A Budapesti Metropolitan Egyetem azt vizsgálta, milyen forrásokból tájékozódnak az Y- és Z-generációs hallgatók, amikor döntést hoznak, illetve ezeket a forrásokat mennyire tartják hitelesnek és ténylegesen befolyásoló hatásúnak.
Az 1995 után született Z-generáció 2019-ben már a globális populáció 32 százalékát teszi ki, így a vállalatoknak érdemes figyelembe venniük a korosztály döntési mechanizmusait a sikeres eladási stratégiák kialakításához.
A válaszadók közel egyharmada elsősorban a hozzátartozókhoz és ismerősökhöz fordul információért döntési helyzetben. A diákok emellett előszeretettel kutatnak és olvasnak véleményeket a kérdéses témában (21 százalék) és sokuk összehasonlításokat is végez a lehetőségek között (20 százalék). A fiatalok egy-egy márka saját felületeit – weboldalát és Facebook-oldalát – is releváns információforrásnak tekintik (21, illetve 9 százalék).
A megkérdezettek többsége szerint döntéseit közvetlen környezete – családja (29 százalék), párja (20 százalék) vagy barátai (17 százalék) – befolyásolja a legjobban. Saját megítélésük szerint közel hasonló mértékben hatnak rájuk a statisztikák (18 százalék), az internetes véleményekben azonban csak 10 százalékuk bízik.
Az influencerek nyilatkozatai már nem számítanak hiteles információforrásnak a fiatalok körében: a válaszadók mindössze 1 százaléka véli úgy, hogy befolyásolják döntéseiket.
A kutatás azt is megvizsgálta, hogy a fiatalok bizonyos helyzetekben gyorsan vagy inkább megfontoltan hoznak-e döntéseket.
A megkérdezettek négyötöde gyorsan dönt akkor, ha csupán néhány ezer forintos tétel megvásárlásáról van szó; a pár tízezer forintos tételek esetében azonban már megfordul ez az arány: 80 százalékuk nagyon komolyan átgondolja a döntést.
A pár százezer forintos tételeknél, illetve az élet olyan meghatározó kérdéseinél, mint a továbbtanulás, a házasság, az ingatlanvásárlás vagy a hitelfelvétel a fiatalok nagy többsége (95 százalék) megfontoltan tervez döntést hozni.
A megkérdezettek úgy vélik, hogy az utazással, valamint a ruházattal és divattal kapcsolatos preferenciáik elsősorban érzelmi alapúak: háromnegyedük nyilatkozott úgy, hogy teljesen vagy inkább az érzelmeire hagyatkozik az ezekre vonatkozó döntési helyzetben.
Az élelmiszertermékek vásárlásakor egyaránt szerepet kap a racionalitás és az emocionális benyomások, míg háztartási cikkek esetében inkább a racionalitás dominál. A megkérdezettek leginkább gépjármű (62 százalék), illetve szórakoztató elektronikai termék (56 százalék) beszerzésénél hozzák meg racionális alapon vásárlási döntéseiket.
A METU eredményeit árnyalhatja a Follow Me Influencer Marketing Agency és az ArvaliCom nemrég publikált online kutatása, melyet 727, javarészt Y és Z generációs válaszadó körében készítettek el.
Utóbbi kutatás épp azt mutatta ki, hogy az influencerek hitelessége ma már vetekszik a családéval, és fej fej mellett van a tanárokéval is. Az influencer világ által leginkább érintett 14-18 éves válaszadók döntően az Instagram-on (87 százalék) és a YouTube-on (88 százalék) követik figyelemmel kedvenc influencereiket. A TikTok azonban gyorsan nő, a legfiatalabb korosztály válaszadónak 33 százaléka van itt is jelen. A megkérdezett tizenévesek 12 százaléka figyeli a SnapChat-en a kedvelt véleményvezérét, míg a blogokon és a Twitch-en csak 7 százalék. A Facebook is csökkenő arányban van jelen (19 százalék) a tinédzserek életében, már a TikTok is jócskán megelőzi.
A Follow Me Influencer Marketing Agency és az ArvaliCom által megkérdezetteknek 40 százaléka válaszolta azt, hogy szeretne influencer lenni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.