„Az év eleje óta 4040 szabadtéri tűzesetről tudunk, ebből az elmúlt egy hónapra körülbelül ezer jutott” – válaszolt a Világgazdaságnak Hajdu Márton tűzoltó alezredes, a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóságának (OKF) szóvivője. A tilalmat a Földművelésügyi Minisztérium rendelte el az összes megyére. Akkor oldja fel, ha csökken a tüzek keletkezésének kockázata, tehát vagy tartós esőzés kezdődik, vagy ki kell várni, amíg kizöldül a természet. Most még száraz, gyúlékony szőnyeget alkot az olvadás után szabadra került avar és fű, amely a szokatlanul nagy tél idején a jég alatt rekedt, így nem tudott elbomlani.
[caption id="" align="aligncenter" width="600"] Hiába a tiltalom - Kép: Médiaworks[/caption]
A tavalyi enyhe tél ebből a szempontból kedvezőbb volt, mert akkor hamarabb indulhatott a humuszosodás. 2016 egészében ötezernél kevesebb tűzhöz hívták a tűzoltókat, míg a 2012-es nagyon száraz télen 22 ezerhez. Az idei eddigi tűzesetek számát átlagosnak tartja Hajdu Márton. A tüzek többsége péntek délután és vasárnap este között keletkezik, de például – az OKF honlapja szerint – egyedül március 24-én, csütörtökön 135 tűz volt az országban.
A katasztrófavédelem aznap 345 helyen tartott tűzvédelmi ellenőrzést, 193 szabálytalanságot talált, 59 hatósági felhívással élt, egy kötelezést adott ki és 9 bírságot szabott ki. Az OKF által felügyelt tűzoltóság mintegy 2000 tűzoltóval, 500 gépjárművel és további eszközökkel látja el feladatát, ez elég volt még a 2012-es csúcsmunkák idején is.
A 41 egyesületbe tömörülő önkéntes tűzoltók is rendelkeznek a megfelelő szakképzettséggel és felszereltséggel. A Magyar Tűzoltó Szövetség és az OKF épp a napokban írt ki pályázatot számukra, amelyen kétszázezer forint és egymillió közötti összeget igényelhetnek idei költségeik fedezésére.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.