A terrortámadások halálos áldozatainak száma világszerte 15,2 százalékkal csökkent 2018-ban az előző évihez képest, számuk összesen 15 952 volt – olvasható a Gazdasági és Békekutató Intézet (IEP) szerdán közzétett globális terrorizmusindexéből.
A nemzetközi közösség által elfogadott meghatározás híján az IEP nem pontosította, hogy mit tart terrorcselekménynek.
A terrorcselekmények következtében elhunytak száma már negyedik éve jelentősen csökken a 2014. évi csúcs után – közölte az ausztráliai Sydneyben működő, és az egyesült államokbeli Marylandi Egyetem által összegyűjtött adatokat feldolgozó IEP.
A terrorcselekmények definíciója a Marylandi Egyetem adatbázisa szerint
törvénytelen erő alkalmazása vagy azzal való fenyegetés nem állami szervezetek által politikai, gazdasági vallási vagy szociális okokból, félelem, kényszerítés vagy megfélemlítés révén.
Európában 2018-ban immár második éve csökkent a terrorcselekmények száma, a 2017. évi több mint 200-ról 62-re – olvasható a jelentésben.
Az Iszlám Állam (IÁ) (terrorszervezet) szíriai és iraki összeomlása Európában is érezhető, ahol 2018-ban egyetlen halálesetért sem tették felelőssé, noha 16 ember a dzsihadista ideológia által ihletett szélsőségek keze által halt meg
– írják a jelentés szerzői.
Akárcsak az előző évben, 2018-ban is Afganisztánt sújtotta leginkább a terrorizmus, 1443 támadásban legalább 7349 ember halt meg. Afganisztánt követi Irak (1131 merénylet, 1054 halott), Nigéria (562 támadás, 2040 halott) és Szíria (131 támadás, 662 halott).
A tálibok immár az IÁ-t megelőzve a legtöbb ember életét kioltó terrorszervezetté váltak világszerte, az áldozataik száma 71 százalékkal nőtt. A 2018-ban világszerte regisztrált terrorcselekmények 38 százalékát a tálibok követték el.
A Szíriában és Irakban önhatalmúlag kikiáltott kalifátusát elveszítő Iszlám Állam hanyatlása immár második éve tapasztalható
– áll a jelentésben.
Az ennek a szervezetnek tulajdonított halottak száma 2018-ban 69, a merényleteké pedig 63 százalékkal csökkent. Az IÁ-nak jelenleg becslések szerint csak 18 ezer fegyverese van a két országban, szemben a 2014. évi több mint 70 ezerrel.
A jelentés szerzői rámutatnak, hogy rendkívül nagymértékben megnőtt a radikális jobboldali terrorizmus, különösen Nyugat-Európában, Észak-Amerikában és Óceániában. Az incidensek száma 320 százalékkal nőtt az elmúlt öt év során.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.