Volt olyan kormány, amelyik azt gondolta, hogy az egészségügyet külső tőkével kell megoldani. A kormány jól gazdálkodik, ezért vannak források fejlesztésekre – mondta Ónodi-Szűcs Zoltán, az Emmi államtitkára. Az Egészséges Budapest program keretében év végéig több nagy eszközbeszerzés is megvalósul 21,1 milliárd forint értékben. Egy-egy MR-készülék érkezik a Szent János, valamint a Szent Margit kórházba, továbbá összesen öt CT-t kap több fővárosi és egy Pest megyei intézmény. Úgy tudjuk, egy-egy CT-berendezéssel bővül a Törökbálinti Tüdőgyógyintézet, a Jahn Ferenc Kórház és a Kardiológiai Intézet eszközparkja, valamint két CT-t kap a Szent Imre kórház is.
Mikor a most szerződésben álló magánszolgáltatókkal a közintézményeknek lejárnak a szerződéseik, akkor a kórház vezetésének kell eldöntenie, hogy az intézmény tud-e saját CT-, illetve MR-készüléket vásárolni és működtetni, vagy továbbra is külső cég segítségét kell kérnie a képalkotó diagnosztikai vizsgálatokhoz. Az államtitkár a Világgazdaságnak azt mondta, hogy a CT- és az MR-vizsgálatok már nem számítanak olyan kuriózumnak, mint húsz éve, mert ez már a mainstream része, és a magántőkének máshol kell az egészségügyben megjelennie, nem feltétlenül a képalkotó diagnosztikában.
Legutóbb Ajkán, a Magyar Imre Kórházban kellett egy CT-gépet kivonni a forgalomból a berendezés életkora és képminőségi korlátai miatt. Ónodi-Szűcs Zoltán azt mondta, Ajkára hétfőtől egy mobil CT-t telepítenek; ellátás nélkül egyetlen beteg sem maradt, mert a Veszprémi Csolnoky Ferenc Kórházba vitték őket CT-vizsgálatra. Az államtitkár kiemelte: az ajkai esetből okulva megvizsgálják, hogy a következő fél évben lesz-e olyan berendezés, amely eléri a tízéves élettartamot, és le kell cserélni.
A visegrádi országokhoz képest jelentős lemaradásaink vannak a képalkotó diagnosztikai gépek számában. Kapacitásaink a szlovák, lengyel, illetve cseh kapacitásoknak körülbelül a felét érik el. Míg Magyarországon egymillió lakosra tizenegy CT- és MR-készülék jut, addig Lengyelországban huszonhárom gép. A CT-vizsgálatok száma Szlovákiában a legmagasabb, ott 122 vizsgálat jut ezer lakosra, míg hazánkban 92. A hazai alacsony gépszámot jelentős mértékben kompenzálja a magas kihasználtság, de a Világgazdaságnak nyilatkozó magánszolgáltatók azt mondták, hogy ha megemelnék a volumenkorlátokat, vagyis több CT- és MR-vizsgálatot finanszírozna a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő, akkor 20 százalékkal több közfinanszírozott beteget tudnának még ellátni. A képalkotó diagnosztikai vizsgálatok kétharmada közpénzből valósul meg, egyharmada pedig magánfinanszírozásból.
A képalkotó diagnosztikai gépek költséges eszközök. Egy CT-berendezés röntgencsőcseréje 15-20 millió forintra is rúghat. A legdrágább képalkotó diagnosztikai eszköz a PET-CT, 600 millió forintos árral, az MR-készülékek ára 300 millió forint körül van, egy CT-gépé pedig 210 millió.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.