Törökország távol marad az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) szeptember 10-21. között Varsóban megrendezendő emberi jogi konferenciájától, mert
szerintük elfogadhatatlan, hogy „azon a civil szervezeti álca alatt” egy „Törökország-ellenes terrorszervezethez” kapcsolódó „képződmények” is részt vesznek
– jelentette szerdán az Anadolu török állami hírügynökség.
Az Anadolunak nyilatkozó diplomáciai források ugyanakkor hangsúlyozták annak jelentőségét, hogy az EBESZ-tagállamok képviselői és a civil szervezetek ugyanazzal a státusszal rendelkeznek a találkozón. Azt is közölték, Ankara nincs ellene, sőt támogatja, hogy a civil szervezetek nemzetközi fórumokon szabadon hallathassák hangjukat, hiszen ez az emberi jogok, a demokrácia és a jogállamiság része.
Az állami hírügynökség közölte, hogy Ankara figyelmeztetései ellenére már az EBESZ tavalyi varsói konferenciáján is jelen voltak olyan szervezetek, amelyek a 2016-os törökországi katonai puccskísérletért felelőssé tett gülenista mozgalomhoz köthetők.
A Deutsche Welle török nyelvű kiadása akkoriban arról írt, hogy 2017 szeptemberében Varsóban az akkori török küldött tiltakozó beszédét követően el is hagyta a termet.
Ankara az Amerikában élő Fethullah Gülen muzulmán hitszónok általa terrorszervezetnek tartott nemzetközi hálózatát vádolja a két évvel ezelőtti katonai puccskísérletért. Gülen tagadja, hogy köze lett volna a történtekhez.
A török hatóságok 2016. július 15. óta belföldön átfogó tisztogatásokat hajtanak végre a társadalom legszélesebb rétegeiben, de külföldön is igyekeznek fellépni a mozgalom tagjai és támogatói ellen. Az Európai Unió számos vezető politikusa korábban többször élesen bírálta a török vezetést, amiért a kormányzati megtorlás nem csak a puccsistákra szorítkozik.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.