BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Ennyi pénzt vb-n még nem osztottak szét

A jövő évi oroszországi labdarúgó-világbajnokságon szereplő 32 csapat az érmek mellett 400 millió dollárért is játszik.

Kialakult a jövő évi labdarúgó-világbajnokság 32 fős mezőnye: a csapatok a világranglistás helyezésük alapján négy kalapba kerültek, ez alapján fogják december 1-jén megtartani a csoportok sorsolását – egy kvartettbe négy különböző kalapból sorsolnak egy-egy csapatot. Magyarország 1986 óta nem jutott ki vb-re, és most sem sikerült kvalifikálnia a jövő évi tornára: selejtezőcsoportjában Portugália és Svájc mögött a harmadik helyet szerezte meg a nemzeti csapat.

A német válogatott ünnepelhetett 2014-ben Brazíliában
Forrás: AFP

A legnagyobb hiányzó egyértelműen az olasz válogatott, ugyanis a négyszeres világbajnok nélkül 1958 után először rendeznek majd vb-t – az olaszoknak ez lesz a második távollétük, náluk többször (hússzor) csak Brazília szerepelt, amely az összes eddigi vb-n ott volt. Szintén nem lesznek ott Oroszországban az előző tornán bronzérmes hollandok sem, akik ráadásul 2010-ben még döntőt játszottak. Lemaradt az idei Afrikai Nemzetek Kupáján győztes Kamerun, illetve a Konföderációs Kupán döntőt játszó Chile is. 1986 után először nem sikerült a kvalifikáció az Egyesült Államok válogatottjának sem. Ha a világranglistás helyezéseket nézzük, az élmezőnyből hiányzik még a 14. Wales, a 23. Észak-Írország, valamint a 24. Szlovákia is – bár ezen válogatottak nem sűrűn járnak vb-ken.

Az előző tornához képest a nemzetközi szövetség, a FIFA 40 százalékkal, összesen mintegy 791 millió dollárra (265 forintos árfolyam mellett csaknem 210 milliárd forintra) növelte a büdzsét. A pénzdíjakra jövőre 400 millió dollárt, a felkészülésre pedig 48 millió dollárt szánnak, azaz csapatonként 1,5 millió dollárt. Ezek mellett 209 millió dollárt kaphatnak a játékosokat a világbajnokságra elengedő klubok – a labdarúgó-szövetségeken keresztül –, amolyan fellépési díjként. Van sérülésbiztosítás is, afféle „játékos-casco”, amelyet azok a klubok kaphatnak, amelyek játékosai a válogatottnál töltött időszak alatt sérülnek meg – erre a FIFA 134 millió dollárt különített el.

A teljes költségkeret valamivel több, mint felét pénzdíj formájában a részt vevő 32 válogatott, illetve azok szövetségei kapják. A jövő évi 400 millió dollárnyi pénzdíj háromszorosa a 2002-es összegnek. A tornagyőztes az előző vb-hez képest 3 millió dollárral többet, mintegy 38 millió dollárt (körülbelül 10 milliárd forintot) vághat zsebre, míg a második 28 milliót, a harmadik 24 millió dollárt kap majd. A legrosszabb esetben – a csoportkör után búcsúzva – is 8 millió dollárt keresnek a válogatottak a vb-n, azaz a felkészülési díjjal együtt 9,5 millió dollárt (majdnem 2,5 milliárd forintot) a legutolsó is megkap. A nyolcaddöntőbe jutás 12 millió dollárt, a negyeddöntő 16 milliót, míg az elődöntő elérése 22 milliót ér. Ezek az összegek napjaink labdarúgásában nem számítanak óriási pénzeknek. Összehasonlításképpen: a PSG 222 millió eurót fizetett Neymarért, akinek az éves fizetése is körülbelül annyi, amennyit jövőre a világbajnok válogatott kap.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.