Az ARD internetes portálja a német szövetségi alkotmányvédelmi hivatal (BfV) információjára hivatkozva azt írja, hogy tavaly nyáron kezdődött a támadási hullám, és valószínűleg jelenleg is folyamatban van.
A fenyegetés egy ártatlannak látszó e-maillel érkezik, melynek mellékletében egy Word-dokumentum van. A fájl megnyitásakor a Word engedélyt kér, hogy futtassa a dokumentumban található makrókat, és ha a felhasználó ezt jóváhagyja, a támadók máris hozzáfértek a szervezet informatikai rendszeréhez. Az ARD azt írja, hogy a támadók nem csak bizalmas információkhoz férhetnek így hozzá, hanem teljes informatikai rendszerek fölött is átvehetik az irányítást.
A portál azt írja, hogy az elkövetők nyomai Oroszországba vezetnek. A BfV szerint a jelek arra utalnak, hogy
a Sandworm nevű orosz hackercsapat áll a támadás mögött.
A Sandworm kiberszabotázsra szakosodott, és a BfV szerint a világ egyik legveszélyesebb aktív hackercsoportja. A feltételezések szerint a Sandworm támadott meg 2015-ben egy nyugat-ukrajnai erőművet is, ami miatt 220 ezer ember maradt akkor áram nélkül.
A BfV szerint a Sandworm 2013 óta aktív, és különösen agresszív szervezet. Korábban nyugati kormányok és a NATO ellen is indítottak kémkedési célú kibertámadást, aztán ukrajnai célpontokat vettek célba. A BfV úgy véli, hogy ennek a legutóbbi támadásnak a célja nem csak az, hogy bizalmas információkhoz férjenek hozzá, hanem, hogy informatikai rendszereket bénítsanak meg.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.