Peking ellenlépéseket helyezett kilátásba, miután Washington bejelentette, hogy beszünteti a fegyverek exportját Hongkongba a nemzetbiztonsági törvénytervezet miatt.
Csao Li-csien kínai külügyi szóvivő keddi sajtótájékoztatóján elmondta:
válaszul az Egyesült Államok elhibázott lépésére, Kína meg fogja tenni a szükséges ellenintézkedéseket saját nemzeti érdekeinek védelmére.
Csao hangsúlyozta, hogy a kínai törvényhozás által kedden elfogadott, Hongkongra vonatkozó nemzetbiztonsági törvény az ország belügye, ezért egyetlen másik országnak sincs joga beavatkozni. „Kína megfélemlítése sosem fog működni” – húzta alá a szóvivő.
Mike Pompeo amerikai külügyminiszter helyi idő szerint hétfőn este, még a törvénytervezet megszavazása előtt jelentette be a fegyverek és egyéb katonai felszerelések hongkongi exportjának beszüntetését. A döntést az amerikai diplomácia vezetője országának nemzetbiztonsági érdekeire hivatkozva indokolta, hangsúlyozva
Washington többé nem tud különbséget tenni a Hongkongba, illetve a szárazföldi Kínába exportált ellenőrzött termékek között.
Az amerikai kormányzat már több korlátozó intézkedést jelentett be a nemzetbiztonsági törvénytervezet május végi ismertetése óta. Donald Trump amerikai elnök és Mike Pompeo a múlt hónapban jelentette be, hogy visszavonja a Hongkong számára biztosított különleges gazdasági és kereskedelmi előnyöket.
Az amerikai külügyminiszter pedig egy pénteki közleményében vízumkorlátozásokat jelentett be olyan kínai tisztségviselőkkel szemben, akik Washington szerint felelőssé tehetőek a hongkongi szabadságjogok megcsonkításáért.
Erre válaszul Kína hétfőn közölte, hogy vízumkorlátozásokkal sújt amerikai tisztségviselőket Hongkong miatt, akik megítélése szerint „arcátlan magatartást tanúsítanak” hongkongi ügyekkel kapcsolatban.
A várhatóan július 1-jétől életbe lépő törvényt hongkongi demokráciapárti aktivisták, valamint egyes külföldi kormányzatok amiatt találják aggályosnak, mert véleményük szerint tovább gyengítheti a város autonómiáját, amelyet Peking az „egy ország, két rendszer” elvének megfelelően szavatol a különleges közigazgatási státusú városnak azóta, hogy Hongkong 1997-ben a brit gyarmati uralom alól visszakerült Kínához.
Peking mindazonáltal leszögezte, hogy a törvénytervezet csak rendzavarók kis csoportja ellen irányul, és a szakadár törekvéseket, a felforgató tevékenységet, a terrorizmust, valamint a külföldi felek Hongkong belügyeibe avatkozását hivatott megakadályozni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.