Donald Trump elnöksége alatt a szegénység mértéke jelentősen megnőtt az Egyesült Államokban, állítja Philip Alston, az ENSZ rendkívüli szegénység és emberi jogok külön jelentéstevője. Az ENSZ szakértője szerint szegények milliói kerülnek ki a szociális hálóból és válnak kiszolgáltatottabbá mint korábban, míg az elitet jutalmazza a Trump-féle gazdaságpolitika – idézi a jelentést az Independent.
Alston kifejti, hogy az elszegényedés megakadályozásáért az erős szociális háló kiépítésével, a foglalkoztatás növelésével és az alapvető problémák orvoslásával kellene foglalkoznia a hatóságoknak ahelyett, hogy „büntetnék és bebörtönöznék a szegényeket”. Hozzáteszi, hogy miközben a jóléti kiadásokat és az egészségbiztosításhoz való hozzáférést csökkentik, Trump adóreformja kifejezetten a nagyvállalatok számára biztosít további nyereséget. Sőt, a Trump-adminisztráció politikájának a célja, hogy
elvegyék a legszegényebbektől az alapvető védelmet, megbüntessék a munkanélkülieket és még az alapvető egészségügyi ellátást is privilegizálják, mintsem hogy azt alapvető állampolgári jogként kiterjesszék
– tette hozzá.
A jelentés szerint
az USA-ban közel 41 millióan szegénységben, 18,5 millióan pedig mélyszegénységben élnek, továbbá az államokban a legmagasabb a fiatalkori szegénység aránya az iparosodott országok között.
A The Guardiannak nyilatkozó ENSZ-szakértő azt is mondta, hogy egy „önmegsemmisítő gazdaságpolitikát” folytat a Trump-adminisztráció azzal, ha hagyja, hogy a következő nemzedék alultáplált és az alulképzett legyen. Állítása szerint az amerikai gyermekek 18 százaléka – tehát mintegy 13,3 millió kiskorú – él szegénységben.
Minden ötödik hajléktalan gyermekkorú és mintegy 1,3 millió diáknak kell fedél nélkül elvégeznie az iskolát. A gyermekhalandóság pedig 50 százalékkal magasabb, mint más fejlett országokban.
Kitért arra is, hogy az USA-ban élők rövidebb és rosszabb minőségű életet élnek, mint a többi gazdag és demokratikus ország állampolgárai. Továbbá az Egyesült Államokban a legmagasabb a bebörtönzöttek aránya, illetve a felszámolható trópusi betegségek is egyre nagyobb mértékben fordulnak elő.
Az ENSZ szakemberének jelentése a US Census Bureau adataira támaszkodik, amely azonban csak a 2016-os időszakra terjed ki. A hivatkozott adatok pedig nem hasonlítják össze a szegénység mértékét a Trump előtti, illetve a 2017 januári hivatalba lépését követő időszakban.
Alston jelentése szerint az afroamerikaiak között dupla akkora a szegények, illetve a munkanélküliek száma, mint a fehér bőrű amerikaiaknál, továbbá a nők, a spanyol ajkúak, a bevándorlók és az őslakosok körében is magasak a negatív mutatók. A szakértő hozzátette, hogy legalább 550 000 hajléktalan ember él jelenleg az Egyesült Államokban.
„Nincs mágikus recept a mélyszegénység felszámolására” – vélekedett Philip Alston, aki azonban hozzátette, hogy egy gazdag ország, mint az Egyesült Államok esetében, ha fennmarad mélyszegénység, az csak a hatalmon levők szándéka szerint valósulhat meg.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.