A gazdasági blokád nem töri meg Katart – hangoztatta Abdullah Saud al-Thani, az öböl menti ország jegybankjának (QCB) kormányzója. A CNBC-nek adott interjújában ezt egyrészt azzal indokolta, hogy igaztalanok a Szaúd-Arábia és Egyiptom vezette koalíció vádjai, melyek szerint Katar támogatná a terrorizmust, másrészt az ország Himalája nagyságú pénzhegyen ül, ami szilárd alapot ad a válság esetleges elhúzódásának esetére is.
Katarnak nemcsak az igazságérzete, de a pénzügyi ereje és a gazdasága is rendkívül erős: al-Thani hétfőn Dohában munkatársai előtt kifejtette, hogy készpénzben és gyorsan mobilizálható eszközökben – főként aranyban – 40 milliárd dollárnyi tartalékuk van, emellett a Qatar Investment Authoritynak (QIA), azaz az olaj- és gázeladásokból származó bevételeket befektető állami alapnak 300 milliárd dollárnyi vagyona van, amely szükség esetén apránként értékesíthető. A QIA-nek például jelentős részvénypakettje van a Volkswagenben és a Deutsche Bankban. Szavai szerint az ország a hosszú távú energiaszállítási szerződéseiben vállaltakat maradéktalanul teljesíti – írja a CNBC.
Katar pénzügyi sokktűrő képessége tehát a kormányzó megítélése szerint erős, ám igazi ítéletet erről a piacok alkotnak majd. Al-Thani hozzátette: nem árulnak zsákbamacskát, s ha valaki meg akar erről győződni, azt szívesen látják, betekinthet a pénzügyeiket tartalmazó, amúgy is nyitott könyvbe. A hatodik hetébe lépő arab bojkott hatástalannak azonban korántsem nevezhető, a dohai tőzsdeindex nagyot süllyedt, és a riál árfolyama is erősen ingadozik. Az ott élő külföldiek által elutalt összegek azonban nem nevezhetők jelentősnek, aggodalomra nincs okunk – húzta alá a jegybank kormányzója.
Sőt, Katarban már azt számolgatják, mekkora kártérítést követeljenek az elhúzódó blokád miatt. Ali bin Fetais al-Marri főügyész vezetésével külön kárfelmérő bizottság alakult ennek elemzésére. Munkájukba független külföldi jogi cégeket is bevonnak, de az igazságügyi és a külügyminiszter is tagja a testületnek – írja az al-Dzsazíra.
Eközben Rex Tillerson amerikai külügyminiszter újabb közvetítő körútra indul az öböl menti országokba, csütörtökig tárgyal az érintettekkel, hogy az USA szövetségesei közötti viszályt elcsitítsa. A két ellenfél közötti békebíró szerepére vállalkozó Amerika számára egy diplomáciai kudarc súlyos következményekkel járna.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.