Klaus Iohannis elnök hétfőn bízta meg kormányalakítással Mihai Tudose miniszterelnök-jelöltet, az ő kabinetjének várhatóan csütörtökön délután szavaz bizalmat a parlament. Az országban azt követően alakult ki kormányválság, hogy a Szociáldemokrata Párt (PSD) megbuktatta Sorin Grindeanu volt kormányfőt, miután a szociáldemokrata pártelnök, Liviu Dragnea és Grindeanu viszonya megromlott.
A PSD és a kisebbik koalíciós partnere, a liberális ALDE ugyancsak saját kormányt javasolt, ugyanakkor módosított kormányprogramot terjesztett a parlament elé. A korábbi kormányprogramhoz képest az áfacsökkentés egyéves elhalasztása mellett bevezetik január 1-jétől az úgynevezett szolidaritási adót, valamint egy pótadót, amelyet az egészségre káros élelmiszerekre vetnek ki. A kormányprogram a szolidaritási adóról nem tartalmaz több részletet.
A társadalmi „méltányosság” jegyében a jelenlegi társasági adó helyett valamennyi vállalkozás esetében nem a nyereséget, hanem a bevételt adóznák meg. Emellett év végéig 20 százalékkal növelik a Romániában kitermelt és feldolgozatlanul exportált természeti ásványkincsek után az államnak fizetendő járadékot.
A Tudose-kormány programja sem mond le a bér- és nyugdíjemelésekről, valamint a társadalombiztosítási járulékok csökkentéséről. Az egyéni vállalkozók jövedelmi adóját januártól 16 százalékról 10 százalékra csökkentik, illetve adómentessé teszik a 2000 lej (136 ezer forint) alatti jövedelmeket.
Románia az idén 3 százalékos államháztartási hiányt vállalt, de az Európai Bizottság, a Nemzetközi Valutaalap, a román Költségvetési Tanács, valamint Klaus Iohannis államelnök kételyeit fejezte ki, hogy ezt tartani tudja a kormány. Szerintük hosszú távon nem tarthatók fenn a kormánykoalíció által megígért béremelések és adócsökkentések.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.