Mint fogalmazott, azért volt szükség a katonai fellépésre, hogy „megőrizzük a vegyi fegyverek nemzetközi tilalmáról szóló egyezmény hatékonyságát és a szíriai rezsimet intsük annak további megszegésétől”.
Merkel szerint a légicsapást végrehajtó koalíció az általa viselt felelősséggel összhangban cselekedett. Kiemelte:
Száz évvel az első világháború után mindannyiunknak szembe kell szállnia a vegyifegyver-tilalmi egyezmény eróziójával, és Németország határozottan támogat minden erre irányuló diplomáciai lépést.
Jogosnak nevezte a katonai akciót Heiko Maas külügyminiszter is. Közleményében felhívta a figyelmet arra, hogy
Oroszország hónapok óta akadályozza az ENSZ Biztonsági Tanácsának munkáját Szíria, így a Dúmában egy hete elkövetett állítólagos vegyifegyver-támadás ügyében is, és a testület nem tudja ellátni a munkáját.
Jürgen Hardt, a CDU-CSU kormányfrakció külpolitikai szóvivője „indokoltnak” tartja Bassár el-Aszad szíriai elnök rezsimje elleni légitámadást. Véleménye szerint nyomós bizonyítékok utalnak arra, hogy Aszad az ellenzék elleni harcban vegyi fegyvereket vetett be, a katonai csapás „ezért a Szíriában élő emberek védelmét szolgálta” – mondta Hardt.
Annalena Baerbock, a Zöldek vezetője azonban figyelmeztetett:
Amennyire szörnyűek a szíriai rezsim és szövetségeseinek rémtettei, ugyanannyira rossz a további katonai eszkaláció.
Úgy véli, hogy Federica Mogherini európai uniós kül- és biztonságpolitikai főképviselőnek össze kellene hívnia minden uniós állam és kormány vezetőjét, hogy világos stratégiát dolgozzanak ki.
„Ha Mogherini nem cselekszik, Merkelnek kell megtennie” – mondta Baerbock.
Az amerikai-francia-brit koalíció a múlt heti dúmai támadásra válaszul szombatra virradó éjjel a szíriai hatalom vegyifegyver-létesítményei ellen hajtott végre precíziós légicsapásokat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.