BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Brexit: áll a bál a brit parlamentben

Az észak-írországi DUP nem szavazza meg a brit EU-tagság megszűnésének feltételrendszerét rögzítő, november végén kötött megállapodást. A párt nélkül a miniszterelnöknek nincs meg a többsége a londoni törvényhozásban.

Az észak-írországi Demokratikus Unionista Párt (DUP) nem szavazza meg a brit EU-tagság megszűnésének (Brexit) feltételrendszerét rögzítő, november végén kötött megállapodást – erősítette meg az egyik parlamenti képviselőjük kedden.

A DUP Theresa May kisebbségi konzervatív kormányának a külső parlamenti támogatója,

nélküle a miniszterelnöknek nincs meg a többsége a londoni törvényhozásban.

Fotó: AFP/ Tolga Akmen

Paul Girvan képviselő a kérdésről folyó parlamenti vitában elmondta:

Pártom ellenezni fogja a megállapodást, amely szerintünk alkotmányos szempontból sebezhető pozícióban hagyja Észak-Írországot, tekintet nélkül arra, hogy milyen biztosítékokat adnak nekünk.

Ennek előzményeként a londoni alsóház kötelezte kedden a brit kormányt annak a jogi útmutatásnak a maradéktalan nyilvánosságra hozatalára, amelyet a kabinet jogi főtanácsadója állított össze a Brexit feltételrendszeréről szóló megállapodáshoz.

A kedd esti alsóházi szavazás szimbolikus jelentőségű, érzékeny vereség a konzervatív párti kormány számára, mivel éppen egy héttel előzte meg a Brexit-megállapodás egészéről jövő keddre kitűzött alsóházi voksolást, és éppen a szavazás előtti ötnapos vita kezdőnapjára esett. feltételrendszeréről szóló megállapodáshoz.

A teljes jogi útmutató nyilvánossá tételét követelő ellenzéki indítványt az alsóház kedd este 311-293 arányban szavazta meg.

Fotó: AFP

Az elfogadott indítvány a modernkori brit politikatörténetben példátlan módon megállapította, hogy a kormány testületileg megsértette a parlamentet, amiért az alsóház kérése ellenére eddig nem hozta nyilvánosságra a jogi tanácsot.

A hatpárti ellenzéki beterjesztés szerint emiatt kialakult a „contempt of Parliament„ állapota, amely az ősi angol-brit parlamentáris eljárásjog alapján annak kimondását jelenti, hogy a kifogásolt magatartás elkövetői akadályozták a parlament munkáját, és így megsértették a törvényhozás szuverén jogosultságait. Ezt a brit parlamentarizmus modernkori alkotmányos történetében eddig csak egyéni képviselők esetében mondták ki, és ebben az esetben a szankciók az adott képviselő határozott idejű felfüggesztésétől végleges kizárásáig terjedhetett, de

egy egész kormány esetében még nem mondta ki az alsóház a ”contempt of Parliament„ testületi tényállását.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.