnökséget, hogy a szavazók kisebbsége választja csak őt. Ez pedig egy igencsak nagy arány - két hete ilyenkor még alig 12 százalék esélyt láttak arra, hogy Trump lesz a következő elnök. (A fordított felállás inkább csak elméleti: arra 0,3 százalék esélyt látnak, hogy Trump kapja a több szavazatot, de Clinton nyer.)
Clinton számára rossz hír, hogy épp ott teljesít rosszabbul a 2012-es Obamánál, ahol eldőlhet a választás. A legtöbb ingadozó államban, ahol négy éve Obama nyert, most 1-4 százalékponttal szorosabb az állás.
Olyan utoljára 2000-ben volt, hogy nem az lett az elnök, aki a több szavazatot kapta: Al Gore hiába szerzett félmillióval több voksot George W. Bushnál, végül Bush 271, Gore pedig 266 elektort kapott az államoktól. Eddig négy olyan alkalom volt, amikor nem volt elég a legtöbb szavazat az elnökséghez, de a többi három még a XIX. században.
Persze a felmérések szerint az elnökválasztásnak még így is Clinton a nagy esélyese - azt, hogy 75 százalék esélyt adjanak a győzelmére egy héttel a választás előtt, a legtöbb jelölt gondolkodás nélkül elfogadná. Ahogy az is Clinton mellett szól, hogy hiába szorosabb az állás a pár héttel ezelőttinél, a legtöbb ingadozó államban így is ő vezet (a nagyok közül Pennsylvaniát, Michigant és Virginiát is 5 százalék fölötti különbséggel jósolják demokratának, Észak-Karolinában és a gyakran végül az elnökválasztás sorsát eldöntő Floridában pedig hibahatáron belüli az előnye - Ohio ezzel szemben Trumpé lehet, pedig ott utoljára 1960-ban nem az nyert, aki végül elnök lett). Az is igaz azonban, hogy egyelőre nagyon kevés az olyan felmérés, amelyet az újabb email-botrány pénteki kirobbanása után készítettek, ahogy az is, hogy Trump már az FBI-bejelentés előtti kutatásokban is csökkenteni kezdte a hatalmas hátrányát.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.