May a BBC televíziónak nyilatkozva kedd este kijelentette: a Lisszaboni Szerződés 50. cikkelyének aktiválásáról – vagyis a brit EU-tagság megszűnéséhez vezető folyamat hivatalos elindításáról – Brüsszelnek küldött levélben és a tárgyalási alapelvekről minap született, az 50. cikkely aktiválására válaszul kidolgozott uniós irányelvekben nagyon sok a hasonlóság és a közös célkitűzés. Az elmúlt időszak tapasztalatai azonban arra engednek következtetni, hogy a brit kilépés feltételeiről az Európai Unióval folytatandó tárgyalásoknak „lesznek kemény időszakai” – tette hozzá.
Theresa May a keddi BBC-interjúban felidézte, hogy amikor tavaly nyáron átvette a Konzervatív Párt vezetését és a miniszterelnöki tisztséget David Camerontól, a párt egyik legtekintélyesebb veteránja, Ken Clarke, aki maga is háromszor indult – mindháromszor sikertelenül – a Konzervatív Párt vezetői tisztségéért, egy bekapcsolva hagyott tévékamerába mondta bele gyanútlanul, hogy „Theresával rohadt nehéz kijönni”. A brit kormányfő visszaidézte azt is, hogy annak idején erre hogy reagált, kijelentve, hogy „első ember, akinek rohadt nehéz lesz kijönnie velem, az Jean-Claude Juncker”, az Európai Bizottság elnöke.
Arra a kérdésre, hogy ezt Juncker, akit Theresa May a múlt héten a Downing Streeten fogadott, már e találkozón is megtapasztalhatta-e, a brit miniszterelnök kitérően fogalmazva megismételte, hogy a kilépési feltételekről szóló tárgyalások kemények lesznek. Hozzátette: azért írta ki a június 8-án esedékes előrehozott választásokat, hogy a brit néptől kellő felhatalmazást kapjon e tárgyalások végigvitelére. Theresa May ugyanakkor „brüsszeli pletykának” nevezte azt a német sajtóértesülést, amely szerint a Junckerrel tartott múlt heti londoni megbeszélésen több sarkalatos kérdésben – mindenekelőtt a Nagy-Britanniában élő külföldi EU-állampolgárok jogosultságainak további garantálásában – komoly nézeteltérések merültek volna fel. A Frankfurter Allgemeine német napilap a hét végén brüsszeli forrásokra hivatkozva azt írta: a megbeszélésen az Európai Bizottság elnöke kijelentette, hogy a Brexit-folyamatot nem lehet sikerre vinni, és ha a brit kormányfő erre számít, akkor „egy másik galaxisban él”.
Theresa May a keddi BBC-interjúban kijelentette: nem emlékszik rá, hogy ilyesmi elhangzott volna a Junckerrel tartott londoni tárgyalásán.
Megerősítette azonban, hogy London a kilépési feltételekről folytatandó tárgyalások korai szakaszában megállapodásra kíván jutni a Nagy-Britanniában élő külföldi EU-polgárok és az uniós társállamokban élő britek jogosultságainak biztosításáról. Hozzátette: ennek vannak bonyolult elemei, és számos részletkérdésben is meg kell állapodni, de az érintettek már a tárgyalási folyamat korai szakaszában szeretnének biztosítékokat kapni jogosultságaik megőrzésére, és benne megvan az akarat arra, hogy e biztosítékokat rövid időn belül megadja nekik.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.