BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Csomagolhatnak a brit diplomaták Moszkvában

Moszkva nem kívánatos személynek nyilvánított 23 brit diplomatát, visszavonta a szentpétervári brit főkonzulátus megnyitására és üzemeltetésére vonatkozó engedélyt és leállíttatta a British Council tevékenységét a Szkripal-ügy miatt kirobbant diplomáciai viszályban.

Mindezt szombaton az orosz külügyminisztérium közölte, miután a tárcához bekérették Laurie Bristow brit nagykövetet és ott közölték vele a döntést. A brit diplomaták egy hetet kaptak az ország elhagyására.

Az orosz lépés válasz arra, hogy Theresa May brit kormányfő szerdán bejelentette 23 orosz diplomata kiutasítását, a magas szintű kétoldalú diplomáciai érintkezés felfüggesztését, valamint azt, hogy az oroszországi labdarúgó-világbajnokságot a brit királyi család és a kormány tagjai bojkottálják, miután Nagy-Britanniában megmérgezték Szergej Szkripal volt kettős ügynököt és lányát, Juliját.

Az incidens mögött a brit miniszterelnök szerint „nagy valószínűséggel” Oroszország áll, amit Moszkva következetesen visszautasít.

A távol-keleti látogatásra készülő Szergej Lavrov orosz külügyminiszter a japán és a vietnami sajtónak szombaton adott nyilatkozatában hangsúlyozta, hogy a Moszkvával szemben hangoztatott brit vádakat még mindig nem támasztották alá a Scotland Yard nyomozásának hivatalos eredményével.

Az orosz diplomácia vezetője a Rosszija 24 televíziónak a csoportos interjúról szóló beszámolója szerint úgy vélekedett, hogy Nagy-Britanniának a botrány kirobbantására két oka lehetett. Az egyik szerinte az, hogy az ország vezetése az EU-val folytatott Brexit-tárgyalásokon nem tudta elérni, amit a lakosságnak ígért és erről el akarja terelni a figyelmet.

A másik az, hogy a britek mindig vezető szerepet akartak játszani, amire most Lavrov gunyoros megjegyzése szerint,

az oroszellenesség az egyetlen terület, amelyen lehetőség nyílik a számukra.

Szergej Lavrov orosz külügyminiszter
Forrás: AFP

Alekszandr Sulgin, aki Oroszország állandó képviselője a Vegyifegyver-tilalmi Szervezetnél (OPCW), az Interfax hírügynökség által szombaton közölt interjújában kijelentette, hogy a Szkripal ellen alkalmazott szert „nagy valószínűséggel” amerikai vagy brit laboratóriumokban állíthatták elő.

Sulgin szerint a Szovjetunióban, csakúgy, mint más országokban, a 70-es években erősen mérgező vegyi anyagok, egyebek között VX idegbénító hatóanyagok kifejlesztésével kísérleteztek.

Az orosz diplomata azon véleményének is hangot adott, hogy a 90-es években a nyugati titkosszolgálatok vegyész szakembereket és dokumentumokat szállítottak el Oroszországból, s ezek segítségével folytatták a kísérleteket. A tisztségviselő rámutatott, hogy a Szkripal és a lánya ellen állítólag alkalmazott hatóanyagot éppen a brit védelmi minisztérium Porton Down-i laboratóriumában azonosították be, amely szavai szerint a brit katonai vegyi program központja.

Az Egyesült Államok újabb szankciókat léptetett életbe csütörtökön Oroszország ellen.

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.