A tavalyi év hasonló időszakához képest 1, az előző negyedévhez képest 2 ponttal többet vett fel a munkavállalói bizalmi index júniusban, így a BNP Paribas Cardif Munkaerőpiaci Stabilitási Indexe alapján a jelenlegi 70 pontos érték egy kifejezetten optimista hozzáállást mutat a munkavállalók körében.
A negyedéves jelentésből megtudhatjuk, hogy a megkérdezettek körében az év elejéhez hasonlóan ismét nagyon magas, 94 pontot mértek azzal kapcsolatban, hogy a dolgozók mennyire bíznak a jelenlegi munkahelyük fennmaradásában. Az előző év megfelelő időszakában ez az érték 91, 2017-ben pedig 89 pontot vett fel.
Az újbóli elhelyezkedés esélyének megítélésével kapcsolatban pedig most vette fel a legmagasabb értéket az ezt mérő mutató, mivel a folyamatosan emelkedő tendencia mellett a tavalyi 53 és a 2017-ben mért 44 pont után idén 57-re ugrott fel ez az érték. Fontos megemlíteni azt a részmutatót is, amely azt vizsgálja, hogy az adott munkavállaló mennyire érzi fenyegetve a jelenlegi pozícióját: ez a szám 92 pontot vett fel, ami a tavalyi első negyedévhez képest 2, a megelőző évhez képest viszont már 5 pontos emelkedést jelent, vagyis a megkérdezettek körében a biztonságérzet fokozatos emelkedése tapasztalható.
A felmérésünk eredményei egy kifejezetten optimista munkavállalói hangulatot tükröznek, amelyet az újbóli elhelyezkedés esélyének egyre pozitívabb megítélése is erősít: egy adott munkavállaló általánosságban egyre nagyobb bátorsággal mer felmondani egy cégnél még abban az esetben is, ha nincs új állás kilátásban
– mondta el Kiss Márk István, a BNP Paribas Cardif biztosító vezérigazgatója.
A kutatásban az emberek motivációját is vizsgálták, amelyből az derült ki, hogy 51 százalékuk hajlandó lenne a jelenleginél messzebbre, akár fél órával is többet utazni a munkahelyére. Ugyanakkor mindössze egyharmaduk (34%) említette azt, hogy hajlandó lenne akár a saját költségén is tovább képeznie magát.
A motiváció mértékével kapcsolatban tapasztalt csökkenő tendencia minden bizonnyal a biztonságérzet fokozatos erősödésével van összefüggésben, amelyet az alábbi adat is alátámaszt:
Azok a munkavállalók, akik ennél rövidebb időre látják biztosnak az állásukat, 24 százalékuk szerint a cég meg fog szűnni (2018 azonos időszakában ezt 40 százalék említette), 16 százalék pedig úgy érzékeli, hogy hosszabb ideje folyamatosan zsugorodnak és csökken a munkavállalók száma – ez egyébként 12 százalékpontos esést jelent tavaly óta.
Kevesebb mint minden ötödik munkavállaló (17 százalék) említette, hogy a céget átalakítják, vagy éppen megszűnik az a részleg, ahol dolgozik és megválnak tőle. Egy évvel ezelőtt ez az érték még 29 százalék, 2017 azonos időszakában pedig 38 százalék volt. Vagyis az említett három részmutató is erősíti azt a trendet, hogy a munkavállalók negyedévről-negyedévre optimistábban látják a saját állásukat és az őket foglalkoztató cég helyzetét.
A különböző demográfiai változókat is figyelembe véve továbbra is azt tapasztaljuk, hogy az átlagnál hagyományosan jobban bíznak a munkahelyükben a 40-49 év közöttiek (73 pont), a budapestiek (74 pont), az ország középső részén élők (74 pont), valamint az érettségivel és diplomával rendelkezők (71, illetve 74 pont).
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.