A Versenyképesség-növelő támogatási program (VNT) csak nagyvállalatok számára elérhető második körében (VNT-2) eddig 25 piaci szereplő esetében született támogatói döntés – derült ki a Világgazdaság érdeklődésére a Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM) által közölt adatokból.
A beruházások értéke összesen 125 milliárd forint, az állami támogatás pedig meghaladja a 43 milliárd forintot.
A pályázatokkal több mint 36 ezer munkahelyet sikerült megmenteni, valamint létrejött 691 új munkahely is. A VNT-2 júliusban indult és tegnap zárult.
A középvállalatok számára áprilisban megnyitott VNT-1 programra 904 vállalat jelentkezett, az általuk vállalt beruházások összértéke meghaladja a 400 milliárd forintot, ezzel pedig több mint 154 ezer munkahelyet őriztek meg – részletezte lapunknak a KKM. A szaktárca olvasatában a program sikerességét jelzi, hogy több mint 30 különböző szektort érintve mozgósította a konstrukció a magyarországi vállalatokat. Lapunk úgy tudja, hogy küszöbön áll a VNT újranyitása, s ez akár már október elején-közepén meg is történhet, ezt azonban nem erősítette meg a KKM.
A koronavírus-járvány egyszerre jelent veszélyt az emberek egészségére és életére, valamint a munkahelyekre is – indokolta a VNT-pályázatok létjogosultságát a minisztérium. A kormány egyik legfontosabb célja, hogy annyi munkahelyet hozzon létre, amennyit a járvány elvitt – emlékeztetett a KKM, hozzátéve, hogy munkahelyeket megvédeni és új munkahelyeket létrehozni csak beruházásokkal lehet.
A beruházásokból lesz a munkahely, a munkából pedig a biztos megélhetés
– hangsúlyozták a tárca sajtófőosztályán. Így a VNT program meghirdetésének alapjául a járvány következtében szükségessé vált versenyképesség-növelő támogatásról szóló rendelet szolgált, a magyarországi vállalatok számára történő hatékony segítségnyújtás céljából.
Ami pedig az európai uniós pénzeket érinti, piaci forrásokból a Világgazdaság úgy értesült, hogy a Gazdaságfejlesztési és innovációs operatív programban (Ginop) napirenden van a mikro-, kis- és középvállalkozások modern üzleti és termelési kihívásokhoz való alkalmazkodását segítő fejlesztések támogatása (Ginop-1.2.8), ami a központi régióra szabott tükörpályázatról (Vekop-1.2.6) is elmondható. Emellett az IFKA Iparfejlesztési Közhasznú Nonprofit Kft. előminősítéséhez kötött Ginop-1.2.11-ben is második körre számít a piac.
Lapunk érdeklődésére az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) sajtóosztályán a konkrét tervek közlése nélkül arról számoltak be, hogy „a fejlesztéspolitikai mozgásteret a 2014–2020-as operatív programok esetében kormányhatározat jelölte ki. A meghatározott maximális kötelezettségvállalási szinteket kell elérni az idei év végéig, az ehhez szükséges felhívások, módosítások folyamatosan jelennek meg”.
Az ITM további lépéseire vár a versenyszféra pályázati felhívásokban érdekelt része azért is, mert előzetesen mintegy 800-1000 milliárd forintnyi új EU-s társfinanszírozású konstrukciót helyeztek kilátásba 2020 őszére a visszahulló forrásokkal, a gyenge forinttal, illetve a 10 százalékos túlvállalással magyarázva. Arról azonban egyelőre nincs hír, reális-e, hogy ekkora összegben jelenjenek meg új felhívások.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.