BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Az Állatorvostudományi Egyetemen ragadt bent a legkevesebb diploma

Magyarországon körülbelül 75 ezer felsőoktatási oklevél ragadt bent a nyelvvizsga hiánya miatt, ezekből azonban a Világgazdaság által megkérdezett felsőoktatási intézményekben már több mint 13 ezret vehettek át a hallgatók.

A legtöbb diploma a bölcsészi és a gazdálkodási területeken ragadt benn a nyelvvizsga hiánya miatt, de éppen ezeken a területeken tanul a legtöbb hallgató is – válaszolta a Világgazdaság megkeresésére a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája (HÖOK). A HÖOK éppen ezért nagy segítségnek tartja a nyelvvizsgamentes diplomaátvétel bevezetését az idén végző hallgatóknak, mert a tavasszal volt két-három hónap, amikor nem volt mód nyelvvizsgázni. A HÖOK szerint a döntés kifejezetten a társadalomtudományi és pedagógusi területen végzők diplomaszerzését könnyíti meg. Az Oktatási Hivatal októberre ígért statisztikát a ki nem osztott diplomákról.

Azt, hogy a nyelvvizsgamentesség miatt a Gazdaságvédelmi akcióterv munkahelyteremtési programjában 75 ezer diák mentesülhet a nyelvvizsga-kötelezettség alól, még április elején jelentette be Palkovics László innovációs és technológiai miniszter. Az intézkedés a doktori képzések kivételével minden képzési formára vonatkozik, tehát a korábbi főiskolai és egyetemi, az alap-, mester-, osztatlan és felsőoktatási szakképzésekre is, a finanszírozási formától (ösztöndíjas vagy önköltséges) függetlenül.

A Világgazdaság által megkérdezett felsőoktatási intézményeknél több mint 13 ezerre tehető azoknak a száma, akik jelentkeztek az okleveleikért.

A Budapesti Gazdasági Egyetemen (BGE) például 3600-an, ez az összes át nem vett diploma csaknem 60 százaléka a Jancsik Andrástól, a BGE oktatási rektorhelyettesétől kapott válasz szerint. Az egyetemen folyamatosan adják ki a diplomákat, június elején már 1600 fölött tartottak, ebből közel 1500 diplomát alapképzésben szerezték. A diplomájukat eddig olyanok vették át, akik a turizmus-vendéglátás és a pénzügy és számvitel szakon végeztek. Az intézményeknek a diplomák kiállítása több millió forintos többletköltséggel jár – erősítette meg a rektorhelyettes.

A lehetőség a doktori képzések kivételével minden képzési formára vonatkozik
Fotó: Unger Tamás / Vas Népe

A Budapesti Corvinus Egyetemen a legnagyobb roham – 600 igényléssel – a hivatalos bejelentés utáni első két napon volt, június elejéig 1619 kérelem érkezett, és az egyetem becslése szerint összesen mintegy kétezer várható. Már 511 kérelmező át is vette a diplomáját.

A többletköltséget a Corvinus válasza szerint részben az okozta, hogy a diplomák átadásakor be kellett tartani a járvány miatti fokozott elővigyázatossági intézkedéseket, részben pedig, hogy az idén végzettekkel együtt sokkal több diplomát állítanak ki egyazon időszakban. A Corvinuson főleg a hagyományos közgazdászképzésen ragadt bent sok diploma, hiszen annak átvételéhez két középfokú szakmai vagy egy általános felsőfokú nyelvvizsga kellett. Az alapszakon ugyanezen okból a nemzetközi gazdálkodás és a nemzetközi tanulmányok képzésén többen nem tudták átvenni a diplomájukat.

Legkevesebb diploma az Állat­orvostudományi Egyetemen ragadt benn.

Sótonyi Péter, az intézmény rektora azt mondta, hogy csak két hallgatónak kellett kiadniuk oklevelet, egy 2004-ben végzett alkalmazott zoológusnak és egy 2019-ben végzett állatorvosnak.

Akik olyan régen záróvizsgáztak, hogy nem szerepelnek a tanulmányi rendszerben, vagy nem emlékeztek a Neptun-kódjukra, jelszavukra, azokat videohívással személyesen azonosították a Budapesti Műszaki Egyetemen. Május végéig több mint 400 videohívást indítottak, és 1600 volt hallgatónak állítottak ki oklevelet.

Az Eötvös Loránd Tudományegyetem a hatezer volt hallgatójából már négyezerrel egyeztette az adataikat. Az egészségügyben használt triázsrendszert alkalmazva azoknak adták ki hamarabb az oklevelüket, akik a közelmúltban végeztek.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.