Szöulnak többet kellene fizetnie a Dél-Koreában állomásozó amerikai katonákért, és fenn kellene tartania Japánnal a hírszerzési adatmegosztásra vonatkozó, lejáró szerződést – mondta Mark Esper amerikai védelmi miniszter pénteken a dél-koreai fővárosban.
Dzsong Kjong Du dél-koreai védelmi miniszterrel közös sajtótájékoztatóján Esper emellett hangsúlyozta: Washingtonnak és Szöulnak úgy kell alakítaniuk közös hadgyakorlataikat, hogy azzal támogassák az észak-koreai nukleáris program felszámolására tett diplomáciai erőfeszítéseket. Ugyanakkor nem mondta, hogy bármi változás lenne a jövő hónapra tervezett gyakorlatozásban, amelyet Phenjan határozott hangon bírál.
Észak-Korea csütörtökön bejelentette, hogy elutasította az amerikaiak tárgyalási ajánlatát, miközben közeledik az év végi határidő, amelyet Phenjan megszabott a nukleáris tárgyalások felgyorsítása érdekében. Észak-Korea több rugalmasságot vár az Egyesült Államoktól, hogy közeledhessenek egymáshoz az álláspontok.
Eközben Washington és Szöul igyekszik megegyezni a Dél-Koreában elrettentési célból állomásozó 28 500 fős amerikai katonai kontingens jövő évi költségvetéséről.
Dél-Korea egy gazdag ország, többet tudna, és többet is kellene fizetnie az amerikai csapatokért
– vélekedett Esper.
Létfontosságú, hogy még az év vége előtt megkössük a védelmi paktumot Dél-Korea nagyobb tehervállalása mellett
– tette hozzá.
Dzsong elmondta: egyetért Esperrel abban, hogy a költségmegosztó megállapodásnak tisztességesnek és kölcsönösen elfogadhatónak kell lennie. Azt nem árulta el, hogy egyezik-e véleményük a hozzájárulás mértékéről.
Egy dél-koreai képviselő a múlt héten azt mondta, hogy amerikai tisztségviselők a jövőben évente 5 milliárd dollárt (mintegy 1500 milliárd forintot) várnak Szöultól, több mint ötször annyit, mint amennyit az idén fizetett.
A felek jövő héten újra tárgyalnak a kérdésről – közölte pénteken a szöuli külügyminisztérium.
Dzsong és Esper emellett megvitatta a november 23-án lejáró, hírszerzési adatmegosztásra vonatkozó japán-dél-koreai egyezményt (GSOMIA). Esper felszólította Szöult és Tokiót, hogy rendezzék a megállapodás körüli nézeteltéréseiket, mert viszályuk Észak-Korea és Kína malmára hajtja a vizet. Japán exportkorlátozásaira válaszul Dél-Korea augusztusban úgy döntött, hogy nem hosszabbítja meg az egyezményt.
A GSOMIA fontos eszköz, amellyel Dél-Korea, az Egyesült Államok és Japán hatékonyan oszthatja meg információt, különösen háború idején
– mutatott rá az amerikai tárcavezető. Esetleges megszűnése
hatással lesz a hatékonyságunkra, ezért arra szólítjuk fel a feleket, hogy üljenek tárgyalóasztalhoz, és oldják meg a vitás kérdéseket
– folytatta.
Szöul ragaszkodik ahhoz, hogy először Japán változtasson magatartásán. Dél-Korea úgy véli: a japán exportkorlátozás válasz volt arra, hogy a szöuli legfelsőbb bíróság tavaly kártérítésre kötelezett több nagy japán vállalatot a második világháborús japán megszállás idején tömegesen használt kényszermunka miatt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.