Dominánsan a közfinanszírozott egészségügyi rendszer a legkedvezőbb a betegek számára, mert ahol vegyítik a társadalombiztosítással a magánegészségügyet, ott az állami rendszerbe csak a legproblémásabb, legköltségesebb esetek kerülnek, míg a magánellátás a leggazdagabbak kiváltsága lesz – hangzott el az Interdiszciplináris Magyar Egészségügy szakfolyóirat egészségügyi konferenciáján. Ezt erősítette meg az ENSZ egészségügyi szervezete, a WHO 2019-ben közzétett, 24 országra kiterjedő kutatása is, amelyből – Evetovits Tamásnak, a WHO barcelonai irodája vezetőjének ismertetése szerint – kiderült, hogy az európai betegek egy része anyagi okok miatt nem fér hozzá a szükséges egészségügyi ellátáshoz.
A visegrádi négyek között a betegterhek Magyarországon a legmagasabbak, 28 százalékon állnak – vagyis a betegek átlagosan ennyit állnak a saját ellátásuk költségeiből –, ez az arány eléri a WHO által javasolt maximumot.
A WHO tanulmánya szerint a magyarországi háztartások 6 százalékának elszegényítő mértékűek az egészségügyi kiadásai, míg Szlovéniában ez az arány 0,4, Csehországban 0,5 százalékos. A hazai lakosság 12 százalékának ráadásul katasztrofális mértékűek az egészségügyi kiadásai, Szlovéniában és Csehországban csak a lakosok 1-1 százaléka tartozik ebbe a körbe. A WHO szakembere úgy látja, hogy a közfinanszírozás növelése mellett a támogatáspolitika átalakítása és fejlesztése oldhatja meg e rendszerszintű problémát. Példaként elmondta, hogy Észtország az idén olyan rendszert vezetett be, amely szerint a betegeknek évi 100 euró feletti költés után csak a gyógyszerek árának a 10 százalékát kell kifizetniük a patikában.
A teljes cikket a Világgazdaság csütörtöki számában olvashatja
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.