Most tizenöt éve hogy véget ért a Jóbarátok – angolul Friends – című sorozat, amely sok szempontból újraírta a szituációs komédiák szabályait. Az átlagosan húszmilliós nézettség mellett a záróepizódot 56 millióan nézték az Egyesült Államokban, ez a szám a mai adatsorokat tekintve szinte elérhetetlennek tűnik. Pedig ezzel csak a második legnagyobb érdeklődést kiváltó sorozat a minden idők legjobb tíz szituációs komédiájának listáján.
Az összesen 180 epizódból álló Seinfeld (itthon nem ismert) átlagosan húszmillió feletti nézettséget produkált, a záróepizódot 76 millióan követték. Ehhez képest az Agymenők 18 milliós zárónézettsége némi érdektelenséget enged feltételezni, holott ez nem így van.
A kétezres években a szitkomok sikerei arra sarkallták az alkotókat, hogy mint mindent, ezt a piacot is tematizálják, megosztva a nézettségeket. Így például az új üdvöskék, mint a Modern család vagy akár az öt éve véget ért Így jártam anyátokkal, tízmilliós körüli nézettséget tudtak felmutatni, és ez roppant jó eredménynek számított. Emellett a kilencvenes években véget ért Egy rém rendes család ráébresztette az alkotókat arra, hogy a szituációs komédiáknak van keresnivalójuk az amerikai piacon kívül is.
A műfaj modern változata animációs formában is megjelent. A két jeles képviselő a Simpson család (The Simpsons) és a Family Guy, amelyek szinte a teljes piacot letarolják, holott az animált szitkomoknak is tekintélyes előéletük van. Az elsők között említhető például a Frédi és Béni, amely itthon inkább mese helyett ment a gyerekeknek. Ezután következhet a Simpson család, amelynek modorosságát az 1997-ben indult South Park törte meg, a kettő ötvözete pedig a Family Guy.
A teljes cikk a Világgazdaság keddi számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.