BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nőtt az iskolák és kórházak ellen elkövetett kibertámadások száma

Az adathalászat és a zsarolóvírusok terjedése jelenti a fő problémát.

Tavaly jelentősen nőtt az oktatási intézmények valamint az egészségügyi intézmények, kórházak elleni kibertámadások száma – emelte ki a Nemzetbiztonsági Szakszolgálat Nemzeti Kibervédelmi Intézetének (NBSZ NKI) vezetője azon a sajtótájékoztatón, amelyet az NBSZ NKI, a Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat (NGYSZ, mint az Európai Unió Safer Internet Program hazai konzorciumvezetője) és az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) közösen tartott.

Bencsik Balázs elmondta,

az adathalászat és a zsarolóvírusok terjedése jelenti a fő problémát. Kiemelten fontosnak ítélte, hogy az emberek felismerjék az ilyen támadásokat és elkerüljék például az adatlopást.

A szakember arra is felhívta a figyelmet, hogy például adózási szezonban megsokszorozódnak az ilyen támadások.

A mobileszközöket érintő fenyegetések kapcsán azt hangsúlyozta, továbbra is terjednek veszélyes applikációk.

Kedden lesz a biztonságos internet nap. Az NBSZ NKI, az NGYSZ és az ORFK közösen kívánja felhívni a szülők és gyermekek, a fiatalok és az idősebb korosztály figyelmét arra, hogy az online tér, a digitális eszközök milyen veszélyeket rejthetnek, ha azokat nem a kellő és tudatos biztonsággal használják.

Fotó: AFP

Szabó Henrik, az ORFK bűnmegelőzési osztályának kiemelt főreferense elmondta: a témában a megyei, városi rendőrkapitányságok tavaly összesen 541 iskolában 1055 foglalkozást tartottak, ezeken több mint 34 ezer gyermek vett részt. Ezeken kívül is még számos előadást szerveztek szülőknek, pedagógusoknak.

Kiemelt figyelmet kell fordítani a fiatalokra, ebben a szülőknek nagy a felelőssége. Mellettük viszont az idős korosztály nevelése is fontos

– hangsúlyozta.

Az alezredes a biztonságos internethasználathoz hat témát rendelt: technikai védelem, személyes adatok védelme, online vásárlás és pénzügyek, virtuális kapcsolatok, mobileszközök biztonsága, felhasználói fiókok.

Kurkó Zsuzsanna, az NGYSZ Safer Internet Program projektkoordinátora elmondta: a keddi (safer internet day) biztonságos internet nap egy világkampány, amelyhez most már több mint 150 ország csatlakozott.

Az internet egyértelműen hasznos, munkánkat felgyorsítja, megkönnyíti, de a hasznos információk, közérdekű hírek mellett a káros tartalmak, álhírek is terjednek a neten. A lehetőségek mellett számos ismeretlen veszélyt jelent az internet.

Kitért arra is, hogy az elmúlt egy hónapban több olyan esemény történt, amelyeket jelentősen befolyásolt a média. Példaként említette, hogy a média és a közösségi média révén azonnali reakciókat váltott ki egy közszereplő nyilatkozata, ami a családját zaklató üzenetekig terjedt. Emellett azt is láttuk, hogy milyen gyorsan a köztudatba került egy vírus, bárki követhette egy kórház gyors felépülését, továbbá napjainkra az azzal kapcsolatos álhírek jelentenek problémát – szögezte le.

Az NGYSZ az eseményen kiosztott háttéranyagában azt írta, hogy keddre figyelemfelkeltő eseményt szervez a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Ludovika főépületében, amelyre hazai intézményeket, gyermekvédelmi szakembereket, játékszakértőket, webes biztonsági szakembereket, távközlési cégeket, internetszolgáltatókat, non-profit szervezeteket és multinacionális cégek képviselőit is várják.

A biztonságos internet nap szlogenje 2020-ban ismét az Együtt egy jobb internetért! A biztonságos internet napját minden év második hónapjának második keddjén tartják.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.