Január-novemberben az árak átlagosan 0,3 százalékkal emelkedtek az előző év azonos időszakához képest. A legnagyobb mértékben a szeszes italok, a dohányáruk, és a szolgáltatások drágultak egy év alatt.
Mináry Borbála, a KSH osztályvezetője az adatok ismertetésekor elmondta: jelentősebb árváltozás nem történt egy fogyasztási főcsoportban sem. Hozzátette: az látszik, hogy az élelmiszerek ára a tej, tejtermékek felvásárlási árának növekedése miatt nőtt. A dohánytermékek szeptemberi jövedéki adójának emelése még nem jelent meg a mutatóban, mert a régi készletek vannak forgalomban, így az év végéig jelentősen nem emeli az inflációt - mondta. Az üzemanyagok ára november elején csökkent, emiatt havi alapon árcsökkenést mértek, de éves alapon emelkedett az üzemanyagok ára. Decemberben is volt már emelés, az év végéig emelkedés várható a tavaly decemberivel ellentétben.
A karácsonyi akciók miatt az év végéig több árucikkre is árcsökkentés lehet majd jellemző. Az első 11 havi infláció 0,3 százalék lett, a hátralévő egy hónap ezen jelentősen nem fog változtatni - vélekedett.
Tavaly novemberhez viszonyítva az élelmiszerekért 0,7 százalékkal többet kellett fizetni, ezen belül a cukor ára 16,3, az étolaj ára 3,9, a csokoládé és kakaó ára 3,2 százalékkal a tej ára 0,9, a tejtermékekkel együtt 1,4 százalékkal nőtt. Csökkent viszont a sertéshús ára 8,2, a tojásé 3,5, a baromfihúsé 2,8 százalékkal.
Átlag felett drágultak a dohányáruk - 4,3 százalékkal - és a szolgáltatások, 1,8 százalékkal. A szolgáltatások között a lakbérek 3,1, a háztartási szolgáltatások 3,0 százalékkal emelkedtek, a TV-előfizetés 6,2, a szerencsejáték 5,0 százalékkal drágult, de a postai tarifák is 2,4 százalékkal emelkedtek.
Az egyéb, azaz a gyógyszerek, járműüzemanyagok, illetve lakással, háztartással és testápolással kapcsolatos, valamint kulturális cikkek ára 1,0 százalékkal nőtt, ezen belül a járműüzemanyagoké 0,6 százalékkal. A ruházkodási cikkek átlagosan 0,6 százalékkal drágultak. A háztartási energia ára nem változott.
A tartós fogyasztási cikkekért 0,8 százalékkal kevesebbet kellett fizetni. Októberhez viszonyítva novemberben az élelmiszerekért 0,4 százalékkal többet kellett fizetni, ezen belül a tejért 2,4, a sajtért 1,5, az étolajért 1,3, a sertéshúsért 0,9 százalékkal.
Csökkent 1,6 százalékkal a csokoládé és kakaó, 0,7 százalékkal a száraztészta és 0,5 százalékkal a liszt ára. A legnagyobb mértékben a ruházkodási cikkek drágultak, 0,8 százalékkal. A szeszes italok, dohányáruk ára 0,2, a háztartási energiáé 0,1 százalékkal nőtt.
A tartós fogyasztási cikkek és a szolgáltatások ára átlagosan nem változott. Az egyéb cikkekért 0,5 százalékkal kevesebbet kellett fizetni, ezen belül a járműüzemanyagokért 1,1 százalékkal.
NGM-helyettes államtitkár: megvalósulhat a 0,4 százalékos éves infláció
Megvalósulhat a konvergenciaprogramban jelzett 0,4 százalékos éves inflációs cél, ennél nagy valószínűséggel nem lesz magasabb az áremelkedés az idén - mondta Balogh László, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) pénzügypolitikáért felelős helyettes államtitkára csütörtökön az M1 aktuális csatornán a friss inflációs adatokat kommentálva.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.