Az elmúlt két évben rekordot döntött az ELTE: tavaly 385 éves történelme legtöbb elsőéves hallgatóját 10 170 fő köszönthette, idén pedig a drasztikusan csökkenő országos jelentkezői szám ellenére is nagyobb arányban vett fel hallgatókat, mint valaha.
Nyilvánosságra hozták csütörtök este az idei felsőoktatási felvételi ponthatárokat, ezzel eldőlt, hogy a több mint 91 ezer jelentkező közül az általános eljárásban hányan kerülnek be egyetemre, főiskolára.
Már a februári jelentkezési adatokból is kitűnt, hogy az ELTE iránt érdeklődtek a legtöbben: 100-ból 15 jelentkező az ELTE-t jelölte meg első helyen, a mai napon pedig eldőlt, hogy 100-ból 11-en nyerték el az ELTE-polgárságot. Ez 2 százalékpontos növekedés a tavalyi 9 százalékos eredményhez képest.
Az ELTE az országban egyedülállóként a pedagógusképzés teljes spektrumát lefedő képzési kínálattal rendelkezik. Idén is bővítették is a képzési portfoliót a japántanári szakkal. A gólyái közül több mint 1 700-an választották ezt a képzési területet.
Az ELTE oktatási kínálatában 2018-ban megjelent gazdálkodástudományi képzések népszerűsége töretlen. Az elmúlt évek eredményei alapján – főként a Gazdálkodástudományi Intézet (GTI) budapesti képzéseinek berobbanásával – az ELTE a hallgatói minőség terén egyértelműen az ország vezető gazdasági képzőhelyei egyikének számít. A 2020-as februári és szeptemberi felvételiken 913 gazdasági mesterszakos hallgató nyert felvételt, az alapszakokon 2020 szeptemberében 735 új hallgató kezdi majd meg tanulmányait úgy, hogy mindegyikük 400-nál több pontot ért el.
A vidéki egyetemi központokat idén sújtó, az első helyes jelentkezésekben megnyilvánult nagyon jelentős visszaesés az egyetem szombathelyi képzési helyszínét elkerülte, sőt a most véglegessé vált felvételi adatok alapján a tavalyihoz képest 9 százalékos a hallgatói létszámbővülés.
A pedagógusképzés területére országosan jellemző csökkenő érdeklődés egyáltalán nem tapasztalható, sőt a Berzsenyi Dániel Pedagógusképző Központ (BDPK) keretében működő tanárszakok esetében 5 százalékos növekedést sikerült elérni. A hatékony képzésfejlesztési tevékenység eredményeként Szombathelyen összesen 62 fővel elindul továbbá a pszichológia és a turizmus-vendéglátás alapszak is.
Az állami finanszírozást elnyert gólyák átlagpontszáma a jogász osztatlan szakon a legmagasabb (480), de kiemelkedően magas a pszichológia alapszakon (460), a fizika (445), a matematika (439) vagy éppen az angol nyelven induló nemzetközi tanulmányok (448) és a programtervező informatikus (436) alapszakosai esetében is.
A magyar jelentkezők számára angol nyelven indított képzéseken folytatódik a dinamikus növekedés: már 2019-ben is az előző évihez képest csaknem 30 százalékkal többen, 195-en kezdhették meg tanulmányaikat angol nyelven, az idén további 57 százalékkal többen, 307-en nyertek felvételt. Az egyetem legnépszerűbb idegen nyelvű szakja a Gazdálkodástudományi Intézet – angolul idén először induló – nemzetközi gazdálkodás alapszakja lett, ahol 87-en kezdhetik meg tanulmányaikat.
Kari bontásban, budapesti képzési helyszínen a legtöbb új felvett a Bölcsészettudományi Karra (1803) érkezik, amelyet a Gazdálkodástudományi Intézet (1403) követ, a harmadik pedig a Pedagógiai és Pszichológiai Kar (1297) lett. Az egyetem legnépesebb szakjai változatlanul a jogász (700 fő), a programtervező informatikus alapszak (637 fő) és a gyógypedagógia alapszak (584 fő).
További kiemelkedő eredmény, hogy az ELTE mesterszakjaira minden eddiginél több, egészen pontosan 2432 hallgatót vett fel. Ez annak köszönhető, hogy a Gazdálkodástudományi Intézet, a Pedagógiai és Pszichológiai Kar és a Természettudományi Kar is növelte a felvettek számát. A GTI-n így 668, a PPK-n 490, a TTK-n pedig 265 új mesterszakos kezdheti majd meg tanulmányait szeptembertől.
Érdekesség, hogy az ELTE-n idén a legmagasabb ponthatár (490 pont) a matematikatanár – német és német nemzetiségi nyelv és kultúra tanára szakon volt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.