A német hadsereg az Iszlám Állam elleni nemzetközi koalíció kötelékében végzett munkát a hét elején, a partnerekkel együttműködve függesztették fel.
A döntést elővigyázatosságból hozták meg, nincsenek konkrét értesülések arról, hogy támadás készülne a Bundeswehr Irakban dolgozó tagjai ellen. Az óvintézkedést a helyzettől függően, akár már a következő napokban visszavonhatják.
Jelenleg 160 német katona állomásozik a közel-keleti országban, hatvanan a főváros, Bagdad térségében egy támaszponton, százan pedig az ország északi részén a kurdisztáni autonóm régióban.
Az iraki véderő fejlesztését szolgáló kiképző küldetés felfüggesztése a gyakorlatban azt jelenti, hogy egyelőre nem hagyják el szállásukat – mondta el a kormányszóvivői tájékoztatón Jens Flosdorff, a szövetségi védelmi minisztérium szóvivője.
Maria Adebahr, a külügyminisztérium szóvivője hozzátette: a bagdadi német nagykövetség munkatársainak számát nem csökkentették, és nincsenek a biztonsági helyzet változására utaló értesüléseik. A szomszédos Irán fővárosában, Teheránban működő német nagykövetségen is a megszokott rendben dolgoznak.
Ulrike Demmer helyettes kormányszóvivő aláhúzta:
a berlini vezetés nagy aggodalommal tapasztalja a térségbeli feszültség növekedését, és a békés megoldások felé mutató valamennyi kezdeményezést üdvözli.
A Bundeswehr iraki kiképző műveletének felfüggesztését nem sokkal az után jelentették be, hogy az amerikai külügyminisztérium Irak elhagyására utasította nem nélkülözhetetlen alkalmazottait. A tárca közleménye szerint Washingtonnak csak „korlátozott képessége van arra, hogy vészhelyzeti szolgáltatásokat nyújtson az Irakban lévő amerikai állampolgároknak”.
Az amerikai és a német döntések háttere az Egyesült Államok és Irán közti feszültség fokozódása, ami nyugtalanságot okoz az egész régióban.
Az ANP holland hírügynökség szerint a holland kormány szintén biztonsági kockázatokra hivatkozva döntött a katonai támogató misszió felfüggesztéséről. A holland hadsereg katonái más államokkal együttműködve az észak-iraki Erbílben segítenek az iraki kurd csapatok kiképzésében.
A misszió felfüggesztéséről szóló döntést a nemzetközi koalíció parancsnoksága hozta meg biztonsági fenyegetések miatt
- közölte a holland védelmi minisztérium anélkül, hogy részletezte volna a kockázatok mibenlétét. A tárca ugyanakkor hozzátette: egyelőre nem fontolgatják a misszió befejezését.
A De Telegraaf című legnagyobb holland napilap úgy tudja, a királyság mintegy ötven katonája teljesít szolgálatot a kurdisztáni autonóm régióban, illetve egy kisebb csoport Bagdadban segíti a parancsnoki kar kiképzését.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.