Ha egy topligás klub hazája bajnoksága és kupaküzdelme mellett az európai porondon is végig versenyben van a tavasszal, kétévente, az aktuális világ- vagy Európa-bajnokság idején gyakran 50-55 meccsel a lábukban kénytelenek felpörögni válogatott mezbe bújva a sztárok. Nincs ez másként idén Oroszországban sem, ám a kulcsszereplők közül egyelőre mintha csak Cristiano Ronaldo tudta volna átmenteni az év közben mutatott kiváló formáját.
A torna eddigi legizgalmasabb és legszínvonalasabb találkozóján az Európa-bajnok portugálok úgy játszottak 3-3-as döntetlent Szocsiban, a 2008 és 2012 között két Eb-t és egy vb-t nyerő spanyolokkal, hogy Ronaldo mesterhármast szerzett.
Dmitrij Medvegyev orosz miniszterelnök és Gianni Infantino, a Nemzetközi Labdarúgó-szövetség (FIFA) elnöke is a helyszínen tekintette meg az ötszörös aranylabdás támadó parádéját, aki Puskás Ferencet utolérve Európa-rekorder lett 84 válogatottbeli góljával.
Senki más nem mutatkozott be így a vb-n a világklasszis labdarúgók közül: a Lionel Messi vezette argentin válogatott csak 1-1-re volt képes az újonc Izland ellen, a Barcelona csatára ráadásul tizenegyesből sem tudott a kapuba találni. Ugyanígy a Paris Saint-Germain ásza, Neymar is képtelen volt győzelemre vezetni a brazilokat Svájc ellen (1-1), igaz, ott mások voltak az erőviszonyok, hiszen a világranglista második és hatodik helyezettje csapott össze, míg Messiéknek egy 350 ezer lelkes szigetországot kellett volna felülmúlniuk.
Még ha gyakran öncélúan cipelte is a labdát, Neymar próbálkozott becsülettel, de rendszerint a földön találta magát, olyan szorosan, egyúttal szigorúan őrizték. Mindez azonban apró melléfogás ahhoz képest, hogy a nyolc világbajnokkal, köztük Mesut Özillel, Thomas Müllerrel és Toni Kroosszal felálló németek Moszkvában 1-0-s vereséggel kezdtek Mexikóval szemben.
A fáradt, nehezen belelendülő sztárok is hivatkozhatnak arra, hogy nem az első csatát, hanem a háborút kell megnyerni, a világbajnokságon való jó szereplés pedig pénzügyileg is érdekeltté teszi őket.
A FIFA 791 millió dollárt különített el az eseményre, 40 százalékkal többet, mint a négy évvel ezelőtti brazíliai viadalra.
Közvetlenül a részt vevő országok szövetségei között 448 milliót osztanak szét, a fennmaradó rész 60 százaléka azokat a klubokat illeti, amelyek játékost adnak a tornára, 40 százalék pedig a kompenzációs keret az esetleges sérülések miatt.
A teljes cikk a Világgazdaság keddi számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.