A Korea-közi gazdasági együttműködéshez nagyon fontosak a megfelelő feltételek. Ezeket a feltételeket úgy lehet a legjobban biztosítani, ha a nukleáris leszerelést célzó tárgyalások során elért eredményeket összehangoljuk a szankciók feloldásával – fejtette ki a miniszter, hozzátéve, hogy sokan úgy vélik, nem az a megoldás, hogy a szankciók feloldását a nukleáris leszerelést célzó megbeszéléseken elért eredményekhez kötik.
Kim Jon Csul hangsúlyozta, Szöul mindent megtesz azért, hogy újrainduljanak Phenjan és Washington közt a nukleáris leszerelést célzó tárgyalások.
Arra a kérdésre, hogy Mun Dzse In dél-koreai elnök hajlandó lenne-e még júniusban találkozni Kim Dzsong Un észak-koreai vezetővel, a miniszter igennel felelt. Hozzátette, hogy Szöulnak van tapasztalata a gyorsan megszervezett Korea-közi találkozókban. Ezzel a két politikus tavaly májusi csúcstalálkozójára utalt, amelyet Phenjan kezdeményezett, és a dél-koreai vezetés néhány napon belül pozitívan reagált rá.
A két Korea a tárgyalások nyomán tavaly egyebek mellett közös közlekedési hálózat fejlesztésébe kezdett. A dél-koreai országegyesítési tárca ezzel kapcsolatban már 2018 végén közölte: az építkezést Phenjan nukleáris leszerelésével és a szankciók állapotával fogják összehangolni.
Szakértők emlékeztettek arra, hogy júniusban az amerikai elnök Szöulba látogat.
Donald Trump tavaly júniusban Szingapúrban találkozott először Kim Dzsong Unnal, és több vitás kérdésben született megegyezés, köztük a Koreai-félsziget atomfegyver-mentesítéséről. Mindazonáltal az atomfegyver-mentesítés ügyében nem történt konkrét előrelépés, mert Phenjan úgy vélte, Washington egyoldalú követeléseket támasztott, és nem viszonozta a feszültség elsimítását célzó gesztusait.
Februárban a vietnami Hanoiban tartott második csúcstalálkozó nem hozott kézzelfogható eredményt.
Kim Jon Csul az Észak-Koreának szállítandó élelmiszersegéllyel kapcsolatban leszögezte: a humanitárius segítséget a szankciók fennállása idején sem szabad megtagadni. Noha nem erősítette meg a múlt héten a dél-koreai kormány egyik tagjától származó értesülést, miszerint Szöul 50 ezer tonna élelmiszersegélyt küldene északi szomszédjának, bejelentette, hogy Dél-Korea 8 millió dollárral támogatja az ENSZ Világélelmezési Programjának (WFP) és a világszervezet Gyermekalapjának (UNICEF) Észak-Koreát segítő programjait.
Az ENSZ Világélelmezési Programjának (WFP) szóvivője, Herve Verhoosel május elején közölte, hogy
a több mint 25 millió lakosú Észak-Koreában 10,1 millióan szembesülnek súlyos élelmiszerhiánnyal,
ennek következtében Észak-Korea május elején fejenként 300 grammra csökkentette az jegyekre vásárolható élelmiszeradagokat. Az ENSZ szerint eddig még nem volt ehhez foghatóan alacsony a fejadag az évnek ebben az időszakában.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.