BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Soha nem volt ennyi pénzük a gazdagoknak

Két nemzetközi multi összeírta a világ leggazdagabb üzletembereit. A vagyonosok mindenhol villámsebességgel gyarapodnak, de a dollármilliárdosoknak most Kínában a legjobb.

Csúcsra ugrott a bolygón élő milliárdosok vagyona – állapította meg a svájci nagybank, a UBS és a világ egyik legnagyobb gazdasági tanácsadó vállalata, a PwC által közösen közreadott tanulmány. A két multi saját adatbázis alapján készített kutatása szerint tavaly 2168 dollármilliárdos élt a Földön, ez 179 fővel több a 2016-os hasonló adatnál. Ők összesen 8,9 ezermilliárd dollárnyi vagyon felett rendelkeznek, soha eddig nem mérték ilyen vastagra a leggazdagabbak pénztárcáját. A már-már felfoghatatlan összeg mellett az is döbbenetes, hogy milyen lendülettel gyarapodott az elit: 2017-ben 19 százalékkal nőtt a vagyonuk, ami ugyancsak példátlan. Az ütem hátterében feltehetően az előző évben virágzó globális tőzsdepiac áll, legalábbis részben. Az MSCI World részvényindex negyedével bővült tavaly, idén viszont 5 százalékos mínuszban van. Ebből az is következik, hogy 2018-ban visszaesik majd a gazdagok gyarapodásának a mértéke. A vagyonuk csökkenésétől viszont már nem kell tartaniuk.

Ennek alapvetően három oka van: a milliárdosok profin menedzselik a befektetéseiket, gyakorlatilag a világ összes ágazatában vannak érdekeltségeik, és nemcsak a pénzállományukat fialtatják jól, hanem a cégeik értékét is. Azt is el lehet mondani róluk, hogy nem irtóznak az újdonságoktól: tavaly tucatszám bukkantak elő a milliárdos vállalkozások a fintech vagy éppen a zöldenergia terén.

Kínában tavaly 373 dollármilliárdost tartottak számon, 2006-ban csupán 16-ot
Fotó: SAMANTHA SIN / AFP

A meggazdagodás kiváltképp Kínában gyakori jelenség mostanság, a távol-keleti ország milliárdosai az elmúlt évtizedben az egyik legnépesebb táborává váltak a bolygó gazdasági VIP-jének, ahová a UBS mércéje szerint százmillió dolláros vagyon a belépési küszöb.

A jelentés azt jósolja, hogy a kínaiak megtollasodása tovább folytatódik majd, sőt egyenesen kínai évszázadként jellemzik a következő időszakot. Ennek motorja az ország termelésének javulása, illetve az urbanizáció, vagyis az, hogy egyre több város épül fel. A közel 1,4 milliárd lakosú Kínában tavaly 373 milliárdost tartottak számon, akik 1,1 ezermilliárd dollárt birtokoltak, utóbbi éves alapon 39 százalékos bővülés. Csak összehasonlításkép: ez az USA-ban 12 százalék környékén alakult. Alig tíz éve, 2006-ban Kínában csupán 16 milliárdosról tudtak, 2016-ban viszont már 318-at jegyeztek fel.

A teljes cikk a Világgazdaság hétfői számában olvasható

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.