A tartós hőségnek sokszor van szerepe a balesetek létrejöttében és a hőártalmak kialakulásában, ezért nagyon fontos, hogy a munkavállalók alkalmazkodni tudjanak a forró napokhoz. A szervezet hőszabályozó képességét az életkor, a testsúly, a fizikai erőnlét, az egészségi állapot, a ruházat, a táplálkozás és a gyógyszerszedés is befolyásolja.
A magas napi középhőmérséklet és a fizikai munka a szervezetben többlethőtermelést okoz, ami megnöveli a hőártalmak, például a hőséggörcsök, hőkimerülés, hőguta kialakulásának kockázatát. A hőség hatására bekövetkező élettani változások – figyelmetlenség, reakcióidő csökkenése, fáradékonyság, nedves-csúszós kéz – növelik a munkahelyi balesetek kockázatát is.
A Pénzügyminisztérium munkavédelmi főosztálya felhívja a munkaadók figyelmét, hogy
a szabadtéren, tűző napon végzett fizikai munkák esetén – útépítés, aszfaltozás, mezőgazdasági tevékenységek stb. – a folyadékveszteség pótlására megfelelő hőmérsékletű, azaz 14-16 Celsius-fokos ivóvizet kell adni a higiénés követelmények betartásával.
Ösztönözni kell a dolgozókat arra, hogy sok vizet fogyasszanak – mintegy 15-20 percenként egy pohárnyi hideg ivóvizet akkor is, ha nem érzik szomjasnak magukat –, s kerüljék a kávé, az alkohol, a magas koffein- és cukortartalmú italok fogyasztását, amelyek dehidratálhatják a szervezetet. A verejtékezéssel elvesztett ásványi anyagokat a munkaközi szünetekben és a pihenőidő alatt kisebb étkezésekkel javasolt pótolni.
A hőkimerülés, hőguta megelőzését szolgálja a tarkót árnyékoló fejvédő vagy széles karimájú, jól szellőző kalap használata is. A dolgozók lehetőség szerint könnyű, világos színű és lazán viselhető ruházatban végezzék feladataikat.
Munkaszervezéssel kell garantálni, hogy a munkavégzés során rendszeresen pihenőidőt iktassanak be hűvösebb, árnyékos helyen.
Figyelni kell a munkavállalók cseréjére is, azaz a munkát úgy kell megszervezni, hogy felváltva, rövid ideig tartózkodjanak a tűző napon, 11–15 óra között pedig lehetőség szerint hűvösebb, árnyékos munkahelyen folyjon a munka.
A nagy hőségben a szokásosnál átlagosan 10-15 százalékkal több esethez riaszthatják a mentőket. A kánikula elsősorban az időseket, a szív- és érrendszeri betegségben szenvedőket, a kisgyermekeket, továbbá azokat veszélyezteti, akiknek valamilyen súlyos, krónikus alapbetegségük van – közölte az Országos Mentőszolgálat. A nagy melegben romlik az autóvezetők koncentrációkészsége, meghosszabbodik a reakcióidő, így nagyobb a balesetveszély is.
A teljes cikk a Világgazdaság keddi számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.