Eleinte délnyugaton, és a középső országrészben több lesz a felhő, és ott havazás, hózápor is várható, majd az éjszaka második felében csökken a felhőzet, és megszűnik a csapadék.
Vasárnap változóan felhős lesz az ég, hosszabb-rövidebb időre mindenütt kisüt a nap, legfeljebb néhol lehet gyenge havazás, hózápor. Az északkeleti, északi szél többfelé megerősödik, északkeleten helyenként viharossá fokozódik. Nyugaton gyenge hófúvás előfordulhat.
Várhatóan több napon át nem emelkedik majd 0 fok felé a hőmérséklet. A bentlakásos szociális intézményeknek is ellátást kell biztosítaniuk a hajléktalan embereknek.
Az Északi-sarknál jóval melegebb lesz, mint Magyarországon – jellemezte a várható időjárást szombaton Facebook-oldalán a meteorológiai szolgálat, amely az extrém hideg miatt vasárnapra több megyére elsőfokú figyelmeztetést adott ki. Kifejtették,
speciális légköri helyzet alakul ki a következő napokban: Északkelet-Európában egy masszív magasnyomású képződmény – anticiklon – épült ki, amely megfordítja az áramlást a kontinens nagy részén.
A jól megszokott nyugatias áramlás helyett az anticiklon déli peremén keletről fog fújni a szél, amely Oroszországból fagyos levegőt hoz Magyarországra. Ugyanakkor az anticiklontól nyugatra, északnyugatra egészen az Északi-sarkig felhatol az enyhe, szubtrópusi légtömeg, hatalmas anomáliát okozva a térségben. Emiatt szombaton este a Norvégia legészakibb pontjától még 1000 kilométerre északra található Spitzbergákon is fagypont fölé emelkedik a hőmérséklet, míg Észak-Magyarországon már mínusz 10 fok alá is hűl a levegő – írta a meteorológiai szolgálat.
Veszélyjelzésükben azt írták, hogy
szombat estétől a hőmérséklet fagypont alá csökken, és várhatóan a következő 5 napban nem emelkedik 0 fok fölé.
A legalacsonyabb hőmérséklet vasárnap hajnalban lesz, majd estétől főként északon és a Dunántúlon helyenként mínusz 15 fok köré csökkenhet. Az erős szél azonban az Alföldön is jelentősen rontja majd a hőérzetet. Az extrém hideg miatt vasárnapra Győr-Moson-Sopron, Komárom-Esztergom, Nógrád, Vas, Veszprém és Zala megyére adtak ki elsőfokú figyelmeztetést.
Kitértek arra is, hogy szombat délutántól észak felől a középső országrészben (előbb főként az Északi-középhegység nyugati felén, majd Pest megye tágabb környezetében) szórványos havazás, hózápor várható. A késő esti óráktól a havazás súlypontja fokozatosan dél, délnyugat felé helyeződik, majd vasárnap hajnalban, reggel már a Dél-Dunántúlon is megszűnőben lesz a havazás. Többnyire maximum 2 centiméternyi hó várható, de helyenként 3-5 centiméter is hullhat.
Kiemelték továbbá, hogy az Alföld északi részén, Borsod-Abaúj-Zemplén megyében az északkeleti szelet kísérő legerősebb széllökések elérhetik, főként a Zemplén, Bodrogköz térségében meg is haladhatják a 60-65 kilométer/órát. Az erős szél a hóval borított tájakon – továbbra is főként a Dunántúl nyugati részén – hófúvásokat okoz.
Európa nyugati és déli területei fölött ciklonok és a hozzájuk tartozó frontok alakítják az időjárást. Hatásukra Izlandon és a Brit-szigetek északi felén, valamint a Földközi-tenger középső medencéjében többnyire erősen felhős az ég, és a frontok mentén eső, havas eső, néhol havazás is előfordul.
Ugyanakkor a Skandináv-félszigettől egészen a Pireneusi-félszigetig és a Kelet-európai-síkság nagy részén anticiklon helyezkedik el. Területén változóan, helyenként erősen felhős az ég, néhol kisebb havazás, hózápor is kialakul.
A legmagasabb nappali hőmérséklet szárazföldünk északkeleti részén többnyire -4 és -15, Közép- és Nyugat-Európában általában -1 és +7 fok között alakul. A legenyhébb idő továbbra is délen, délnyugaton van, ahol a kora délutáni órákra 8 és 18 fok közé melegszik fel a levegő.
Vasárnap estig a Kárpát-medence fölé a fent említett anticiklon peremén északkelet felől váltakozó nedvességtartalmú, több fokkal hidegebb levegő érkezik.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.